W Gdańsku trwają Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022. W 29. edycji największych na świecie targów promujących bursztyn bierze udział ponad 200 firm reprezentowanych przez 500 wystawców z całego świata. Wydarzeniu towarzyszy bogaty program artystyczny, naukowy, konferencje i wystawy. Ważnym punktem programu targów jest rozstrzygnięcie prestiżowych konkursów: Amberif Design Award i Amberif Selection. Ceremonia wręczenia nagród w dwóch konkursach projektowych odbyła się w środę, 23 marca w Dworze Artusa.
– Bardzo się cieszę, że konsekwentnie, pomimo wielu trudności covidowych i innych, targi wciąż się odbywają. To jest jednak jedna z kluczowych marek miasta Gdańska. Tak jak marką miasta Gdańska jest Solidarność, tak bursztyn jest niemal równoważną marką naszego miasta. To nie tylko marka, która inspiruje artystów z Polski i ze świata, ale bursztyn to także coś, co tworzy i napędza jeden z ważnych sektorów gospodarki naszego miasta. Dzisiaj, w tych trudnych czasach chyba wszyscy potrzebujemy szczęścia, dobrej energii i dobrych emocji i mam nadzieję, że taki będzie efekt tej odsłony, ale i kolejnych edycji targów Amberif – mówiła podczas gali rozdania nagród AMBERIF DESIGN AWARD Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD to jeden z najważniejszych konkursów biżuterii autorskiej. Jego celem jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego. Kurator konkursu – Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium na motyw przewodni tegorocznej edycji wybrała hasło „Bursztyn jako nagroda”. W zaprezentowanych w konkursie pracach bursztyn wystąpił w roli materiału do jubilerskich ingerencji w taki sposób, aby interakcja między tworzeniem, noszeniem i oglądaniem była źródłem synergicznej satysfakcji dla każdego uczestnika tego procesu. Wszyscy zasługujemy na nagrodę – niezwykłą biżuterię z niezwykłego materiału.
W konkursie jurorzy reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski dokonali selekcji prac na wystawę i przyznali nagrody.
Jury oceniło 202 prace nadesłane przez 160 artystów z 32 krajów. Nagrodę główną Prezydenta Miasta Gdańska – AMBERIF DESIGN AWARD, wysokości 10 000 złotych, wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Otrzymała ją mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno za Amber Drops Pattern Necklace. Naszyjnik „Bursztynowe krople” w opinii jury ukazuje, jak biżuteria potrafi zmieniać swoje oblicze i charakter w zależności od tego, jak ją trzymasz, z jakiej okazji, czy w jakim świetle ją nosisz. Dwa światy – tkanina i biżuteria – przecinają się, by stworzyć obiekt, który kropla po kropli tworzy niespodziewaną płynność.
Nagrodę Srebrną – 1 kilogram srebra, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski za „Medal”, a Nagrodę Bursztynową – 1 kilogram bursztynu ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników jury przyznało dla Alberto Davila z Meksyku z pracę „Still Here”.
Jury postanowiło przyznać wyróżnienie w konkursie Amberif Design Award, które otrzymała Inna Monastyrna, Izrael- za Amber City – Bursztynowe miasto.
AMBERIF SELECTION
Unikatowe cechy bałtyckiego bursztynu i wysoki kunszt twórców promowane są także w towarzyszącym targom od 1995 roku konkursie AMBERIF SELECTION, znanym wcześniej pod nazwą Mercurius Gedannesis. Kuratorem konkursu jest ekspert diamentów i gemmolog – Stanisław Krzysztof Jacobson, a jurorami: Dariusz Latoszek – przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Emilia Kohut – projektantka biżuterii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Ryszard Węsierski – projektant biżuterii; laureat Grand Prix 2021 oraz redaktorka Bursztynowego Portalu amber.com.pl – Anna Sado.
GRAND PRIX Amberif Selection i nagrodę, statuetkę Ministra Rozwoju i Technologii otrzymała S&A Spółka Akcyjna za „Sounds of amber” – Bliźniacze wisiory z naturalnego bursztynu bałtyckiego nawiązujące do natury i jej dźwięków, autorstwa Piotra Frankowskiego. Jury doceniło efektowny design, w którym wykorzystano naturalne piękno bursztynu w geometryzującej formie, zaakcentowane prostym elementem zdobniczym. Nagrodzona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 roku.
Wyróżnienie za „Przebudzenie” pierścionek z bursztynem w satynowej oprawie, ozdobiony pasem cyrkonii autorstwa Cypriana Chorocieja trafiło do S&A Spółka Akcyjna. Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich SA otrzymała firma Chili Ireneusza Glazy za „Pióro wieczne”.
Dwa pierwsze dni targów zarezerwowane były dla gości branżowych i kupców. W tym czasie ERGO ARENĘ odwiedziło ok. 1600 osób. Czwartek jest dniem otwartym dla szerokiej publiczności, co pozwala także indywidualnym odbiorcom dokonać zakupów.
Zapraszamy do hali na granicy Gdańska i Sopotu w godz. 10.00-16.00.
Wstęp płatny, szczegóły: www.amberif.pl/publicznosc.
Bartosz Tobieński
Międzynarodowe Targi Gdańskie
Fot. Dominik Paszliński