W dowód poparcia dla całej ukraińskiej społeczności w poniedziałek, 28 marca o godz. 19.00 na Placu Solidarności odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa o pokój w Ukrainie. Wydarzeniu będzie towarzyszył występ Chóru Music Everywhere. Transmisję z koncertu będzie można obejrzeć na portalu gdansk.pl.
28 marca minie już ponad miesiąc odkąd Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję na niepodległą, demokratyczną Ukrainę, stanowiącą eskalację trwającej od 2014 roku wojny.
– W miejscu, które pamięta rozlew niewinnej krwi, a dla świata stało się symbolem solidarności, chcemy wołać o pokój – dla sióstr i braci Ukraińców, dla Europy i dla świata – apelują inicjatorzy modlitewnego spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i bp Marcin Hintz, przewodniczący gdańskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
W modlitwie wezmą udział przedstawicieli różnych religii i wyznań obecnych w Gdańsku:
- Marcin Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej
- kanonik Dariusz Ławik, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Gdańsku
- Dariusz Jóźwik, proboszcz Prawosławnej Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Gdańsku
- dr Rafał Michalak, proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku
- mitrat Józef Ulicki, proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku
- prezbiter Sebastian Maria Niedźwiedziński, pastor Parafii Kościoła Ewangelicko- Metodystycznego w Gdańsku
- Sami Ayaydin, Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku
- prezbiter Tomasz Chaciński z Kościoła Zielonoświątkowego Zbór Radość Życia w Gdańsku
- Michał Rucki, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku
- Elizabeth Turek, pastor Kościoła Anglikańskiego w Gdańsku
- Jakub Kędryna, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego
Pielęgnując jedną z gdańskich tradycji duchowni różnych wyznań i religii, samorządowcy, mieszkańcy i goście pomodlą się za wszystkich, którzy walczą o wolność:
- ojczyzny;
- matki, dzieci i seniorów, którzy byli zmuszeni do ucieczki z Ukrainy;
- służby i wolontariuszy pracujących na rzecz uchodźców;
- rodziny, które gościnnie otworzyły drzwi swoich domów;
- wszystkich, którzy dzielą się tym, co mają, aby ulżyć ludzkiej biedzie,
- ale również rządzących, aby pokój był przesłaniem ich służby na rzecz dobra wspólnego.
– Stańmy ramię w ramię we wspólnocie ludzi dobrej woli w akcie jednoczącej modlitwy. W jedności wielka moc! Zaprośmy członków społeczności religijnych, ale i osoby pozostające poza wspólnotą, gdańszczanki, gdańszczan i uchodźców z Ukrainy. Podnieśmy wszyscy dumnie flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi Ukrainy i wspólnymi siłami pokażmy, że jest nas wielu i się nie poddamy. Niech z Gdańska, który tak boleśnie pamięta dramat II wojny światowej, popłynie wołanie o pokój – czytamy w zaproszeniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz i biskupa Marcina Hintza.
Podczas wydarzenia w namiotach będzie można odebrać plagi Polski i Ukrainy. W niebiesko-żółte bartwy zostanie podświetlony budynek
Podczas wydarzenia w namiotach będzie można nieodpłatnie odebrać flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlone zostaną flagi obydwu państw.
O oprawę muzyczną spotkania zadba Chór Music Everywhere. W wykonaniu chóru będzie można usłyszeć:
- Modlitwę o pokój – po ukraińsku
- Agnus Dei
- Lacrimosa
- i Modlitwę o pokój – po polsku.
Założycielem, dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym zespołu jest Beata Śnieg, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, doktor sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury chóralnej. Chór współpracuje z czołowymi polskimi artystami, biorąc udział w ogólnopolskich trasach koncertowych. Uczestniczą w realizacji projektów telewizyjnych i radiowych. Muzykują w kraju i zagranicą, zdobywając pierwsze miejsca w krajowych i międzynarodowych konkursach.
Wydarzenie będzie transmitowane na portalu gdansk.pl.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku