Już w kwietniu na Pomorzu znów zakwitną „Pola Nadziei”. Ostatnie tygodnie pokazały, że gdynianie pomaganie innym mają we krwi. Tym razem wsparcia potrzebuje Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca. Poszukiwani są wolontariusze, którzy pomogą kwestować na rzecz osób nieuleczalnie chorych podczas tegorocznej akcji „Pola Nadziei”.
Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca potrzebuje wolontariuszy, którzy pomogą kwestować i rozdawać żonkile podczas kolejnej edycji „Pól Nadziei”. Tegoroczny finał akcji odbędzie się w niedzielę, 3 kwietnia.
„Pola Nadziei” są organizowane każdej wiosny w wielu miastach Polski, także w Trójmieście i w Pucku. Celem akcji jest pozyskanie finansowego wsparcia na hospicyjną opiekę nad osobami u kresu życia, nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi. Ma ona również charakter edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.
Kto może zostać wolontariuszem? Dzieci powyżej 12 roku życia, młodzież oraz dorośli.
Należy wypełnic formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie internetowej tutaj. Dzieci mogą się zapisywać wyłącznie z rodzicami lub opiekunami prawnymi. Pamiętajmy, że hospicjum nie będzie potwierdzać zgłoszeń telefonicznie.
Koordynatorami akcji są: Justyna i Zdzisław Janukowie, numery tel.: 501 769 915 i 795 387 947. Wolontariusze mogą się zgłaszać do 30 marca.
Historia
Pierwsze „Pola Nadziei”, które zorganizowała Fundacja Marie Curie Cancer Care, zakwitły w szkockim Edynburgu. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Ten kwiat symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości – nad śmiercią.
Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.
Polska historia „Pól Nadziei” zaczęła się w 1998 roku w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i od tej pory jest organizowana w kilkudziesięciu miastach.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia