Rekrutacja do gdyńskich żłobków samorządowych rozpoczęła się we wtorek, 19 kwietnia o godz. 9.00 i potrwa do 11 maja do godz. 15.00. Zapisy są prowadzone elektronicznie. Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Rodzice maluchów mogą wybierać między dwoma placówkami miejskimi: „Niezapominajką” i „Koniczynką”, a także starać się o miejsce dla swoich pociech w żłobkach prywatnych objętych dofinansowaniem.
Ta rekrutacja dotyczy dzieci, które będą uczęszczać do gdyńskich placówek po 1 września tego roku. Zgodnie z regulaminami żłobków, odbywa się ona tylko raz w roku. Wnioski o przyjęcie dziecka do żłobka wprowadza się jak w latach ubiegłych na stronie:
https://gdynia-zlobki.nullo.pl/nullo-parents/main.action
Tam można również znaleźć informacje o zasadach naboru.
– Gdyński samorząd wspiera rodziców w opiece nas najmłodszymi mieszkańcami miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzieci można zapisywać do dwóch żłobków w Gdyni – Niezapominajki oraz Koniczynki. Po wyczerpaniu miejsc w tych placówkach, będziemy składać propozycje przyjęcia do sprawdzonych placówek niepublicznych, które są finansowane ze środków gminnych. Nasze żłobki są nowoczesne, dobrze wyposażone oraz zatrudniają profesjonalną i empatyczną kadrę.
Do żłobka przyjmowane są dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni mieszkają bądź są zameldowani na terenie Gminy Miasta Gdyni.
Tegoroczna rekrutacja dotyczy dzieci od 1. do 3. roku życia (z wyjątkiem siedziby żłobka „Niezapominajka”, do którego przyjmowane są dzieci od 20. tygodnia życia) – urodzone przed 17 kwietnia 2022 r. System automatycznie odrzuci wniosek, jeśli dziecko na dzień 1 września 2022 r. nie będzie miało ukończonego 1. roku życia (lub 20. tygodnia życia – dotyczy wyłącznie siedziby żłobka „Niezapominajka”). Dzieci urodzone po 17 kwietnia mogą być przyjęte do żłobka w ramach rekrutacji uzupełniającej.
– W rekrutacji może uczestniczyć wyłącznie dziecko, które nie uczęszcza do żadnego ze żłobków gminnych lub nie korzysta z miejsca w żłobku niepublicznym, które jest finansowane ze środków Gminy Miasta Gdyni – mówi Beata Gronowska, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – Rodzice dzieci powyżej roku mają możliwość wskazania we wniosku placówki alternatywnej tzw. drugiego wyboru. W tym roku można też wskazać jedną z pięciu placówek niepublicznych dofinansowanych przez Gminę Miasta Gdyni jako trzeci wybór. Nie jest możliwe wskazanie placówki niepublicznej jako wyboru pierwszego lub drugiego. Jeśli dziecko nie zakwalifikuje się do żłobków samorządowych Koniczynki lub Niezapominajki, może otrzymać propozycję miejsca w placówce niepublicznej. Przy przyznawaniu miejsc obowiązuje kryterium punktowe opisane poniżej.
Rejestracja będzie możliwa do 11 maja 2022 r. do godz. 15.00
15 maja nastąpi ogłoszenie listy kandydatów wstępnie zakwalifikowanych do żłobka. Informacja o wyniku rekrutacji zostanie udostępniona w systemie rekrutacji (po zalogowaniu się na konto kandydata) oraz zostanie przesłana na adres e-mail, który został wprowadzony podczas rejestracji wniosku. W terminie max. 10 dni roboczych od dnia ogłoszenia listy dzieci wstępnie zakwalifikowanych rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów przyjęcia dziecka do żłobka.
15 czerwca nastąpi ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do żłobka i od tego dnia w ciągu 7 dni roboczych rodzic/opiekun jest zobowiązany do podpisania umowy.
Dzieci, które nie zostaną przyjęte w ramach rekrutacji, będą automatycznie umieszczone na liście rezerwowej – obowiązującej do czasu naboru na przyszły rok szkolny. Ich rodzice (lub opiekunowie prawni) zobowiązani są do potwierdzania w systemie raz na dwa miesiące chęci oczekiwania na miejsce w żłobku.
Wnioski o przyjęcie dzieci do miejskich żłobków, które zostały złożone w poprzedniej rekrutacji i znajdują się na liście rezerwowej, przestaną być aktywne 16 kwietnia. W związku z tym wniosek aplikacyjny należy złożyć ponownie.
System punktacyjny rekrutacji do samorządowych żłobków:
- 35 punktów: dziecko, którego oboje rodzice (opiekunowie prawni) rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok w urzędzie skarbowym na terenie Gdyni; kryterium stosuje się również do rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego dziecko.
- 30 punktów: dziecko, którego dotyczy wniosek, poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub które ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie może zostać zaszczepione, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.
- 25 punktów: dziecko, którego oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, studiują/uczą się w trybie dziennym lub prowadzą aktywną działalność gospodarczą; kryterium stosuje się również do rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego dziecko.
- 10 punktów: Wielodzietność rodziny (troje dzieci i więcej).
- 10 punktów: Dziecko, którego rodzeństwo będzie kontynuowało uczęszczanie do tej samej placówki w roku, na który prowadzona jest aktualna rekrutacja.
- 10 punktów: Rodzeństwo biorące udział w rekrutacji razem.
- 5 punktów: Samotne wychowywanie dziecka (tj. wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem).
Ocena wniosków jest dokonywana automatycznie przez elektroniczny system rekrutacyjny. Uwzględnione będą tylko kryteria wskazane przez rodziców w formularzu zgłoszenia. Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Jeśli większa liczba dzieci uzyska taką samą punktację, w pierwszej kolejności przyjmowane będą te najstarsze.
Żłobki Samorządowe w Gdyni:
Żłobek „Koniczynka”
Siedziba żłobka mieści się przy ul. Uczniowskiej 2 (Witomino).
Filia przy ul. Chylońskiej 237 (Cisowa) jest placówką integracyjną.
Żłobek „Niezapominajka”
Siedziba żłobka mieści się przy ul. Wójta Radtkego 23.
Filie:
ul. Porębskiego 21 (Pogórze),
przy ul. Wiczlińskiej 33 (Dąbrowa).
Aneta Marczak
UM Gdynia