W walentynkowy poniedziałek pojawiła się kolejna część przygód Rysia i Krzysia pt. „Zimowy sen”. Książeczki autorstwa Marty Ostrowskiej opowiadają o dziecięcych perypetiach oraz wyzwaniach dwóch braci i odkrywają przed czytelnikami świat widziany oczami chłopca poruszającego się na wózku oraz jego brata. „Przygody Rysia i Krzysia” wydaje Fundacja Podróże bez Granic przy finansowym wsparciu miasta Gdyni.
Dzieci z niepełnosprawnością niczym nie różnią się od swoich rówieśników. Mają te same marzenia i pomysły. Też chcą się bawić, chodzić na plażę, jeździć na rowerze czy nartach. O tym właśnie opowiada seria gdyńskich książeczek dla dzieci „Przygody Rysia i Krzysia”. Ich autorką jest Marta Ostrowska. Zapytaliśmy ją, dlaczego warto oswajać innych z niepełnosprawnością już od najmłodszych lat.
– Dzieci w naturalny sposób przyjmują różnorodność świata, wszystkiego uczą się od nowa, początkowo bez zdziwienia czy uprzedzeń, które często towarzyszą nam, dorosłym.
Jeśli dziecko zobaczy w książce chłopca poruszającego się na wózku, potem na placu zabaw łatwiej mu będzie bawić się z nim, jak z każdym innym dzieckiem. Jeśli zobaczy czym jest rampa w autobusie – w naturalny sposób nauczy się, do czego służy i kto z niej może korzystać.
W ten sposób nie tylko poszerzamy horyzonty dzieci, ale także możemy uniknąć trudnych pytań, które zadają dzieci dorastające bez świadomości, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas. A przecież są. I pomimo wizualnych różnic, niczym nie różnią się od nas wszystkich. Mają te same marzenia, plany, pomysły. Wystarczy to zauważyć. A dzieciom, właśnie poprzez książki, pokazać – odpowiada Marta Ostrowska.
„Zimowy sen” to już czwarta część z serii o przygodach Rysia i Krzysia. Do tej pory ukazały się: „Przyjaciel Pirat”, „Zabawa na plaży” i „Wyprawa rowerowa”.
https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FRysiKrzys%2Fvideos%2F459677159199790%2F&show_text=false&width=560&t=0
Skąd Ostrowska czerpie pomysły na kolejne przygody dwóch braci?
– Pomysły na książki czerpię z doświadczeń Fundacji Podróże bez Granic, naszych wyjazdów i spotkań z osobami biorącymi w nich udział. Jeśli jednak chodzi o „Zimowy sen” to zainspirowała mnie mała dziewczynka, Hania, która po przeczytaniu pierwszych części spytała: ciocia, a kiedy będzie Ryś na nartach? Na początku tylko się uśmiechnęłam, ale potem szybko dotarło do mnie, że narty to faktycznie znakomity temat na kolejną część przygód Rysia i Krzysia – wyjaśnia autorka.
Czy napisanie jednej części przygód chłopców jest czasochłonne?
– Samo pisanie nie jest długim procesem. „Przyjaciela Pirata” napisałam i wstępnie narysowałam w jeden dzień. I choć kolejne części zajęły dużo więcej czasu, to najdłuższe w powstawaniu książki jest tworzenie ilustracji. To bardzo czasochłonny, ale fantastyczny proces, pełen nowych pomysłów, dopracowywania szczegółów, ale także finalnego tekstu, jaki czytelnicy znajdują w książkach – dodaje Ostrowska.
„Przygody Rysia i Krzysia”
„Przygody Rysia i Krzysia” wydawane są przez Fundację Podróże bez Granic przy finansowym wsparciu miasta Gdyni. W wyniku tej pomocy, aż 200 egzemplarzy każdej z książek zostało przekazanych do gdyńskich bibliotek, szkół, przedszkoli, klubów malucha, Gdyni Rodzinnej, a także organizacji działających na rzecz dzieci – w tym tych z niepełnosprawnością.
O autorce
Marta Ostrowska to gdynianka z wyboru. Z wykształcenia jest filologiem angielskim, z zawodu specjalistką ds. innowacji społecznych, a z zamiłowania – wolontariuszką działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jest także założycielką Fundacji Podróże bez Granic, a obecnie żeglującą mamą dwóch chłopców.
Dzięki serii opowieści o Rysiu i Krzysiu łączy zawodowe i osobiste doświadczenia, zainteresowania, radość czytania dzieciom – tak bardzo wspierającego ich rozwój – oraz chęć krzewienia pozytywnej integracji u najmłodszych odbiorców i ich rodziców.
Ilustracje
„Przygody Rysia i Krzysia” ilustruje Szczepan Atroszko – rysownik i scenarzysta komiksowy. Autor profilu na Facebooku „Kilo brudnej marchwi”, na którym w humorystyczny sposób przedstawia problemy i zagadnienia współczesnej zdrowej diety.
Wszystkie części przygód chłopców można zamówić na stronie rysikrzys.pl. Warto też zajrzeć na facebookowy profil młodych bohaterów.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia
fot. „Przygody Rysia i Krzysia”/FB