To jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród gospodarczych. Trafia do lokalnych liderów biznesu. Otrzymują ją firmy, które mają korzystny wpływ na rozwój regionu. Mowa o Nagrodzie Pomorskiej „Gryf Gospodarczy”. W tym roku przyznano ją po raz 22. Uroczysta gala finałowa odbyła się we wtorek, 26 października w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się pięć firm z Gdyni.
Tegoroczna edycja konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” za nami. To wyróżnienie, które jest przyznawane od 2000 roku przez organizacje zrzeszone w Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości i samorząd województwa pomorskiego. Konkurs ma na celu prezentowanie i promowanie pomorskich firm, które odznaczają się przedsiębiorczą postawą i inicjują innowacyjne oraz prorozwojowe przedsięwzięcia.
W tym roku do konkursu zakwalifikowano 67 przedsiębiorstw. Do finału trafiło 35 z nich. Gala wręczenia nagród odbyła się 26 października w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Podczas niej poznaliśmy tegorocznych zwycięzców. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się pięć gdyńskich firm.
– Nagroda „Gryfa Gospodarczego” trafia do liderów lokalnego biznesu. Cieszę się, że po raz kolejny w gronie zwycięzców znalazły się gdyńskie firmy. To dowód na to, że nasze miasto przyciąga ludzi z ogromnym potencjałem. Przedsiębiorcy są ważną częścią gospodarki Gdyni. Tworzą jej wartość. Już nieraz udowodnili, że mają niestandardowe i warte uwagi pomysły oraz tworzą innowacyjne rozwiązania. Przyznane nagrody to potwierdzają. Gratuluję wszystkim laureatom – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W kategorii „Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo” nagrodę otrzymała Hydromega sp. z o.o. z Gdyni. Firma powstała w 1988 roku i od ponad 30 lat dostarcza na rynek rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej i automatyki przemysłowej. Jest również jednym z liderów produkcji prototypowych pojazdów z napędem hydrostatycznym. W jej ofercie można też znaleźć m.in.: zasilacze hydrauliczne, kompletne systemy okrętowe, agregaty hydrauliczne, zespoły pompowe, zbiorniki stalowe, filtry powrotne i wlewowe, płynowskazy, a także włazy inspekcyjne. W portfolio firmy jest także innowacyjna, pierwsza polska konstrukcja modułowego, wielopoziomowego systemu parkingowego. Jej produkty są eksportowane m.in. do Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec.
Doceniono również firmę BMG Goworowski sp. z o.o. z Gdyni. Otrzymała on „Gryfa Gospodarczego” w kategorii „Lider inwestycji – średnie i duże przedsiębiorstwo”. Firma zalicza się do czołówki dealerów marki Mercedes-Benz w Polsce. Od początku swojego istnienia intensywnie inwestowała nie tylko w rozwój kolejnych punktów sprzedaży, ale przede wszystkim w rozwój pracowników, zapewniając im indywidualne systemy szkoleń.
Przyznając nagrodę, kapituła zwróciła uwagę na rozbudowę salonu sprzedaży BMG Goworowski. To inwestycja, dzięki której zwiększono liczbę miejsc pracy. Budynek jest przystosowany dla osób z ograniczoną mobilnością i został zaprojektowany zgodnie z proekologiczną polityką firmy. Nowoczesne systemy oświetleniowe, ogrzewania i klimatyzacji, jak również panele fotowoltaiczne przyczyniają się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
Jedno z wyróżnień w kategorii „Pomorski Start-up” trafiło do gdyńskiej firmy Gonito sp. z o.o. To przedsiębiorstwo zrzeszone w oficjalnej sieci usługodawców Amazona. Firma pomaga sklepom internetowym wejść na tę platformę i zapewnia obsługę administracyjną, konsumencką oraz transakcyjną. Obsługuje sklepy m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, a także Kanady, USA, Australii i Meksyku. Łącznie współpracuje z ok. 40 partnerami.
„Lider zielonej transformacji” to nowa kategoria konkursowa. Jedno z wyróżnień otrzymało Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni. Powstało w 1994 roku i zapewnia punktualny, bezpieczny i komfortowy transport publiczny. Służy mieszkańcom Gdyni i miast ościennych. Dysponuje kilkudziesięcioma autobusami marki Solaris i MAN. A już w przyszłym roku zyska 24 nowoczesne elektrobusy marki Mercedes-Benz. Będą to zeroemisyjne pojazdy naszpikowane innowacyjnymi rozwiązaniami, na czele z antywirusową klimatyzacją i nowym typem baterii. To element realizowanego w mieście projektu promującego elektromobilność.
W ramach konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” przyznawany jest też „Gryf Medialny”. O tym, kto go otrzyma, decydują przedstawiciele pomorskich mediów. W tym roku nagroda trafiła do firmy Marion z Gdyni. To rodzinne przedsiębiorstwo, które od 30 lat z sukcesem funkcjonuje w branży kosmetycznej w Polsce i za granicą. W ofercie znajdują się kosmetyki do włosów, ciała i twarzy. W czasie pandemii firma przestawiła się z działalności kosmetycznej na produkcję i sprzedaż wyrobów do dezynfekcji oraz maseczek ochronnych. Wprowadziła na rynek innowacyjne maseczki z opatentowaną powłoką biobójczą Nano Technology.
Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedziła debata gospodarcza dotycząca cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.
Pełna lista zwycięzców 22. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy”:
„Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo”: AronPharma sp. z o.o. z Gdańska.
Wyróżnienia: QSAR Lab z Gdańska i DAC z Gdańska.
„Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo”: Hydromega sp. z o.o. z Gdyni.
Wyróżnienia: Terma sp. z o.o. z Czapli oraz GemeMe sp. z o.o. z Gdańska.
„Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo”: AK Construction sp. z o.o. z Kwidzyna.
Wyróżnienie: RS FillingTech sp. z o.o. z Pępowa.
„Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo”: Terma sp. z o.o. z Czapli.
Wyróżnienia: Blirt SA z Gdańska oraz AS-PL sp. z o.o. z Gdańska.
„Lider inwestycji – mikro i małe przedsiębiorstwo”: SPAW-MET sp. z o.o. z Chojnic.
Wyróżnienia: EURO-WELD sp. j. z Pszczółek oraz Malborskie Światłowody sp. z o.o. z Malborka.
„Lider inwestycji – średnie i duże przedsiębiorstwo”: BMG Goworowski sp. z o.o. z Gdyni.
Wyróżnienia: Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o., BAUKRANE Budownictwo sp. z o.o. z Gdańska oraz Northvolt Poland sp. z o.o. z Gdańska.
„Lider odpowiedzialności społecznej – mikro i małe przedsiębiorstwo”: Ecol sp. z o.o. z Gdańska.
Wyróżnienia: Fundacja Inicjowania Rozwoju z Gdańska oraz Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów.
„Lider odpowiedzialności społecznej – średnie i duże przedsiębiorstwo”: SEVENET SA z Gdańska.
Wyróżnienia: Flex Poland z Tczewa oraz Goodvalley Agro SA z Przechlewa.
„Pomorski Start-up”: Chronospace sp. z o.o. z Gdańska.
Wyróżnienia: Gonito sp. z o.o. z Gdyni i Kaszebe Folk sp. z o.o. z Kartuz.
„Lider kształcenia zawodowego”: SEVENET SA z Gdańska.
„Lider zielonej transformacji”: Northvolt sp. z o.o. z Gdańska.
Wyróżnienia: BAT sp. z o.o. z Sierakowic oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni.
„Gmina przyjazna przedsiębiorcom”: Malbork.
Wyróżnienia: Tczew i Kolbudy.
„Gryf Medialny”: Marion sp. z o.o. z Gdyni.
Magdalena Czernek
fot. Piotr Połoczański
UM Gdynia