Powstał obiekt przyjazny środowisku, z inteligentnymi rozwiązaniami technologicznymi i w bardzo wysokim standardzie komfortu. Już niedługo wprowadzą się do niego pierwsze firmy.
– W 2015 albo 2016 roku byliśmy tu z komisją Rady Miasta Gdańska. Pan prezes przedstawił nam wtedy wizję, jak ma wyglądać Airport City Gdańsk. A była to wizja bardzo śmiała. Sześć lat później – myślę, że przy takiej inwestycji to nie jest długo – możemy się spotkać w tym pierwszym budynku. Pomimo czasu pandemii, pomimo tych trudnych chwil, które teraz przeżywamy w gospodarce światowej i w wydarzeniach międzynarodowych, możemy dzisiaj świętować ten sukces. Cieszę się, że w tej części miasta rośnie nowe centrum biznesowe – podkreślał Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
– Zrealizowaliśmy marzenie i dziś otwieramy biurowiec Alpha, pierwszy w planowanej nowoczesnej dzielnicy lotniskowej Airport City Gdańsk. Klienci i obserwatorzy są zachwyceni poziomem zastosowanych technologii. Komercjalizacja obiektu przebiega optymistycznie. Jak tylko wynajmiemy większość jego powierzchni, ogłosimy przetarg na budowę kolejnego, dwa razy większego biurowca Bravo. Mamy już dla niego zarówno gotowy projekt jak i pozwolenie na budowę. Pandemia nie zawróciła nas z obranej drogi stworzenia Airport City Gdańsk. Pokazała, że idea była słuszna, bo dzięki nowej komercyjnej przestrzeni będziemy mogli zarabiać także w momentach kryzysowych na rynku lotniczym – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
– Bardzo się cieszę z tej inwestycji, a będę cieszył się jeszcze bardziej, kiedy pan prezes powie, że każdy metr kwadratowy jest tutaj wynajęty, że mamy tutaj firmy, które zatrudniają świetnie wykształconych młodych ludzi – mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Komercjalizacja Alphy obecnie obejmuje jedną trzecią obiektu. Największym najemcą będzie międzynarodowa firma z branży IT, która będzie zajmowała powierzchnię na trzech piętrach biurowca Alpha. Obecnie trwa proces adaptacji wnętrz. Pracownicy powinni się wprowadzić do nowych biur jesienią. Zagospodarowaniem przestrzeni zajmuje się globalna firma TETRIS, która tworzy dla firm i ich pracowników inspisujące przestrzenie z lokalnym akcentem.
– Udało nam się wybudować pierwszy biurowiec w ramach Airport City Gdańsk bez większych problemów. Dziś widzimy, jak dobra była decyzja, którą podjęliśmy kilka lat temu. Umowę na budowę Alphy za prawie 66 milionów złotych netto zawarliśmy w 2019 roku i zdążyliśmy przed zawirowaniami na rynku. W konsekwencji pandemii, zachwiania łańcuchów dostaw i braków towarów w branży budowlanej, taka inwestycja kosztowałaby nas obecnie znacznie drożej. W jej realizacji nieoceniony okazał się nasz wieloletni partner biznesowy, Bank Pekao, dzięki któremu wyemitowaliśmy obligacje na sfinansowanie inwestycji. Wzorcowo przebiegała też współpraca z generalnym wykonawcą budynku Alpha, czyli HOCHTIEF Polska – powiedział Michał Dargacz dyrektor ds. Airport City Gdańsk w Porcie Lotniczym Gdańsk. Dodał, że trwają zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami pozostałej powierzchni biurowca Alpha i że ma nadzieję niedługo podpisywać z nimi stosowne umowy.
Komercjalizacją biurowca Alpha zajmuje się JLL, globalna firma doradcza na rynku nieruchomości biznesowych, z biurami w 80 krajach. Jej przedstawiciele zwracają uwagę na wyjątkowo wysoką jakość budynku Alpha i jego parametry, które predestynują go szczególnie dla klientów o wysokich wymaganiach technicznych, np. z branży IT.
O wyjątkowości inwestycji świadczy fakt, że została zrealizowana w zgodzie z wymaganiami certyfikacji LEED, według najnowszej i najbardziej restrykcyjnej wersji v4 Building Design and Construction. Pierwszy z budynków został już certyfikowany na bardzo wysokim poziomie Gold, który można osiągnąć dzięki zastosowaniu najlepszych technologii m.in. wodno- i energooszczędnych, jak i optymalizacji procesów budowlanych mających na celu stworzenie obiektu przyjaznego środowisku. Konsultantem odpowiedzialnym za certyfikację LEED była firma Sweco Consulting.
Generalnym wykonawcą Alphy była firma HOCHTIEF Polska.
– Kompleks Airport City Gdańsk to projekt wyjątkowy w skali całego kraju, a Alpha to nowoczesny biurowiec o wysokich standardach ekologicznych, potwierdzonych certyfikatem LEED Gold. Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie są dumni z jego efektów – powiedział Tadeusz Blecha prezes HOCHTIEF Polska.
Alpha została zaprojektowana przez biuro PIG Architekci, które przez cały okres trwania budowy prowadziło bezpośredni nadzór autorski nad inwestycją, pilnując każdego detalu, zarówno z ramienia wykonawcy jak i inwestora, Portu Lotniczego Gdańsk.
Biurowiec Alpha ma 6 pięter i 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni najmu. 2 kondygnacje podziemne oferują łącznie 197 miejsc parkingowych. Alpha to pierwszy z 7 planowanych biurowców i obiektów komercyjnych w ramach Airport City Gdańsk, nowoczesnej dzielnicy lotniskowej, z 100 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni najmu. Ogromnym atutem ACG jest lokalizacja w sąsiedztwie lotniska, Obwodnicy Trójmiasta i blisko wjazdu na autostradę A1, z doskonałym dostępem do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, komunikacji miejskiej i sieci tras rowerowych. Inwestycja ACG powstaje w zgodzie z panującym trendami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników budynków oraz
z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Agnieszka Michajłow
Port Lotniczy Gdańsk