Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni ma nową bazę. Otwarte dziś w Rumi nowoczesne obiekty połączyły odległe dotąd laboratoria wody i ścieków. Znajdują się tam również nowe pracownie, które nie mogły działać w poprzednich lokalizacjach. W otwarciu wzięli udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz samorządowcy z innych gmin, które są udziałowcami PEWIK-u.
Otwarcie nowej bazy PEWIK w Rumi to kamień milowy w rozwoju spółki, a jej nowy standard będzie mógł być powodem do dumy na kolejne kilkadziesiąt lat.
Nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej 2356 m² został zaprojektowany przez gdyńską pracownię Arch-Deco Architecture z zachowaniem szczególnych wymagań technologicznych dla laboratoriów. Pracownie laboratorium wyposażone zostały w nowoczesne instalacje oraz urządzenia pozwalające prowadzić nadzór nad przeprowadzanymi badaniami we właściwych warunkach temperaturowych i wilgotności oraz czystości pomieszczeń. To właśnie dla funkcjonowania laboratorium ma szczególne znaczenie nowa baza.
– Przede wszystkim są to korzyści dla mieszkańców – dla mieszkańców gmin, miast, które obsługujemy, ponieważ standard wpływa na jakość pracy, a praca, która tutaj jest wykonywana, to jest praca absolutnie kluczowa dla jakości wody, dla bezpieczeństwa środowiska. Nowe laboratorium w nowej siedzibie, w dużej części z nowym wyposażeniem, powoduje, że jesteśmy bardziej spokojni, bardziej pewni tego, że to co robimy, czyli dostarczanie wody, będzie w odpowiednim standardzie, na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa – mówi Walery Tankiewicz, prezes PEWIK Gdynia Sp. z o.o.
Na powierzchni około 1000 m2 powstały:
- Pracownia fizykochemii wody,
- Pracownia fizykochemii ścieków,
- Pracownia mikrobiologii,
- Pracownia sensoryki,
- Pracownia biologii,
- Pracownia spektrometrii,
- Pracownia chromatografii.
– Wyposażenie badawcze pracowni stanowią zarówno urządzenia pracujące już w poprzednich laboratoriach PEWIK jak i nowe, zakupione do obiektu. Do najważniejszego wyposażenia można zaliczyć: spektrometry, spektrofotometry, chromatografy, systemy destylacji i mineralizacji próbek, komory laminarne, szafy chłodnicze i termostatyczne, inkubatory oraz digestoria – wylicza Anna Szpajer, rzeczniczka prasowa PEWIK Gdynia sp. z o.o. – Zupełną nowością jest utworzenie Pracowni mikrobiologii, co pozwoli na wykonywanie we własnym laboratorium wszystkich potrzebnych badań wody bez konieczności korzystania z szerokiego zakresu usług zewnętrznych – dodaje rzeczniczka.
Nowy obiekt połączył w jednej lokalizacji laboratoria wody i ścieków, które do października 2021 roku znajdowały się w dwóch odległych od siebie miejscach – w Gdyni i w oczyszczalni ścieków w Dębogórzu. Wspólna lokalizacja to lepsza organizacja pracy, optymalne wykorzystanie wyposażenia oraz skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań, co stanowi niezwykle ważny aspekt pracy każdego laboratorium. Dbając o jakość wody i ochronę środowiska, PEWIK wykonuje rocznie badania 2331 próbek wody i 2919 próbek ścieków, osadów ściekowych i popiołów. Dzięki inwestycji znacząco poprawiły się także warunki pracy ponad dwudziestoosobowego zespołu pracowników laboratorium.
– Głównym celem było połączenie dwóch laboratorium, bo do tej pory były to dwa laboratoria wody i ścieków w osobnych lokalizacjach. W tej chwili jesteśmy w jednej lokalizacji, co bardzo ułatwia organizację pracy. Drugim najważniejszym celem było powstanie takich pracowni, które nie mogły powstać w poprzedniej lokalizacji, czyli pracownia mikrobiologii, pracownia sensoryki i pracownia chromatografii. W poprzedniej lokalizacji nie było odpowiednich warunków – tłumaczy Leszek Frankowski, kierownik Działu Laboratorium Wody i Ścieków PEWIK.
Oprócz Działu Laboratorium Wody i Ścieków znalazły się tu także pomieszczenia biurowe, socjalne i warsztatowe oraz baza sprzętu używanego przez służby eksploatacyjne – Dział Sprzętu Technicznego, a także część służb Wydziału Sieci Wodociągowej i Wydziału Sieci Kanalizacyjnej. Nowy obiekt ma potencjał by stać się siedzibą jednego z tych dwóch działów.
W symbolicznym otwarciu obiektu, bo laboratorium pracuje już od lutego, wzięli udział samorządowcy gmin – udziałowców PEWIK, który dostarcza wodę dla Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gminy wiejskiej Wejherowa.
– Ultranowoczesne laboratorium, bardzo ważny obiekt, a to wszystko po to byśmy mogli, jak do tej pory, korzystać z dobrodziejstwa znakomitej wody. Ja się przyznam, że zarówno prywatnie, jak i służbowo w pracy piję wodę z kranu, bo jest naprawdę znakomitej jakości. Ale to wszystko jest możliwe dzięki pracy tych ludzi i bardzo nowoczesnej technice. Już zapomnieliśmy o takiej epoce, w której z kranu płynęła brunatna ciecz, niekoniecznie pięknego zapachu i to jest taki bardzo obrazowy dowód na to, jak wiele się zmieniło i jak ważna jest dla codziennego życia dobra, smaczna, bezpieczna woda. A żeby to było możliwe potrzebne są takie laboratoria. Stąd też znaczenie tej instytucji w życiu miasta – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowo-Usługowym MARBUD na czele. Koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł 22,5 miliona zł netto. W ramach inwestycji powstał zespół 4 połączonych budynków, pełniących przede wszystkim funkcje techniczne.
Przemysław Kozłowski
UM Gdynia