Prof. Teresa Miszkin została laureatką ogólnopolskiego wyróżnienia przyznawanego od 2001 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Jedenastoosobowa kapituła przyznała ją jednogłośnie. Do 30 grudnia w Zbrojowni Sztuki przy ul. Targ Węglowy 6 będzie można zobaczyć wystawę twórczości laureatki Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok oraz towarzyszącą wystawę laureatów Nagrody 2001-2019.
– Postanowiliśmy jednogłośnie uhonorować Teresę Miszkin za jej konsekwencję i odwagę w ukazywaniu w swoim malarstwie dramatu ludzkiego losu. Teraz, w czasach pandemii, ta artystyczna refleksja nad kondycją ludzką zyskuje szczególne znaczenie. Teresa Miszkin znalazła dla siebie własną, oryginalną ścieżkę w światowym nurcie realizmu fotograficznego. Malowane na wielkoformatowych płótnach twarze są intymnymi pejzażami dokumentującymi duchowe przemiany człowieczego życia kierującego się ku światłu tajemnicy, tak uniwersalnie wyrażonemu w tradycji poetyckiej od Johanna Wolfganga Goethego po Adama Zagajewskiego – uzasadnia kapituła Nagrody.
Członkowie Kapituły:
- prof. dr hab. Teresa Grzybkowska – Przewodnicząca Kapituły, historyk sztuki, Warszawa
- Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Lublin
- Bartłomiej Błażejowski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP
- Ryszard Kowalewski, Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP
- dr Roman Nieczyporowski, historyk sztuki, Gdańsk
- dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP, Gdańsk
- Wojciech Zmorzyński, kustosz, Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej, Gdańsk
Członkowie Honorowi Kapituły:
- prof. Stanisław Baj, Laureat XIX edycji Nagrody za rok 2019
- Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
- Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
- Krzysztof Izdebski, Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego
– Maluję, mnożę ślady, znaczę tropy. Maluję, zgadzając się na istnienie swoistej matrycy, którą przykładam do świata i przy pomocy której chcę mówić o tym właśnie świecie, o swoich ideach, lękach, obsesjach i o sobie samej. Uważam, że twórczości nie kończy zwycięski i złudny okrzyk zaślepionego artysty „powiedziałam już wszystko”, kończy ją śmierć, która zamyka doświadczanie świata. Pamiętając o tych camusowskich słowach, jestem gotowa dalej odbywać swoją podróż w czasie, poszukując najbardziej adekwatnych środków na zwizualizowanie tego co ukryte, a co pragnie się ujawnić. Powtórzę za Paulem Celanem „jestem tam, gdzie moje oko…” – mówi Teresa Miszkin.
Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego
Powołana została przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku i przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, promując polską sztukę współczesną. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006.
Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarza i wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP.
Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody.
Teresa Miszkin – ur. 20 października 1947 w Gdańsku
Malarka, pedagog. W 1966 r. ukończyła gdańskie Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej i przez rok pracowała w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. W 1968 r. rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1969 r. kontynuowała naukę na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1973 r. uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza i specjalizację – malarstwo ścienne u prof. Kazimierza Ostrowskiego.
Należy do ZPAP. Otrzymała liczne stypendia artystyczne, m.in.: Stypendium artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1974), Stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki (1976, 1977, 1984-1985), Stypendium artystyczne miasta Mannheim (1982, Niemcy), Stypendium Fundacji Pollock-Krasner (1998, USA), Stypendium Adolph and Esther Gottlieb Foundation (2004, USA), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2005).
Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Chełmie, Muzeum Okręgowym w Słupsku, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Dotychczasowi laureaci:
- Teresa Pągowska, Warszawa (2002);
- Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003);
- Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004);
- Stefan Gierowski, Warszawa (2005);
- Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006);
- Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007);
- Janina Kraupe, Kraków, (2008);
- Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009);
- Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010);
- Stanisław Rodziński, Kraków, (2011);
- Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012);
- Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013);
- Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014);
- Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015);
- Janusz Lewandowski, Warszawa (2016);
- Lech Majewski, Katowice (2017);
- Leszek Mądzik, Lublin (2018);
- Henryk Cześnik, Sopot (2019);
- Stanisław Baj, Dołhobrody (2020);
- Teresa Miszkin, Gdańsk (2021).
Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku