Sezon rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych trwa od marca do czerwca. W tym okresie Stacja Morska im. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu najbardziej potrzebuje wolontariuszy. Co wchodzi w zakres obowiązków młodych opiekunów, a co w zamian oferuje im ośrodek? I jak jeszcze można pomóc małym foczkom?
Już za 45 dni w helskim fokarium należącym do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i tamtejszym szpitaliku rozpocznie się gorący sezon. Nadchodzi pora leczenia i rehabilitacji foczych maluchów, które wkrótce przyjdą na świat.
Na przełomie lutego i marca na świat przyjdą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie małe foczki powinny spędzić pod opieką mam, ale niektóre z nich, z różnych powodów, zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są przygotowane do samodzielnego życia. Kiedy tak się stanie, czeka je niezwykle trudny czas – nie wszystkie maluchy będą umiały sobie same poradzić. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem. Nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.
Małe foki, które potrzebują pomocy, trafią do ośrodka rehabilitacji przy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Aby pomóc foczym szczeniętom, fokarium potrzebuje nie tylko wsparcia finansowego, ale też rąk do pracy. Wolontariusze mogą się zgłaszać w sezonie pozawakacyjnym lub latem.
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FFokarium%2Fposts%2F4987565997966549&show_text=true&width=500
Wolontariat poza sezonem letnim
Do obowiązków wolontariuszy pracujących w Stacji Morskiej od października do końca maja należą:
- asystowanie przy opiece nad dzikimi fokami przebywającymi na rehabilitacji (pomoc w karmieniu, przygotowywanie pokarmu dla fok, asystowanie przy zabiegach medycznych),
- utrzymanie porządku na terenie basenów hodowlanych oraz basenów rehabilitacyjnych,
- sprzątanie izolatek, w których przebywają dzikie foki,
- interwencje w terenie przy żywych i martwych osobnikach (w razie konieczności).
Stacja Morska zapewnia wolontariuszom:
- bezpłatne zakwaterowanie na terenie Stacji Morskiej (nocleg w pokojach kilkuosobowych, łazienki z prysznicami, mesę z lodówką, kuchnią gazową i całym wyposażeniem),
- odzież służbową (t-shirty, bluzy, sztormiaki),
- ubezpieczenie na czas trwania wolontariatu,
- dużo pracy, również w godzinach wieczornych i nocnych.
Stacja Morska nie zapewnia wolontariuszom wyżywienia.
Wolontariusze są najbardziej potrzebni w sezonie rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych, czyli od marca do czerwca i przyjmowani do pracy naminimum dwa tygodnie.
Pytania w sprawie wolontariatu pozawakacyjnego można kierować do Martyny Lenarczyk, kontaktując się z nią pod nr tel.: 58 675 08 36 lub drogą mailową: martyna.lenarczyk@ug.edu.pl.
Wolontariat letni
Obowiązki wolontariusza pracującego z fokami w sezonie letnim – od 1 czerwca do 30 września – to:
- wspomaganie koordynacji ruchu turystycznego (co wymaga pozytywnego nastawienia i cierpliwości do ludzi),
- pomoc w utrzymaniu porządku i czystości na terenie Stacji Morskiej,
- przygotowywanie fokom posiłków,
- sprzątanie po fokach,
- udział w treningu medycznym fok,
- uczestnictwo w interwencjach przy martwych i żywych zwierzętach (w razie konieczności).
Stacja Morska zapewnia wolontariuszom:
- bezpłatne zakwaterowanie na terenie Stacji Morskiej (nocleg w domku traperskim, a łazienki z prysznicami, mesa z lodówką, kuchnią gazową i całym wyposażeniem znajdują się w osobnych budynkach),
- odzież służbową na czas wolontariatu (t-shirty, bluzy, sztormiaki),
- ubezpieczenie na czas trwania wolontariatu,
- dużo pracy, często w bardzo stresujących warunkach.
Stacja Morska nie zapewnia młodym opiekunom wyżywienia.
Pytania w sprawie wolontariatu letniego należy kierować do Marty Próchniak. Można to zrobić pod nr tel.: 58 675 08 36 lub drogą mailową: wolontariat.hel@ug.edu.pl.
Jak się zachować, kiedy spotkamy na plaży fokę?
Nie wolno podchodzić do fok bliżej niż na 20 metrów. Inaczej przerywamy ich odpoczynek, narażamy je na stres, a w skrajnych przypadkach – prowokujemy ich reakcję obronną. Zagrożeniem są też psy, które puszczone luzem mogą zadziałać instynktownie i zaatakować zwierzę.
W Gdyni foki regularnie pojawiają się w okolicach falochronu i w rejonie plaży w Orłowie, gdzie są narażone na nadmierną ludzką ciekawość.
Kiedy w czasie spaceru po gdyńskiej plaży spotkamy fokę, skontaktujmy się z Ekopatrolem Straży Miejskiej pod numerami telefonów: 58 660 11 83 lub 661 600 571. Możemy też zgłosić się bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu: na Facebooku lub dzwoniąc pod numer 58 675 08 36. Albo zawiadomić Błękitny Patrol WWF: 795 536 009.
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu – oprócz wolontariuszy – potrzebuje też wsparcia finasowego. Każdego roku wraz z nowymi pacjentami ośrodka przybywa zadań i pracy, a także potrzeb związanych z wyposażeniem ośrodka w sprzęt do transportu, pokarm, lekarstwa, środki higieniczne i sprzęt niezbędny do zapewnienia małym pacjentom dostatecznej opieki. Każdy z nas, w miarę możliwości, może pomóc i wesprzeć ośrodek na stronie: Ratujemyzwierzaki.pl.
Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie działań związanych z opieką i rehabilitacją fok. Zapewnią im jak najlepszą opiekę i pomogą wrócić do Bałtyku – ich naturalnego środowiska.
Więcej informacji znajduje się na stronie ośrodka.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia
fot.: Fokarium/Facebook