W Gdyni już ponad 4 200 ukraińskich obywateli uzyskało polski numer PESEL, który uprawnia m.in. do ubezpieczenia zdrowotnego, pobierania świadczeń socjalnych czy podjęcia legalnej pracy. Urząd Miasta Gdyni zapewnia sprawną obsługę, tłumaczy i szybkie przetwarzanie napływających wniosków. Przypomnijmy, że PESEL można uzyskać np. w Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera.
Już od 16 marca, gdy w całej Polsce ruszyła możliwość wyrobienia numeru PESEL przez Ukraińców, Centrum Obsługi Mieszkańca w Rivierze rozpoczęło pracę na pełnych obrotach. To niezbędna formalność, która pozwala gościom zza wschodniej granicy korzystać z podstawowych świadczeń zdrowotnych, socjalnych i rodzinnych oraz podjąć pracę.
Urząd Miasta Gdyni nadał numer PESEL ponad 4 200 osobom z Ukrainy.
– Od 16 marca, czyli od momentu wejścia w życie specustawy, pracujemy w Gdyni na pełnych obrotach, tak, aby wszelkie sprawy obywatelskie w urzędzie – w tym nadanie numeru PESEL – mogły być zrealizowane jak najszybciej. Do tej pory nadano ponad 4 tys. numerów PESEL. Oprócz stanowisk w Centrum Obsługi Mieszkańca w Rivierze dysponujemy również punktami mobilnymi, które są wykorzystywane w miejscach zbiorowego zakwaterowania. W tym tygodniu mamy jeszcze wolne terminy, dlatego bez żadnych przeszkód można zrealizować tę usługę na miejscu, bez potrzeby wcześniejszego umawiania się – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.
Same formalności są dość czasochłonne: wymagają pobrania odcisków palców poprzez specjalny czytnik, zeskanowania fotografii, wprowadzenia danych do Rejestru Danych Kontaktowych czy aktywowania Profilu Zaufanego. Nad wszystkim musi też czuwać tłumacz, który dopilnuje np. kwestii transliteracji wniosków na alfabet łaciński.
To sprawia, że obsługa Ukraińców, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce wymaga dobrej organizacji stanowisk. Generuje także spory ruch, który w przypadku gdyńskiego urzędu udało się ograniczyć i rozdzielić na najbliższe dni dzięki biletom generowanym przez tzw. dyspenser. Średni czas nadania numeru PESEL dla jednej osoby, łącznie z wszystkimi formalnościami, to w tej chwili w Gdyni niespełna 30 minut.
W mieście działają też punkty mobilne, które pozwolą Ukraińcom załatwić formalności bezpośrednio w miejscach ich zbiorowego zakwaterowania, bez konieczności dojazdu do Centrum Obsługi Mieszkańca.
Jak wygląda procedura?
Przypomnijmy, iż procedura nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy wymaga co najmniej wypełnienia wniosku, załączenia zdjęcia i pobrania skanu linii papilarnych. W przypadku, gdy uchodźcy kwalifikują się np. do pobierania świadczeń rodzinnych – należy też potwierdzić Profil Zaufany oraz posiadać polski numer telefonu komórkowego.
Więcej informacji o całej procedurze można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej gdyńskiego magistratu (TUTAJ).
test i fot. Magda Śliżewska
UM Gdynia