Już po raz dziewiąty Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza młodych krytyków teatralnych do udziału w Konkursie im. Andrzeja Żurowskiego. Jeżeli interesujesz się teatrem i publikujesz recenzje sztuk, to wyzwanie dla Ciebie. Zgłoszenia można przesyłać do 31 maja.
Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego łowi młode talenty krytyki teatralnej. W tym roku odbędzie się on już po raz dziewiąty. Laureaci i laureatki poprzednich edycji konkursu to dzisiaj liczący się i publikujący teatralni znawcy, rozpoznawalni nie tylko w środowisku krytyków. Kilka osób z tego grona obroniło już dysertacje doktorskie i wydało ważne książki na temat teatru.
Recenzje teatralne nadsyłane do konkursu mogą dotyczyć spektakli, których premiery odbyły się w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. Prace powinny być wcześniej publikowane – czy to na łamach mediów tradycyjnych, a więc w prasie, radio, telewizji, czy też w gazetach festiwalowych albo internecie – na portalach poświęconych teatrowi, w mediach społecznościowych czy na blogach. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które nie ukończyły 35 lat.
Konkursowe recenzje należy nadsyłać do 31 maja. Można to zrobić na dwa sposoby:
- pocztą tradycyjną – na adres Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza: ul. Bema 26, 81-381 Gdynia,
- pocztą elektroniczną – na adres e-mail: konkurs@konkurs-zurowski.pl.
Prace ocenią:
- dr Tomasz Miłkowski – krytyk teatralny, honorowy wiceprezes AICT, przewodniczący kapituły,
- Bożena Frankowska – wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej,
- Sławomira Łozińska – aktorka,
- Maciej Prus – wybitny reżyser,
- Remigiusz Grzela – pisarz, dramaturg i kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Kapituła przeczyta wszystkie teksty i wybierze pięcioro finalistów. To spośród tych osób zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrody Prezydenta Miasta Gdyni oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Każda z nich wynosi 5 tysięcy złotych.
Nagrody zostaną wręczone podczas gali organizowanego w Gdyni Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Wydarzenie zaplanowano na 1 października, jednak to, czy impreza się odbędzie, zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
Idea konkursu
Konkurs powstał z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny. Jego patronem jest profesor Andrzej Żurowski – nieżyjący już niestety wybitny krytyk, badacz teatru, szekspirolog, honorowy wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT/AICT, który przez lata mieszkał w Gdyni.
Przez lata konkurs zyskiwał na znaczeniu. Jest uznawany za ważne wydarzenie i znaczący etap w promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych krytyczek i krytyków teatralnych. Liczący się dorobek laureatek i laureatów, a także finalistek i finalistów potwierdza celowość konkursowej konfrontacji. Konkurs daje szanse na wartościowy obieg myśli krytycznej i wymianę doświadczeń.
Konkurs organizuje Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT przy wsparciu prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, marszałka województwa pomorskiego i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.
Regulamin i szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.konkurs-zurowski.pl oraz na facebookowym profilu konkursu.
Paweł Kukla
fot. Magdalena Czernek
UM Gdynia