Od 16 marca ukraińskim uchodźcom, którzy postanowią pozostać w naszym kraju, będą nadawane numery PESEL. Formalności załatwić będzie można w Centrum Obsługi Mieszkańca w CH Riviera.
Rozpoczęcie procesu nadawania numerów PESELukraińskim uchodźcom to efekt wprowadzenia specustawy „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”.
Numer ewidencyjny nadawany będzie określonej grupie osób. Są to:
- obywatele Ukrainy, którzy wjechali legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa w okresie od 24 lutego 2022 roku i deklarują zamiar pozostania na terytorium RP,
- obywatele Ukrainy posiadający Kartę Polaka, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,
- członkowie najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadający Kartę Polaka,
- małżonka/małżonek obywatela Ukrainy, nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa w okresie od 24 lutego 2022 roku.
Należy zwrócić uwagę, że proces nadawania numeru PESEL nie dotyczy:
- obywateli Ukrainy posiadających: zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt tolerowany;
- obywateli Ukrainy, którzy: złożyli w Rzeczypospolitej Polskiej wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej lub w imieniu których takie wnioski zostały złożone lub zadeklarowali zamiar złożenia wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 28 ust. 1 lub art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1108 i 1918 oraz z 2022 r. poz. 583) lub których takie deklaracje zamiaru dotyczą.
Osoby posiadające jeden z ww. dokumentów pobytowych będą przechodzić standardową procedurę nadania PESEL dla cudzoziemca.
SPOSÓB REALIZACJI USŁUGI
Wyrobienie numeru PESEL wymaga osobistego stawienia się obywatela Ukrainy w punkcie obsługi. Wyjątek stanowią osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnej lub posiadające ją w stopniu ograniczonym. W ich imieniu sprawę załatwić będą mogli rodzice, opiekun, kurator lub osoba sprawująca pieczę.
W Gdyni na ten moment usługę zrealizować będzie można w Centrum Obsługi Mieszkańca w CH Riviera – ul. Kazimierza Górskiego 2, I piętro. Uruchomionych zostanie tam 6 stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy. W załatwieniu sprawy pomogą obecni na miejscu tłumacze.
– Punkt będzie otwarty od poniedziałku do soboty od 10:00 do 18:00. Dziennie będziemy starali się obsłużyć około 120-130 osób. Na tę chwilę przygotowaliśmy 6 stanowisk. To jest stanowisko nietypowe, ponieważ zawiera zarówno komputer stacjonarny z drukarką, skanerem, jak i czytnik linii papilarnych. W zeszłym tygodniu zamówiliśmy z ministerstwa sprzęt, który mam nadzieje dotrze do nas w najbliższych dniach, który mam nadzieję dotrze do nas w najbliższych dniach, aby móc podwoić tę liczbę – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.
Punkt dostępny będzie od środy, 16 marca. Funkcjonował będzie w dniach poniedziałek – sobota od godz. 10:00 do 18:00. Sprawę załatwić można bez wcześniejszej rezerwacji wizyty.
W planach jest również uruchomienie punktu mobilnego, który pojawiał się będzie przy Punktach Zbiorowego Zakwaterowania.
– W momencie, kiedy będzie taka potrzeba, będziemy realizować tę usługę zbiorowo, na miejscu. Aby uchodźcy nie musieli fatygować się do urzędu, aby otrzymać PESEL – wyjaśnia Rafał Klajnert.
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek w postaci papierowej, podpisany, wypełniony w alfabecie łacińskim lub cyrylicą przez wnioskodawcę lub w alfabecie łacińskim przez pracownika Urzędu Miasta Gdyni na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę. Wzór wniosku dostępny jest w Centrum Obsługi Mieszkańca oraz na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji;
- Jedna fotografia 35×45 mm spełniająca wymagania dla zdjęcia jak do dowodu osobistego. Zdjęcie będzie można wykonać bezpłatnie na miejscu przy użyciu fotobudki.
Na miejscu urzędnik zarejestruje wniosek o nadanie numeru PESEL (w przypadku wniosku wypełnionego cyrylicą, dokonanie transliteracji), zeskanuje zdjęcie, podpis oraz pobierze odciski palców. Ponadto obywatele Ukrainy posiadający polski numer telefonu zostaną zarejestrowani w Rejestrze Danych Kontaktowych i otrzymają Profil Zaufany.
Paweł Kukla
UM Gdynia