Znany z ekologicznych inicjatyw gdański deweloper ROBYG, zaangażował się w projekt „Mój Bałtyk”, którego celem jest edukacja i zmiana szkodliwych przyzwyczajeń dotyczących zaśmiecania Bałtyku i jego plaż. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problem śmiecenia oraz konieczność segregacji i recyklingu, szczególnie w kontekście morskiej biosfery. Akcja sprzątania odbędzie się 09.06.2022 w godz. 11 – 14:00 na plaży w Stogach. W tym dniu ROBYG zachęca do wspólnego sprzątania plaży rodziny z dziećmi, młodzież szkolną, seniorów oraz wszystkich, którym temat ekologii jest bliski.
Szacuje się, że ponad 60 proc. odpadów morskich znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego pochodzenia plastik. Nie ulega on rozkładowi, a jedynie rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek, tzw. mikroplastiku, które pozostają na zawsze w ekosystemie. – Plaże i pas nadmorski są naszą wspólną korzyścią oraz stałym elementem krajobrazu Trójmiasta. To takie samo dobro jak lasy czy inne tereny zielone, więc naturalnym dla nas było włączenie się w akcję, która ma na celu edukację w obszarze problemu plastikowych śmieci na trójmiejskich plażach. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich w najbliższy czwartek na gdańskie Stogi, gdzie razem będziemy mogli zadbać o naszą plażę – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu.
To nie pierwszy raz, kiedy to gdański deweloper wspiera ekologiczne inicjatywy. W kwietniu, ze wsparciem mieszkańców, zebrał około 4 ton śmieci z terenów miejskich. Natomiast w połowie maja w szkołach podstawowych w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu rozdał ponad 5 tys. zestawów nasion ok. 40 gatunków roślin, w ramach akcji „Łąki kwietne od ROBYG – zasiane z miłości do bioróżnorodności”. Dla uczniów szkół podstawowych i mieszkańców czterech miast, w których Robyg buduje osiedla, deweloper przygotował materiały edukacyjne i torebki z mieszankami łąk kwietnych. Z okazji Dnia Różnorodności Biologicznej zachęcał do siania tzw. nanołączek, czyli łąk w donicach, które każdy może postawić na własnym tarasie czy balkonie. Zrównoważone budownictwo od lat wpisane jest w strategię rozwoju dewelopera, podobnie jak działania edukacyjne i wspierające lokalne społeczności. – Działania proekologiczne są wpisane w DNA naszej organizacji, nie tylko budujemy w zrównoważony sposób, dbając o to, by minimalizować nasz ślad węglowy i stosując proekologiczne technologie, ale także wspieramy ciekawe inicjatywy mające na celu edukacje i troskę w obszarze dbania o środowisko. Wspierając bioróżnorodność, dbając o tereny zielone i pas nadmorski wiemy, że pomagamy budować świadomość tego, jak istotna dla naszego funkcjonowania jest otaczająca nas przyroda – podkreśla Wojciechowska.
Deweloper jest liderem w budowaniu osiedli zgodnie z ideą 15-minutowych miast. Inwestycje ROBYG tworzone są z troską o środowisko naturalne – z dużą ilością zieleni niskiej i wysokiej dającej schronienie różnym gatunkom zwierząt, z budkami dla ptaków, domkami dla owadów oraz zaprojektowanymi w przemyślany sposób ogrodami deszczowymi i łąkami kwietnymi.
Łukasz Matusik