Decyzją władz ZSRR wiosną 1940 roku rozstrzelano tysiące polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Była wśród nich elita naszego państwa. W tym roku miną 82 lata od zbrodni katyńskiej. W środę, 13 kwietnia odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń.
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w wielu polskich miastach są organizowane oficjalne uroczystości. Nie zabraknie ich również w Gdyni.
Uroczystości związane z 82. rocznicą zbrodni katyńskiej rozpoczną się o godz. 11.00 przed tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie, która znajduje się przy ul. Waszyngtona 44 (budynek Dowództwa Marynarki Wojennej). W tym miejscu odbędzie się modlitwa ekumeniczna, a następnie zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.
Potem uczestnicy udadzą się na Cmentarz Wojenny w Redłowie, gdzie zaplanowano dalszą część obchodów. O godz. 12.00 rozbrzmi tam polski hymn. Przewidziano też okolicznościowe przemówienia i odczytanie apelu poległych. Ponadto żołnierze oddadzą salwę honorową. Na koniec odbędzie się złożenie kwiatów przed pomnikiem Ofiar Katynia.
Uroczystości uświetni honorowa asysta wojskowa.
Zbrodnia katyńska
Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tysiące Polaków. Było wśród nich 14,5 tysiąca jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu. Jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Należy pamiętać, że wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli również gdynianie oraz osoby związane z Gdynią zawodowo. Najbardziej znaną z nich jest admirał Xawery Czernicki.
Magdalena Czernek
UM Gdynia