Gdyby gdański astronom żył, 28 stycznia zdmuchnąłby 411 świeczek na torcie. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji. W programie m.in. ogłoszenie 10. edycji międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera, premiera wyjątkowej animacji o jubilacie, pokaz astronomiczny online czy spektakl plenerowy pt. „Posłaniec gwiazd”. Punkty programu będzie można śledzić w mediach społecznościowych Hevelianum. W piątek, 28 stycznia poznamy także laureatów Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Uroczystość będzie można obejrzeć o godz. 19.00 na portalu gdansk.pl.
Z okazji urodzin Jana Heweliusza gdańskie Hevelianum, któremu patronuje jubilat, przygotowało szereg wydarzeń, w których będzie można wziąć udział online. Jedynym stacjonarnym punktem programu jest plenerowy spektakl, który można będzie zobaczyć w sobotę, 29 stycznia na GórzeGradowej. W programie nie zabrakło także niespodzianek przygotowanych przez Fundację Gdańską i Bibliotekę Gdańską PAN.
czwartek, 27 stycznia
Gala finałowa konkursu astronautycznego dla uczniów szkół podstawowych „W stronę gwiazd„
Najlepsze prace w tegorocznej edycji konkursu astronautycznego „W stronę gwiazd” zostały wybrane. Wyłonieni zostali laureaci i laureatki o niezwykłej wiedzy, wyobraźni i zdolnościach plastycznych.
Transmisjęgali finałowej można śledzić na Facebooku i YouTube Hevelianum. Po części oficjalnej, na której zaprezentowane zostaną najlepsze prace i przedstawieni ich autorzy i autorki, odbędzie się specjalny pokaz astronomiczny.
piątek, 28 stycznia
Aminowana historia astronoma
Premiera animacji o Heweliuszu z okazji jubileuszu 425-lecia powstania Biblioteki Gdańskiej, który Biblioteka świętuje od czerwca 2021 do czerwca 2022. Gdzie chodził do szkoły, dokąd podróżował, aż w końcu jakie rośliny uprawiał na parapecie? Tego i innych ciekawostek dowiemy się z animacji o życiu i twórczości Jana Heweliusza. Film został przygotowany z okazji 425-lecia Biblioteki Gdańskiej, w zbiorach której znajduje unikatowy na światową skalę zbiór prac, nie tylko napisanych, ale również ilustrowanych i kolorowanych ręcznie przez samego astronoma.
Autorami animacji są: Karina Rojek, która odpowiadała za scenariusz i Damian Pera odpowiedzialny za animację. Narratorem jest Abelard Giza.
Ogłoszenie 10. edycji konkursu AstroCamera
- 18.00 | Facebook i YouTube Hevelianum
AstroCamera to coroczny konkurs organizowany przez Hevelianum. Dotyczy astrofotografii i jest dedykowany miłośnikom astronomii oraz amatorom fotografowania.
Wręczenie Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych oraz w kategorii nauk humanistycznych i społecznych
- 19:00 | www.gdansk.pl
W 411 rocznicę urodzin gdańskiego astronoma po raz 35. zostaną przyznane Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Wybitni naukowcy będą nagrodzeni za szczególne osiągnięcia w dwóch kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych oraz w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych. Transmisję wydarzenia można obejrzeć w piątek, 28 stycznia, o godzinie 19.00 na portalu gdansk.pl.
Od 1988 roku tę najważniejszą gdańską nagrodę naukową otrzymało 53 naukowców. W 2022 roku Nagroda zostanie przyznana po raz 35. Laureatów Nagrody wyłania Kapituła, której przewodniczą Prezes Oddziału PAN w Gdańsku oraz Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.
W 2021 roku nagrody otrzymali:
- prof. dr hab. Maria Mendel – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk społecznych, koncepcję pedagogiki miejsca i teorię miejsca wspólnego oraz wkład w rozwój badań nad przestrzeniami podmiotowości
- prof. dr hab. Andrzej Jacek Tejchman-Konarzewski – za wybitne osiągnięcia dotyczące modelowania przepływu w quazi-statycznych i dynamicznych materiałów sypkich w silosach.
Ogłoszenie laureatów konkursu wiedzy o Janie Heweliuszu
W piątek, 28 stycznia zakończy także się konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu wieńczący całoroczne obchody jego 410. urodzin, które obchodziliśmy w 2021 roku. Spośród wszystkich uczestników zostanie wyłonionych 50 laureatów z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. Zwycięscy otrzymają informacje o wygranej drogą mailową.Nagrodami w konkursie są komiksy „Uczeń Heweliusza” i vouchery na wystawy Hevelianum.
„Fracht” książką tygodnia wydawnictwa
- Strona wydawnictwa: terytoria.com.pl
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria od 28.01 przez tydzień przygotowało promocję – 20% na publikację „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej” w której opisano m.in. dzieła autorstwa Jana Heweliusza, które przechowywane są w bibliotece przy ul. Wałowej.
Dziesięć skarbów ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej zostało pokrótce opisanych, dokładnie sfotografowanych i pięknie wydanych, a ponadto poprzedzonych bibliotecznym esejem Marcina Wichy. Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej – słowo/obraz terytoria
sobota, 29 stycznia
Pokaz astronomiczny online
- 12.30-13:00 | Facebook i YouTube Hevelianum
Co robi Heweliusz na Księżycu? Jak jego żona znalazła się na Wenus, a jego ulubiony przyrząd astronomiczny wśród gwiazd?
Hevelianum zaprasza na specjalny pokaz astronomiczny z okazji urodzin naszego patrona – Jana Heweliusza. Podczas pokazu poznamy konstelacje, które wprowadził na nocne niebo oraz sprawdzimy, jakie kosmiczne atrakcje czekają nas w najbliższym czasie.
Spektakl plenerowy pt.: „Posłaniec gwiazd”
- 16.30-17:00 | główny plac Hevelianum, przy maszcie
W sobotę zaplanowano także spektakl plenerowy w wykonaniu grupy teatralnej El Trupa Kabra. Będzie to pozytywna, edukacyjna opowieść z niebanalną bohaterką, Elżbietą w roli głównej. Przeniesiemy się do XVII-wiecznego Gdańska, gdzie wdowa Heweliuszowa planuje wydanie dzieła podsumowującego dorobek naukowy męża. Aktorzy ożywią scenografię, a elementy fire show i teatru cieni dopełnią kosmiczne doznania.
Wstęp wolny
Premierowy pokaz artystycznego filmu krótkometrażowego pt. „Zielona Latarnia”
- 18.00-19:00| Facebook i YouTube Hevelianum
Film i „Zielona Latarnia” inspirowany Janem Heweliuszem w reżyserii Agnieszki Bekalarczyk powstał w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami filmu, podczas którego uczestnicy porozmawiają o procesie twórczym w życiu, w sztuce, w relacjach, czyli o głównym przesłaniu filmu.
Zielona Latarnia to krótka historia drogi człowieka. Na tej drodze mamy wpływ na to, co wydarza się „na statku”, potrafimy nim sterować, gdy patrzymy w dobrą stronę. Nie mamy wpływu na to, co steruje nami ze strony kosmosu i bardzo dobrze. To daje nadzieję, że czasami wystarczy popatrzeć w jego stronę, żeby uzmysłowić sobie, że wszystko, czego potrzebujemy dostajemy teraz, a to czego pragniemy przyjdzie w odpowiednim dla nas miejscu i czasie. Ta metafizyczna podróż to także opowieść inspirowana kosmosem, pojęciem czasu i Janem Heweliuszem.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku