Jak rozpoznać rodzaj i budowę ptasich piór? Czym jest redisówka i jak się nią posługiwać? Tego wszystkiego najmłodsi gdynianie dowiedzą się podczas warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Gdynia i fundację Generacja. Spotkanie odbędzie się 9 lutego w filii biblioteki na Wzgórzu św. Maksymiliana.
Dzięki piórom ptaki unoszą się w przestworzach. Z kolei ludzie zaczęli ich używać do innych uniesień – tych w wyobraźni, które powstawały dzięki pismu. Cięte, gęsie pióra jako pierwsi zaczęli stosować mnisi przepisujący księgi w VI wieku n.e. Co ciekawe, tego rodzaju narzędzia do pisania były używane aż do XVIII wieku.
Podczas warsztatów w bibliotece dzieci poznają różne rodzaje ptasich piór – od najmniejszych mysikróliczych, aż do tych większych bielika. Zobaczą, jak są zbudowane i spróbują pisać jednym z nich.
Nauczą się również posługiwać redisówkami, czyli specjalnymi stalówkami do kaligrafii. Spróbują też napisać własny, krótki utwór o ptakach i to wybranym krojem pisma.
Warsztaty w bibliotece poprowadzi Małgorzata Zamorska – poetka haiku, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku.
Zamorska publikowała głównie w japońskich i amerykańskich czasopismach internetowych („Tinywords”, „Asahi”, „Mainichi”). Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Zredagowała i wydała dwa tomiki zbiorowe, dokumentujące utwory z warsztatów: „Haiku” i „Gdańska Szkoła haiku – wybór wierszy” oraz tomik własnej poezji „Dziurka od klucza” (2020).
Spotkanie „Ptasia kaligrafia” jest przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Odbędzie się w ramach „Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu”. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresm mailowym: b.jasek@bibliotekagdynia.pl.
Kiedy?
- w środę, 9 lutego o godz. 17:00.
Gdzie?
- w Bibliotece Wzgórze przy ul. Biskupa Dominika 3.
Więcej informacji można znaleźć w wydarzenie na Facebooku.