W tym roku globtroterzy i miłośnicy dalekich wypraw zawitają do Gdyni wiosną. 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się w dniach 22-24 kwietnia. Trwa nabór propozycji i rekomendacji podróży oraz zgłoszeń do nagród ufundowanych przez miasto.
Na wiosnę ptaki wracają do Polski z zamorskich podróży, a podróżnicy do Gdyni. W 2022 roku Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się, jak za dawnych lat, wiosną. Wprawdzie nie tradycyjnie w drugi weekend marca, lecz w dniach 22-24 kwietnia – ze względu na bezpieczeństwo i z nadzieją na lżejsze obostrzenia pandemiczne – dokładnie pomiędzy Wielkanocą a długim weekendem majowym.
– Pod koniec ubiegłego roku przeprowadziliśmy małą sondę wśród aktywnych podróżników. Chcieliśmy poznać ich zdanie na temat wpływu pandemii na zrealizowane przez nich i przez ich znajomych ostatnio wyprawy. Na trzy pytania: czy spadek wyprawowej aktywności się nadal pogłębia, czy sytuacja nie uległa poprawie, czy są symptomy poprawy – zdecydowana większość wybrała odpowiedź trzecią. Tylko kilka osób nazwała obecny stan stagnacją. To, plus bardzo liczne zapytania o Kolosy, upewniło nas w przekonaniu, że warto zorganizować kolejną edycję – mówi Janusz Janowski, pomysłodawca i dyrektor Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
Przez trzy dni imprezy jej uczestnicy przedstawią najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne minionego roku, a prelekcjom towarzyszyć będą spotkania z autorami książek, wystawy fotograficzne oraz warsztaty. Podczas Spotkań wręczone zostaną m.in. statuetki Kolosów – nagrody za dokonania podróżniczo-eksploracyjne minionego roku.
Zgłoszenia propozycji i rekomendacje podróży do tegorocznej edycji Spotkań można nadsyłać do końca lutego. Szczegóły dotyczące zgłoszeń, wydarzeń towarzyszących i programu ukażą się w najbliższych dniach na stronie www.kolosy.pl.
Kolosalne Nagrody Gdyni
Miasto Gdynia, współorganizator wydarzenia, nie zapomina o docenieniu ambitnych młodych podróżników, przyznając im Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz podróżników seniorów, na których czeka Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby.
Zgłoszenia podrózniczych wyczynów do Nagród można składać już dziś, do końca lutego.
Nagroda im. Andrzeja Zawady – jesteś młody, masz ambitne plany i podróżujesz? Czekamy na Twoje zgłoszenie! 15 tysięcy złotych wsparcia ufundowanego przez Miasto Gdynia na realizację wymarzonej wyprawy czeka być może właśnie na Ciebie. Podczas najbliższej edycji Spotkań nagroda zostanie przyznana po raz dwudziesty pierwszy. Projekty wypraw mogą zgłaszać kandydaci, którzy nie ukończyli 35 lat (dopuszcza się też możliwość zgłoszenie grupowego, jeśli średnia wieku wszystkich osób nie przekracza 35 lat).
Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby – Miasto Gdynia wspiera młodych podróżników, ale dba też o tych bardziej doświadczonych. Wzorem towarzyszącej Kolosom od 2002 roku Nagrody im. Andrzeja Zawady Miasto Gdynia przeznacza 15 tys. zł również dla podróżników seniorów. Podczas najbliższej edycji Spotkań nagroda zostanie przyznana po raz szósty. Co ważne – od 2017 roku o Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby mogą się ubiegać kandydaci, którzy ukończyli 65 lat.
Co się liczy?
Decyzja o przyznaniu nagrody należy do Kapituły, która bierze pod uwagę m.in. oryginalność i jakość projektu na realizację którego kandydat zobowiązuje się przeznaczyć nagrodę, jak i wcześniejszy dorobek podróżniczy uczestnika konkursu. Wybrani kandydaci zostaną poproszeni o wygłoszenie podczas Spotkań w Gdyni prelekcji o swoim największym dokonaniu zrealizowanym – w przypadku kandydatów do Nagrody im. Andrzeja Zawady – w ciągu ostatnich dwóch lat. Jeśli chodzi o Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, pod uwagę będą brane największe dokonania podróżnicze zrealizowane w ciągu ostatnich lat.
Regulamin nagrody i formularz zgłoszeniowy: www.gdynia.pl/spotkania
Zgłoszenia można przesyłać do 28.02.2022 r. pocztą na adres: Urząd Miasta Gdyni, Referat Promocji i PR, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia.
Patroni Nagród Miasta Gdyni
Gdyńskie Nagrody dla podróżników młodych i wiecznie młodych upamiętniają dwóch wybitnych podróżników i eksploratorów – Andrzeja Zawadę i Aleksandra Dobę. Podczas poprzedniej edycji Kolosów, która odbyła się w październiku 2021 roku w Gdyni, poprosiliśmy żony podróżników – Panią Annę Milewską i Panią Gabrielę Dobę o podzielenie się wspomnieniami po mężach.
– Jestem niezwykle wdzięczna Panu Wojciechowi (prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi), mogę tak mówić, bo w pewnej chwili przeszliśmy nawet na „po imieniu”, za pamięć o Andrzeju, który był związany z górami. Niemniej wszystkie żywioły świata były mu przyjazne, ponieważ skakał ze spadochronem, mieliśmy łódź motorową, z morzem był zaprzyjaźniony. Ale najważniejszy był himalaizm, on jak gdyby wytworzył ten himalaizm zimowy. Pierwsza próbka zimowego wspinania to był Noszak zimą, powyżej 7000, potem usiłował zdobyć Lhotse. Tam przekroczył razem z Andrzejem Heinrichem 8000. Oczywiście nie osiągnęli wierzchołka z powodów strasznej burzy. No ale dokonali sprawdzianu, że człowiek może te warunki wytrzymać. A wtedy się mówiło, że to jest w ogóle niemożliwe w zimie – wspomina Andrzeja ZawadęAnna Milewska.
– On praktycznie podróżnikiem był zawsze. I dla niego bohaterami byli podróżnicy. Pierwszy raz był na Kolosach, gdy jeszcze Kolosy odbywały się w Krakowie. I później już robił wszystko, żeby co roku być na tych Kolosach. Przeżywał wyprawy wszystkich. Był szczęśliwy, że mógł być i słuchać o podróżach innych wielkich podróżników. No i robił wszystko, żeby sam również zostać podróżnikiem. To jest właśnie wspaniałe, że dla niego były tak ważne Kolosy i będzie z nimi zawsze – opowiada Gabriela Doba.
Zapraszamy do wysłuchania rozmów.
Anna Milewska, żona Andrzeja Zawadzkiego:
Gabriela Doba, żona Aleksandra Doby:
Organizatorami 24. OSPŻiA są Miasto Gdynia i Agencja MART.
Przemysław Kozłowski
UM Gdynia