Symbolizuje pokój, ciepło i bezpieczeństwo. Każdego roku krąży po całym świecie i jest przekazywane z miasta do miasta. Betlejemskie Światełko Pokoju od dziś rozświetla też gdyński magistrat. Prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi przekazali je harcerze z ZHP Gdynia.
Przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju to wieloletnia tradycja. Każdego roku krąży ono po świecie w ramach sztafety, która zaczyna się w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To tam płonie ogień, który potem przekazują sobie skauci z wielu krajów. Przekracza on granice państw i miast. Tym razem światło dotarło do Gdyni w niedzielę, 12 grudnia. Jednak zanim tu trafiło, przebyło o wiele dłuższą drogę. Pod koniec listopada przyleciało samolotem z Betlejem do Austrii. W połowie grudnia polskim harcerzom przekazali je skauci ze Słowacji. Odbyło się to na Łysej Polanie koło Zakopanego. Do naszego miasta płomień pokoju przyleciał z Krakowa. Na prośbę harcerzy z gdańskiej chorągwi ZHP z południa na północ naszego kraju przetransportowali go lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Światło z Betlejem co roku trafia również do miejskich instytucji. Jest przekazywane jako symbol pokoju i bezpieczeństwa oraz narodzin Pana Jezusa. Przynoszą je harcerze z ZHP. W czwartek, 23 grudnia odwiedzili oni Urząd Miasta Gdyni i przekazali płonący lampion prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi.
– To piękna tradycja. Dziękuję, że ją pielęgnujecie i że w tym przedświątecznym czasie to światełko trafia też do gdyńskiego ratusza. Będzie u nas płonąć w tym ważnym okresie – powiedział podczas spotkania z harcerzami Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Hasłem tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło nadziei”.
Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w austriackim Linzu jako jeden z elementów bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad wydarzeniem objęli tamtejsi skauci. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w sztafecie od 1991 roku.
Magdalena Czernek
fot. Sławomir Okoń
UM Gdynia