Samorządowcy, specjaliści od konserwacji historycznej architektury, a także właściciele obiektów, które pięknieją dzięki miejskim dotacjom na prace konserwatorskie przy zabytkach, spotkali się na Uniwersytecie Morskim. Wszystko po to, aby podsumować i przyjrzeć się efektom prac restauratorskich, które przeprowadzono w naszym mieście w latach 2019-2021. Spotkanie „Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki” odbyło się w poniedziałek, 30 maja.
Spotkanie „Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki” to miejska tradycja. Gromadzi tych, którzy dbają o lokalne zabytki i przywracają im dawny blask. W 2020 i 2021 roku to cykliczne wydarzenie nie mogło się odbyć ze względu na pandemię. Jednak teraz powraca. W poniedziałek, 30 maja odbyła się jego czwarta edycja.
– Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy do tradycji spotkań z naszymi partnerami, którzy zmieniają nasze miasto. To osoby, które pomagają nam przywracać blask gdyńskim zabytkom. Jest to możliwe dzięki środkom z budżetu miasta, które co roku planujemy i przekazujemy na rzecz indywidualnie realizowanych projektów, ale one stanowią tylko część budżetu takiego remontu. Pozostałą kwotę wykłada właściciel obiektu. Wszystko razem sprawia, że gdyńskie zabytki pięknieją, a my cieszymy się urodą gdyńskiego modernizmu. I co warto podkreślać, coraz bardziej powiększa się – nie tylko w Gdyni, ale i w kraju oraz za jego granicami – rzesza ludzi, którzy podziwiają gdyński modernizm – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
– Stawiamy się tutaj, żeby podsumować aż trzy lata prac remontowych przy gdyńskich zabytkach. Prezentacja tego, co udało się zrobić będzie zatem wyjątkowo długa. Przez te lata – przynajmniej w zakresie renowacji zabytków – nie było przestoju. Wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy i o tym będziemy opowiadać – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.
Tegoroczne spotkanie odbyło się w auli Uniwersytetu Morskiego, w budynku przy ul. Morskiej 81-87. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. W ostatnich latach odświeżono część elewacji kompleksu uniwersyteckich budynków. Kolejne etapy prac są w toku. Dawny blask odzyskało m.in. także wejście do budynku głównego uczelni.
– Staramy się, aby nasze dwa kampusy piękniały co roku. Mówię o kampusie przy ul. Morskiej, który jest głównym beneficjentem ostatnich prac. Nie zapominamy jednak też o budynku Wydziału Nawigacyjnego przy al. Jana Pawła II. Obydwa budynki staramy się z ogromną starannością remontować, konserwować – przy wsparciu miasta. Jest to dla nas ważne. Czujemy się częścią zabytkowej Gdyni – podkreśla prof. UMG dr hab. Dariusz Barbucha, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Morskiego.
Uczestnicy spotkania przyjrzeli się efektom prac konserwatorskich wykonanych w Gdyni w latach 2019-2021. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował je Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków. Następnie głos zabrał Waldemar Affelt – prezes stowarzyszenia „Zabytkowa Gdynia”, który pochwalił Uniwersytet Morski za wykonane prace restauratorskie i zaprosił gości do tego, żeby wstępowali w szeregi stowarzyszenia.
Podczas wydarzenia prezydent Wojciech Szczurek wręczył symboliczne nagrody za działania na rzecz gdyńskich zabytków. Otrzymały je: Małgorzata Bielska – kierownik Działu Technicznego Uniwersytetu Morskiego, która była odpowiedzialna za stronę organizacyjną prac konserwatorskich na uczelni, a także Anna Nowakowska, która pełniła nadzór konserwatorski nad tymi pracami.
Dotacje na zabytki
Gdynia od ponad 20 lat przyznaje dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Dzięki temu dawny blask odzyskały już 132 budynki, na co wydano z budżetu miasta ponad 14 milionów złotych.
W ramach tegorocznych prac wypięknieje 14 obiektów. Będą to m.in. budynek mieszkalny przy ul. Arciszewskich 27 (dotacja na remont kominów i wymianę orynnowania poziomego), kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (dotacja na renowację okładziny kamiennej elewacji parteru), Uniwersytet Morski przy ul. Morskiej 81-87 (dotacja na etap I i II remontu elewacji południowo-wschodniej budynku A Uniwersytetu Morskiego) czy YMCA przy ul. Żeromskiego 26 (dotacja na renowację stolarki drzwiowej). Na tegoroczne prace miasto przeznaczyło 1,27 miliona złotych.
W 2019 roku dzięki wsparciu miasta zrealizowano prace przy 12 obiektach. Na ten cel przyznano dotacje w wysokości 740 tysięcy złotych. Wtedy wykonano m.in. remont klatki schodowej budynku przy ul. Abrahama 28, renowację prospektu organowego w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Arciszewskich 2, remont elewacji budynku A Uniwersytetu Morskiego czy remont dachu kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46.
W 2020 roku22 gdyńskie zabytki otrzymały miejskie dotacje na prace konserwatorskie. Na ten cel przeznaczono prawie 1 600 000 złotych. Dzięki temu dawny blask odzyskały m.in.: posadzki holu i klatki schodowej oraz filary w budynku Sądu Rejonowego, pomnik Ofiar I Wojny Światowej przy ul. Działdowskiej 12 czy dach budynku Automobilklubu Morskiego.
Natomiast w 2021 roku dzięki dotacjom zrealizowano prace przy 17 zabytkach. To m.in.: „Willa Ala” przy ul. Sienkiewicza 27 (dotacja na etap II renowacji stolarki okiennej), budynek przy ul. Świętojańskiej 46 (dotacja na remont elewacji frontowej),
kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy i klasztor franciszkanów (dotacja na naprawę muru i schodów na dziedzińcu klasztornym), YMCA (dotacja na renowację stolarki okiennej wraz z dekoracyjnymi kratami) czy Uniwersytet Morski (dotacja na etap I i III remontu elewacji południowo-wschodniej budynku A Uniwersytetu Morskiego).
Magdalena Czernek
fot. Magdalena Czernek