Gdynia co roku aktywnie uczestniczy w ABSL Summit – konferencji organizowanej przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Ubiegłoroczna edycja wydarzenia odbyła się w Trójmieście. W tym roku konferencję zorganizowano w Katowicach. Wśród gości znalazła się Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która wzięła udział w spotkaniu z prezydentami polskich miast.

Konferencja ABSL Summit w ubiegłym roku odbyła się w Trójmieście. GdyniaGdańsk i Sopot przez dwa dni gościły praktyków i ekspertów, którzy rozmawiali na tematy związane z sektorem usług biznesowych i nie tylko.

W tym roku gospodarzem konferencji są Katowice. Wydarzenie rozpoczęło się 30 maja i potrwa do 1 czerwca. Uczestnicy ABSL Summit zawsze podejmują istotne tematy, z którymi mierzy się sektor nowoczesnych usług dla biznesu, czyli jedna z najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Tegoroczna edycja jednego z największych europejskich wydarzeń biznesowych odbywa się pod hasłem „Facing a challenging future” (ang. W obliczu trudnej przyszłości).

Gdynia co roku aktywnie uczestniczy w konferencji. Nasze miasto ma wszelkie warunki ku temu, aby pomimo różnego rodzaju wyzwań o charakterze globalnym sektor nowoczesnych usług dla biznesu nadal dynamicznie się tu rozwijał. Obecnie w Trójmieście działa ponad 180 firm z tej branży. Zatrudniają one ponad 35 tysięcy specjalistów.

W Katowicach nasze miasto reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. W środę, 1 czerwca wzięła ona udział w spotkaniu prezydentów polskich miast.

– Samorządowcy i przedstawiciele ABSL rozmawiali z ministrem Stanisławem Szwedem o rynku pracy oraz wyzwaniach, jakie przyniósł za sobą wybuch wojny na Ukrainie. Samorządowcy oraz strona biznesowa zgodnie oczekują spójnej i kompleksowej polityki migracyjnej i demograficznej odpowiadającej na nową sytuację, a przy tym deklarują wsparcie finansowe i zaangażowanie organizacyjne w realizację zadań. Podczas rozmowy przedstawiono wiele różnych postulatów – od generalnych i strategicznych aż po proste zmiany legislacyjne możliwe do wprowadzenia w ciągu kilku dni, a które bardzo ułatwiłyby proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Na tę kwestię warto spoglądać nie tylko z perspektywy wsparcia Ukraińców. Chodzi też o znalezienie recepty na dotkliwe niedobory pracowników w Polsce. Robocze spotkanie zaowocuje formalnymi postulatami skierowanymi do właściwych ministerstw – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Goście konferencji mogli wziąć udział w prelekcjach i panelach dyskusyjnych. Tegoroczna edycja ABSL Summit skupiła się na trzech obszarach tematycznych. Były to:

  • przywództwo w czasach kryzysu,
  • dane i dezinformacja jako zjawiska oddziaływujące na decyzje biznesowe,
  • zmiany otoczenia społeczno-ekonomicznego i konieczność jego transparentnego uregulowania.

Wśród prelegentów pojawiło się wiele znanych nazwisk. W Katowicach swoje wystąpienia mieli m.in.: Al Gore – były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Aleksander Kwaśniewski – były prezydent Polski, Mark Brzeziński – ambasador USA w Polsce, Szczepan Twardoch – polski prozaik i publicysta czy Garry Kasparov – arcymistrz szachowy i przewodniczący Human Rights Foundation, działającej na rzecz praw człowieka.

Dyskusje w ramach tegorocznej konferencji dotyczyły tematów związanych z wyżej wymienionymi obszarami. Rozmawiano m.in. o przywództwie skupiającym się na empatii, zdobywaniu ról przywódczych w ciągle zmieniających się czasach, dezinformacji i sile fake newsów czy cyberbezpieczeństwie.

Szczegółowe informacje na temat programu i zaproszonych gości można znaleźć na stronie www.abslsummit.com.

Paweł Kukla
UM Gdynia

Nauka Jest OK
Poprzedni artykułMasz pomysł na biznes? Zgłoś się do konkursu dla uczniów
Następny artykułCzytelnia Społeczna w czasie Święta Wolności i Praw Obywatelskich
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze