Gdyńskie instytucje kultury starają się, aby z ich przestrzeni oraz działań mógł korzystać każdy. Dotyczy to również Muzeum Marynarki Wojennej, które pragnie być miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich. W związku z tym w czwartek, 28 października na terenie instytucji odbyło się spotkanie, na którym rozmawiano o tym, jak ulepszyć funkcjonowanie muzeum pod kątem osób ze szczególnymi potrzebami. Do dyskusji zaproszono tych, którzy na co dzień pracują na rzecz dostępności w naszym mieście.
Spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej było świetną okazją do dyskusji o tym, jak powinny być przygotowywane wystawy i co jeszcze można ulepszyć na terenie instytucji pod względem zwiedzających ze szczególnymi potrzebami. Dzięki takiej wymianie spostrzeżeń, muzeum poznało potrzeby osób z niepełnosprawnościami i dowiedziało się, co jeszcze może zrobić, aby rzeczywiście być miejscem przyjaznym dla każdego.
– Dostępność to przede wszystkim wybór. Dla każdego użytkownika przestrzeni miejskich, zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pozwala korzystać z otaczającej mnie przestrzeni w sposób zrównoważony, który daje mi wybór, a nie narzuca określonego postępowania, użytkowania czy odbioru. A przede wszystkim pozwala mi być osobą samodzielną. Dlatego zawsze zachęcam do wrażliwego myślenia, aktywnego działania i podążania w obszarze świata bez wykluczania – mówi Anna Dobkowska z Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością UMG.
Niepełnosprawność może być wyzwaniem nie tylko dla osoby, która jej doświadcza, ale również dla instytucji, na którą został nałożony obowiązek dostosowania przestrzeni dla każdego zwiedzającego. Chodzi tu m.in. o przygotowanie miejsca pod względem architektonicznym, komunikację z osobami z niepełnosprawnością oraz dostęp do informacji dla gości ze szczególnymi potrzebami.
Dlatego właśnie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zwróciło się do Wydziału Dostępności o weryfikację tamtejszej przestrzeni i ekspozycji pod kątem osób o róznorodnych potrzebach.
– Nasze spotkanie miało raczej charakter „spaceru dostępności”. Po to, aby zasygnalizować, co warto poprawić, zmienić, ale też wskazać zastosowanie różnych rozwiązań zgodnych ze standardami projektowania uniwersalnego i ustawy o dostępności. Dostrzegamy walory estetyczne muzeum, interaktywność i multimedialność różnych elementów ekspozycji, dbałość o szczegóły w przekazywaniu historii, ale również wrażliwość i otwartość na osoby z niepełnosprawnością – dodaje Anna Dobkowska.
Podczas spotkania zaproszeni goście przekazali swoje wnioski gospodarzom. Jednocześnie mają nadzieję, że wspólna wymiana doświadczeń przełoży się na zwiększenie atrakcyjności tego miejsca i każdemu umożliwi poznawanie historii w tak ważnej instytucji jaką jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
– Nie ma co ukrywać. To jest proces, nad którym ciągle pracujemy i staramy się promować kulturę dostępną dla wszystkich. Także dla osób z niepełnosprawnością. Dlatego byliśmy i jesteśmy otwarci na muzea, które właściwe pokierowane będą mogły się rozwijać i pomóc swoim pracownikom przygotować do poprawy dostępności – informuje Marta Czachor z Wydziału Dostępności UMG.
– Chodzi nam o zwyczajność, empatię, o zauważenie i zrozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnością – dodaje na zakończenie Marta Czachor.
W spotkaniu z pracownikami Muzeum Marynarki Wojennej uczestniczyli m.in.: ekspert. ds. dostępności Marek Wysocki, Katarzyna Tomporowska z Referatu Wdrażania Dostępności, Anna Dobkowska z Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością oraz Marta Czachor z Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia