Trzy dni, dwa finały, jeden kierunek: Gdynia! Od 22 do 24 kwietnia zapraszamy na 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Wydarzenie odbędzie się w Gdynia Arenie. Odwiedzający mogą liczyć na pełny przegląd tego, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach w minionym roku. Emocje, adrenalina, niesamowite opowieści i rodzinna atmosfera – bądźcie z nami!
Choć mogłoby się wydawać, że przez czas trwania pandemii, polscy podróżnicy, grotołazi czy alpiniści nie mieli dużego pola do popisu w 2021 roku, tegoroczne Spotkania będą dla Was zaskoczeniem. Wprowadzenie szeregu restrykcji i obostrzeń być może nieco utrudniały prowadzenie aktywności eksploracyjnej i ograniczyły zasięg działania, z pewnością jednak nie złamały ducha, ani nie wpędziły kandydatów do Kolosów w lenistwo i marazm. Co najwyżej, rozbudziły jeszcze większą pomysłowość w odkrywaniu świata i wytyczaniu nowych ścieżek.
Podróże po Polsce i… nie tylko
Co znajdzie się w programie tegorocznych Kolosów? Na widzów czeka ponad 40 prelekcji, 7 spotkań autorskich, 3 warsztaty, 22 stoiska wystawiennicze, 2 wystawy fotograficzne oraz 2 uroczystości wręczenia nagród podróżniczych. Z pewnością nie zabraknie również wielkich emocji, wzruszeń i wspólnej wymiany doświadczeń.
Wśród wypraw nominowanych do Kolosów, których prezentacje zobaczymy w dużej hali Gdynia Areny, znalazło się kilka wyjątkowo interesujących przedsięwzięć zrealizowanych w Polsce. Okazuje się, że nasz kraj wciąż potrafi zaskoczyć na wielu płaszczyznach i sprawić, że nawet doświadczeni podróżnicy sięgną po nowe metody eksploracji. Miłośnicy aktywnych podróży będą mieli w czym wybierać, bowiem prelekcje gości skupiać się będą zarówno na pieszych, jak i biegowych wyprawach – wzdłuż Wisły, czy też przez wszystkie zimowe pasma górskie. Dla entuzjastów wysokich gór i przekraczania barier – wydawałoby się – nieprzekraczalnych: dwójka podróżników na co dzień poruszających się na wózkach, opowie o wyprawie w Himalaje, w którą wybrali się… specjalnie zaprojektowanymi łazikami elektrycznymi. Ale to nie wszystko! Widzowie usłyszą także relację ze zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika, zobaczą nową drogę wspinaczkową na jednej z najbardziej eksponowanych wielkich ścian na świecie (w dolinie Trango w Karakorum), poznają żeglarskie rejsy polarne za koło podbiegunowe czy wyprawy w najbardziej niedostępne rejony Azji i Ameryki Południowej.
Na dużej sali odbędą się również prelekcje gości specjalnych, m.in. Fianna Paula – pochodzącego z Polski multirekordzisty Guinnesa w wioślarstwie morskim i oceanicznym, czy laureatki Super Kolosa za całokształt osiągnięć – kpt. Joanny Pajkowskiej, która trzykrotnie samotnie opłynęła świat jachtem.
Znani goście
W gronie prelegentów znajdą się zarówno legendarni polscy podróżnicy, jak i ci nieco mniej znani, ale mogący pochwalić się naprawdę imponującymi przedsięwzięciami. Przez trzy dni imprezy prelekcje wygłoszą m.in. Łukasz Supergan (wspinacz, specjalista od długodystansowych wypraw), Artur Kujawiński (ultramaratończyk), Agnieszka Dziadek (laureatka Kolosa 2019 w kategorii Wyczyn roku), Janusz Onyszkiewicz (legenda polskiego himalaizmu), Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki (taternicy i alpiniści), czy Maciej Besta (laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady i Kolosa 2020 w kategorii Wyczyn roku).
Wystawy, dyskusje i książki
Oprócz pokazów na dużej sali hali Gdynia Areny, która pomieści nawet trzy tysiące widzów, na parterze budynku, w sali seminaryjnej od piątkowego popołudnia do niedzieli czekają na publiczność warsztaty prowadzone przez znanych ekspertów (m.in. Leszka Cichego, Dominika Szmajdę, Monikę Witkowską czy Jakuba Rybickiego) – od fotograficznych, przez górskie po bardzo specjalistyczne – packraftowe. W sali seminaryjnej będzie można również zapoznać się z najnowszymi wydawnictwami książkowymi poświęconymi podróżom. O swoich książkach opowiedzą autorzy literatury podróżniczej, w tym nominowani do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut w tej dziedzinie.
Przez cały czas trwania 24. OSPŻiA w hali Gdynia Arena będzie można oglądać także dwie wystawy: cykl fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowany „Piękne” oraz prace zakwalifikowane do finału konkursu FotoGlob.
Nagrody specjalne
Poza prezentacjami wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach (Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo), Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby dla podróżnika seniora i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, na stoiskach wystawców w hali Gdynia Arena będą się odbywały spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Gdynia Areny zostanie przeprowadzona transmisja online na stronie www.gdynia.pl.
Przydatne informacje
24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2021 odbędą się w dniach 22-24 kwietnia, od piątku do niedzieli, w hali Gdynia Arena. Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.
Pełny program wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie: www.gdynia.pl/spotkania
Redakcja portalu Gdynia.pl