W dniach 11-12 maja w katowickim Spodku i MCK odbyły się XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2022. Wydarzenie poświęcone było prezentacji potencjału i dorobku myśli technologicznej oraz nauki – wynalazkom, technologii i usługom kierowanym do przemysłu. W tegorocznym konkursie brały udział dwa rozwiązania opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Oba projekty zostały nagrodzone srebrnymi medalami.
Na międzynarodowych targach INTARG®2022 w katowickim Spodku, które odbyły się 11-12 maja, Uniwersytet Morski z Gdyni reprezentowały brokerki innowacji z Zespołu ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań – Anna Baczewska i Anna Żuławska oraz dr inż. Olha Dvirna, autorka jednego z nagrodzonych projektów.
Panie pojechały do Katowic zaprezentować zgłoszone do konkursu rozwiązania. Przed komisją odpowiadały na liczne i wnikliwe pytania dotyczące zgłoszonych projektów. Poza tym zaprezentowały portfel technologii i rozwiązania, które zostały objęte wsparciem w ramach programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Nie mogło również zabraknąć przedstawienia oferty biznesowej UMG.
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FUniwersytet.Morski.w.Gdyni%2Fposts%2F5359520514080066&show_text=true&width=500
Dwa gdyńskie rozwiązania, które zdobyły na targach srebrne medale to:
- „Innowacyjny sposób obróbki wykańczającej powierzchni pospawalniczych” dr inż. Olhi Dvirnej z Wydziału Mechanicznego,
- „Innowacyjne wyposażenie pływającej jednostki interwencyjnej” dr hab. inż. Grzegorza Rutkowskiego oraz mgr inż. Pawła Kołakowskiego z Wydziału Nawigacyjnego.
Jakimi kryteriami przy przyznaniu medali kierowała się komisja konkursowa? Oceniała m.in. poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom gotowości technicznej TRL, komercjalizację, efekty ekonomiczne i społeczne, strategię ochrony prawnej oraz sposób prezentacji.
Oba gdyńskie rozwiązania są realizowane w ramach mikrograntów projektu Inkubator Innowacyjności 4.0. Dzięki temu otrzymują środki finansowe na prowadzenie prac przedwdrożeniowych mających na celu dostosowanie wynalazków do potrzeb zainteresowanego nabywcy i uzyskanie ochrony prawnej.
INTARG®2022
Wydarzenie INTARG®2022 poświęcone było międzynarodowej promocji potencjału i dorobku myśli technologicznej i nauki, czyli wynalazkom, technologii i innowacyjnym usługom dedykowanym dla przemysłu i otoczenia społeczno-gospodarczego.
W katowickim Spodku brokerzy uczestniczyli w licznych spotkaniach networkingowych, panelach dyskusyjnych poświęconych synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle.
Głównym partnerem targów było Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Światowa Organizacja Własności Intelektualnej.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia