Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „FETA” obchodzi w tym roku swój jubileusz. Od 25 lat w sezonie letnim ulice i przestrzenie Gdańska zamieniają się w scenografie dla artystycznych grup z całego świata. Z tej okazji na gdańskiej Zaspie przy ul. Bajana 11 powstał barwny mural.
Symboliczne odsłonięcie muralu odbyło się w piątek, 5 listopada. Mimo deszczowej pogody przy ul. Bajana 11 zgromadzili się sympatycy festiwalu, pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury, Piotr Drews, prezes spółdzielni mieszkaniowej Młyniec oraz jego zastępca Rafał Banit. Pojawiły się też osoby związane z Festiwalem Malarstwa Monumentalnego Monumental Art oraz Gdańską Szkołą Muralu m.in. Barbara Sroka. Mural podziwiali też mieszkanki i mieszkańcy bloku przy ul. Bajana 11, którzy bardzo pozytywnie odnosili się do dzieła, które powstało na ścianie budynku, w którym mieszkają.
Nowy mural w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego
Do zaprojektowania muralu zaproszony został Patryk Hardziej, który przeglądając archiwalne zdjęcia oraz plakaty stworzył wyjątkowy projekt. Mural składa się z ilustracji będących re-interpretacją wybranych scen z poprzednich edycji FETY. Patryk Hardziej starał się uchwycić emocje jakie towarzyszył spektaklom. Projekt muralu został opracowany w autorskim stylu artysty. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na licznych konkursach w Polsce jak i za granicą m.in. Nagroda KTR (Klubu Twórców Reklamy) – Srebro (katalog Karola Śliwki), Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury czy CoverAwArts 2019 – Top 10 opraw płytowych (Nene Heroine – Total Panorama).
Na projekcie widzimy m.in. sylwetki aktorów belgijskiego teatru The Primitives oraz sylwetkę tancerza powietrznego z formacji Duchamp Pilot. wykonał projekt uniwersalny, ponadczasowy wpisujący się w architekturę Zaspy oraz uzupełniając zaspiańską galerię murali. Jednocześnie w sposób symboliczny (za pomocą teatralnego gestu) oddał ducha festiwalu FETA, który w tym roku obchodził 25 urodziny.
Ćwierć wieku festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta został powołany do życia ćwierć wieku temu, kiedy Gdańsk szykował się do obchodów swojego tysiąclecia. Pierwsza edycja trwała aż 10 dni, podczas których publiczność mogła zobaczyć 46 spektakli z całego świata. Niestety ostatnie dwie edycje festiwalu zostały odwołane, ale organizatorzy (GAK Plama) zadbali o wiele atrakcji rozłożonych na cały rok. W sierpniu, na terenie zieleńca przy ul. Hynka na Zaspie, widzowie mogli podziwiaćy podziwiać spektakl „Once…” – Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Miesiąc później zaprezentowane zostało plenerowe widowisko „Fantomy” Teatru AKT. W wakacje odbyły się dwie wystawy celebrujące 25 lat festiwalu, ukazujące wszystkie dotychczasowe plakaty, liczne zdjęcia oraz festiwalowe pamiątki. Od teraz na elewacji budynku na gdańskie Zaspie można podziwiać bajowy mural.
FETA to jedno z najbardziej lubianych przez mieszkańców i turystów wydarzeń plenerowych w Gdańsku. Festiwal co roku gromadzi tłumy fanów teatru, gromadził nawet 40 tysięczną widownię. Organizatorzy wciąż szukają nowych lokacji oraz artystów do współpracy. Po dwóch latach przerwy Festiwal FETA (planowany na 14-17 lipca 2022 roku) wróci do Gdańska ze wzmożoną energią, zapewniając fanom FETY niesamowite przeżycia artystyczne.
Powstanie muralu było możliwe dzięki wsparciu ze środków Miasta Gdańska.
Paulina Chełmińska
Gdański Archipelag Kultury
fot Jerzy Pinkas