Za nami 5. edycja Festiwalu Wrażliwego. Podczas gali finałowej, która odbyła się 8 października w Muzeum Emigracji w Gdyni, poznaliśmy tegorocznych laureatów – osoby i dziennikarzy, którzy w swojej pracy wykazują się dużą odpowiedzialnością społeczną. Na koniec uroczystości zainaugurowano także nowe projekty prowadzone przez fundację „Zostaw Swój Ślad”: EKOwrażliwi i Code Against Cancer.
Festiwal Wrażliwy to niezależny przegląd reportażu prasowego, radiowego i filmowego o tematyce szczególnie wrażliwej na wartości i problemy społeczne. Nazywany jest także festiwalem wartości medialnych, twórczych, ale przede wszystkim tych ludzkich.
Do udziału w konkursie zapraszani są reporterzy i dokumentaliści. Twórcy, którzy uważnie patrzą dookoła siebie, znajdują i opowiadają prawdziwe historie. Dla których prawda, etyka dziennikarska, warsztat i wrażliwość są wartościami. Tacy, którzy chcą zmienić los swoich bohaterów lub ludzi im podobnych. Twórcy otrzymują nagrody za uczciwość, prawdę, zaangażowanie, uważność, etykę, warsztat i odpowiedzialność za bohaterów swoich historii.
W piątek, 8 października w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyło się uroczyste wręcznie nagród laureatom 5. edycji festiwalu. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in.: prof. Adam Bodnar i wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
– Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym! Festiwal Wrażliwy to wyjątkowe wydarzenie. Nagradzani dziennikarze i reportażyści to osoby, które cechuje nie tylko doskonały warsztat i rzetelne podejście, ale także wrażliwość na otaczający nas świat. To dziennikarstwo, które daje wiarę we wspólnotę i w efekty tego, co robi się razem. Bo uważność jest bardzo ważna. Szczególnie ta społeczna, kiedy nie pozostajemy obojętni na krzywdę ludzi i zwierząt – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Jury 5. edycji festiwalu przyznało nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
- Grand Prix otrzymała Ania Kiedrzynek za reportaż pt. „Po dziewiątej eutanazji pękłam”.
To trudny reportaż – poruszający i wzruszający. Trudno o nim zapomnieć. Odważnie i bezpośrednio, ale ze współczuciem dotyka cierpienia zwierząt i ludzi. Wskazuje na naszą odpowiedzialność za zwierzęta i na konsekwencje jej odrzucania lub lekceważenia. Docenia tych, którzy dzielnie podejmują walkę z problemem, nawet jeśli czasem po prostu brakuje im na to siły.
Związki i zależności pomiędzy ludźmi i zwierzętami są tu pokazywane w wymiarze indywidualnym, ale i systemowym. W ten sposób w zawartych w reportażu opowieściach w pewnej mikroskali odbija się całe społeczeństwo.
Jednocześnie ten niełatwy tekst każe myśleć o jednym z najważniejszych problemów dzisiejszego świata: trudnych, niejednoznacznych relacjach pomiędzy ludźmi i innymi żywymi stworzeniami, które dzielą z nami świat i za które jesteśmy odpowiedzialni.
Nagroda „Człowiek Wrażliwy”:
- prof. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich w latach 2015-2021,
- Ewa Ziółkowska „Waleczna Ewunia. 11-letnia bohaterka walki z chorobą nowotworową”.
Kategoria film dokumentalny/reportaż filmowy:
- I miejsce: Renata Kijowska „Na Górze Tyrryry”,
- II miejsce: Piotr Jacoń „Wszystko o moim dziecku”,
- III miejsce: Małgorzata Juszczak „Stolen Fish”,
- wyróżnienie: Wojciech Szumowski „Oni mieli imiona”.
Kategoria reportaż prasowy:
- I miejsce: Łukasz Pilip „Wychowałam dziewiętnaścioro dzieci”,
- II miejsce: Dominika Klimek „Nie miałam prawa narzekać. Natalia czasem czuła się winna, że jest zdrowa”,
- III miejsce: Agnieszka Kawula „Zamiast zupy w słoiku”.
Kategoria twórca szczególnie wrażliwy:
- I miejsce: Anna Mikulska – Blog – Historie o człowieku,
- wyróżnienie: Iga Dzieciuchowicz – trzy reportaże dotyczące traumatycznych doświadczeń kobiet z zakresu molestowania seksualnego, aborcji i gwałtów.
Kategoria reportaż radiowy:
- I miejsce: Aleksandra Sadokierska „Demokracja niepubliczna”,
- II miejsce: Cezary Galek „Gdy marzenia się spełniają”,
- wyróżnienie: Agnieszka Pospiszyl „My z covidowego” – seria mini reportaży radiowych.
Kategoria reportaż ekowrażliwy:
- I miejsce: Jonathan Ramsey „Można panikować”,
- II miejsce: Asia Sikora i Aneta Gałaburda „Blisko coraz bliżej”,
- III miejsce: Marek Szymaniak „Polska wysycha na naszych oczach”,
- wyróżnienie: Krzysztof Story „Najłatwiejszy przemyt świata”. Wyróżnienie dla międzynarodowego zespołu dziennikarzy Environmental, który badał nielegalny handel pestycydami.
Wyróżnienie pozakonkursowe dla animacji EKOwrażliwej otrzymali: Katarzyna Małyszko i Szymon Ruczyński za „Dyptyk: Puszcza”.
– Nagradzamy reporterów za rzetelność, dociekliwość, zaangażowanie w dążeniu do prawdy. Za uważność na bohaterów swoich historii i dążenie do zmiany ich losu. Za etykę dziennikarską i warsztat. Wspólnie podnosimy i upowszechniamy te wartości – informują na swojej stronie organizatorzy festiwalu.
Więcej informacji o nagrodzonych projektach znajduje się na stronie festiwalu oraz na Facebooku.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia