Kursy języka polskiego dla osób z Ukrainy

Słowianie zawsze się dogadają – brzmi niepisana, anegdotyczna zasada. I chociaż jest w tym sporo prawdy, to znajomość języka kraju, w którym się przebywa, wiele ułatwia. Miasto Gdynia uruchamia nowe, bezpłatne kursy języka polskiego dla osób, które przyjechały do naszego miasta z Ukrainy. Zapisy trwają, a zajęcia rozpoczną się, gdy wypełnią się listy uczniów.

Organizacja kursów języka polskiego dla cudzoziemców oraz tematycznych spotkań międzykulturowych to początek listy działań, które realizowane są w Gdyni od lat. Ich celem jest integracja mieszkanek i mieszkańców Gdyni – niezależnie od tego, skąd przybyli. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę oferta ta została wzmocniona o kursy i zajęcia dla osób, które do naszego miasta przyjechały szukając schronienia.

– Gdynia to miasto otwarte na ludzi. Chcemy, by każdy mógł się czuć tu dobrze. Dlatego konsekwentnie realizujemy m.in. projekty wsparcia zawodowego, poradnictwa prawnego, czy kursy językowe, z których mogą skorzystać imigranci z różnych stron świata. Wraz z 55 innymi samorządami wypracowaliśmy też tzw. Standard Minimum w Integracji, którego wprowadzenie ułatwia nowym mieszkańcom odnalezienie się w nowej, nie zawsze łatwej sytuacji. Ucieczka z domu w obawie przed wojną z pewnością należy do tej najbardziej dramatycznej. Stąd, a także z uwagi na skalę tego zjawiska, w ostatnim czasie wzmacniamy działania skierowane do osób przybyłych z Ukrainy. Wśród nich są właśnie kursy języka polskiego, które pozwalają przełamać bariery językowe i ułatwiają codzienne funkcjonowanie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zainteresowanie udziałem w kursach jest duże, dlatego Laboratorium Innowacji Społecznych z Biblioteką Gdynia organizują bezpłatne cykle spotkań dla kolejnych grup. Zapisać się mogą osoby, które przybyły do Gdyni z Ukrainy z powodu działań wojennych i w trakcie kursu przebywają na terenie naszego miasta. Zajęcia odbywać się będą w bibliotekach Obłuże, Pogórze, Karwiny, Redłowie („Biblioteka z Pasją”) i Wzgórzu św. Maksymiliana („Biblioteka Wiedzy”) oraz w Przystani Opata Hackiego 33 i Przystani Chabrowa 43.

Zapisy prowadzone są online. Osoba zainteresowana udziałem zobowiązana jest wpisać swoje dane oraz wybrać z listy preferowane miejsce i termin zajęć. Informacje o wynikach naboru oraz dokładnym terminie pierwszego spotkania zostaną przesłane na wskazany w zgłoszeniu adres email.

– Uczestnicy i uczestniczki nauczą się w trakcie zajęć podstaw języka polskiego. Słówek, zwrotów, przydatnych w sklepie, pracy, u lekarza czy podczas poszukiwania mieszkania. To też będzie dobry start w kierunku dalszej nauki języka polskiego, samodzielnej lub na podobnym kursie – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych w Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej sieć centrów sąsiedzkich Przystań. 

Warto obserwować także strony internetowe Przystani Biblioteki Gdynia. Tam publikowane będą informacje o kursach języka polskiego, a także innych wydarzeniach integrujących mieszkańców.

Ksenia Pisera
UM Gdynia

Poprzedni artykułTwarze Pomagania: Gdyńska Fundacja Dom Marzeń
Następny artykuł„Uważaj, co pijesz”, czyli czym grozi brak ostrożności na imprezie
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze