W piątek, 22 października Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej świętowało swoje 85 urodziny. Uroczystość odbyła się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a patronowali jej: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, ambasador Francji Frédéric Billet i Konsul Honorowy Francji na Pomorzu – Alain Mompert. Wydarzenie uświetnili swoim występem uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego.
– Chciałabym serdecznie pogratulować Towarzystwu Przyjaźni Polsko-Francuskiej i Pani Prezes Alicji Kuchtyk tak pięknego jubileuszu. Gdynia zawsze była miastem otwartym: na świat, na ludzi, na inne kultury. To niewątpliwie poszerza horyzonty mieszkańców i uczy tolerancji. Poza tym pamiętajmy, że budowa gdyńskiego portu w bardzo dużej mierze odbyła się dzięki Francuzom, co z pewnością jeszcze bardziej umacnia nasze wzajemne relacje – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Trochę historii
Powstanie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej wiąże się z budową i rozwojem portu oraz miasta. Inicjatorami powstania Stowarzyszenia Polsko-Francuskiego (tak brzmiała jego pierwotna nazwa) byli: konsul Francji Xavier Gauthier oraz wicekomisarz rządu polskiego w Gdyni – inż. Włodzimierz Szaniawski.
Podczas pierwszego zebrania, we wrześniu 1936 roku, na stanowisko prezesa wybrano Włodzimierza Szaniawskiego, a wiceprezesami zostali: budowniczy portu Tadeusz Wenda oraz pionier polskiej gospodarki morskiej – Julian Rummel. Z kolei ze strony francuskiej do stowarzyszenia dołączyli: dyrektor Konsorcjum Francusko-Polskiego – C. Rabaud oraz dyrektor Alliance Francaise – Omer Nevaux.
Po wojnie członkowie stowarzyszenia postanowili reaktywować organizację i kontynuować tradycyjną działalność. Ponownie miało to być ognisko kulturalnego zbliżenia polsko-francuskiego z kursami językowymi i promocją kultury.
Na zebraniu 13 lutego 1946 roku na prezesa towarzystwa wybrano Kazimierza Olszewskiego, na wiceprezesa Kazimierza Bryję, a na sekretarza – Janinę Ruszczyńską. Członkami honorowymi zostali wówczas: francuski konsul Andre Deltoure i prezydent Gdyni Henryk Zakrzewski.
Od października 2007roku prezesem TPPF jest Alicja Kuchtyk.
– Nasza historia jest ściśle związana z rozwojem Gdyni, gdyż budowniczowie miasta oraz gdyńska inteligencja – wraz z inżynierami francuskimi i konsulem Francji – utworzyli stowarzyszenie w celu organizacji ośrodka zbliżenia kulturowego polsko-francuskiego. Cały czas jesteśmy związani z Gdynią i cały czas prowadzimy kursy języka francuskiego. Pragnę zaznaczyć, że Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej szczyci się najdłuższym stażem wśród organizacji społecznych w mieście i wciąż działa na wytyczonych przez założycieli zasadach, ujętych w statucie towarzystwa – opowiada prezes towarzystwa Alicja Kuchtyk.
Wciąż jeszcze można skorzystać z dwóch imprez towarzyszących obchodom jubileuszu TPPF:
- 20 listopada o godz. 16:00 – „Kolory Francji twórców mody” – wykład i prezentacja zdjęć z pokazów mody w Paryżu. Prowadzenie: Tatiana Jasinowska.
- 11 grudnia o godz. godz. 16:00 – „Kafejka Literacka” – spotkanie autorskie Elwiry Worzały i Marca Petita.
Więcej informacji o TPPF i prowadzonych tam zajęciach można znaleźć na stronie internetowej towarzystwa.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia
fot. TPPF