Lubisz sprawiać innym radość? Jesteś otwartą na ludzi, zaangażowaną i kreatywną osobą? Nie czekaj i już dziś dołącz do ekipy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Wolontariusze i liderzy są pilnie poszukiwani. Bez nich pomoc nie dotrze do wszystkich potrzebujących. To ostania szansa na zgłoszenia, a w województwie pomorskim wciąż potrzeba ponad 800 ochotników. Weź sprawy w swoje ręce i zostań „SuperW”.
Na początku września Szlachetna Paczka opublikowała opracowany przez siebie „Raport o obojętnieniu”. Wynika z niego, że nasza dobroczynność spada. Pomagamy mniej, a obojętność to reakcja obronna na czas pandemii oraz wywoływany przez nią stan niepewności, a także konieczność adaptacji do nowych warunków.
Jak czytamy w raporcie, w 2020 roku tylko 5 procent Polaków pracowało jako wolontariusz. Zaangażowanie jest mniejsze i widać to również podczas tegorocznych naborów. Na Pomorzu pilnie poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby dołączyć do ekipy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Bez nich pomoc nie dotrze do wielu potrzebujących rodzin i młodych ludzi. Potrzeba 728 wolontariuszy, którzy wesprą działania Szlachetnej Paczki, oraz 99 osób, które zaangażują się w projekt Akademia Przyszłości.
W Gdyni poszukiwani są wolontariusze, a także lider, który będzie działać w rejonie Karwin.
Jak zostać wolontariuszem lub liderem? To bardzo proste. Wystarczy wypełnić internetowy formularz i jako miejsce działania wybrać Gdynię. Trzeba się spieszyć, bo to ostatnia szansa na zgłoszenia.
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zorganizowanych programów społecznych w Polsce oraz unikalny w skali światowej system precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na dużą skalę. Projekt ruszył w 2001 roku i łączy setki tysięcy darczyńców, wolontariuszy i osób w potrzebie. Tylko w zeszłym roku w jego ramach wsparcie trafiło do ponad 14 tysięcy rodzin, które otrzymały paczki.
Dzięki wolontariuszom darczyńcy mogą realnie pomóc potrzebującym, a rodziny – odzyskać wiarę w ludzi i nadzieję na zmianę.
Co daje wolontariat w Szlachetnej Paczce? To szansa na odmienienie losu ludzi w potrzebie – rodzin, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Wolontariusze docierają z pomocą tam, gdzie wciąż jej brakuje. Przywracają godność i nadzieję, dają impuls do podniesienia się z trudności i bezsilności. Do ich zadań należy m.in.: poznawanie historii rodzin i tworzenie opisów, decydowanie o formie pomocy, jaka będzie najlepsza dla danego podopiecznego, kontakt z darczyńcami, spotkania z innymi wolontariuszami i osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji w twojej okolicy, czy współpraca z partnerami programu. Wolontariat to także szansa na spotkanie ciekawych ludzi.
Z kolei liderzy przywracają nadzieję w godność osobom w potrzebie, są impulsem do zmiany. Tworzą zespoły w swojej okolicy i poznają kandydatów na wolontariuszy, koordynują współpracę z lokalnymi instytucjami, służbami czy szkołami, aby zebrać i zweryfikować informacje o potrzebujących. Liderzy dbają też o to, aby wszystkie rodziny z rejonu, w którym działają, znalazły darczyńców.
Wszyscy, którzy chcieliby zostać wolontariuszami lub liderami, czyli „SuperW”, mogą się zgłaszać na stronie internetowej programu. Wystarczy wypełnić ankietę.
Akademia Przyszłości
Akademia Przyszłości to siostrzany program Szlachetnej Paczki. Od 2003 roku tworzy on bezpieczną i twórczą przestrzeń dla dzieci. Dzięki unikalnej metodologii – systemowi motywatorów zmiany – prowadzi od porażki w szkole do sukcesów w życiu. Kiedy wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzali rodziny w potrzebie, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko materialnej pomocy, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają. Akademia sprawia, że najmłodsi, którzy dotychczas czuli się nieważni, mogą poczuć się wyjątkowo. W ubiegłym roku pomoc otrzymało 1 650 podopiecznych akademii.
W Akademii Przyszłościwolontariusze stają się towarzyszami małych studentów w drodze do budowania poczucia własnej wartości, spełniania marzeń i lepszej przyszłości. Pomagają dzieciom, które w siebie nie wierzą i mają niską samoocenę. Ich zadania to m.in.: regularne spotkania z podopiecznym i pomoc w pokonywaniu codziennych trudności, raz w tygodniu – zajęcia indywidualne z dzieckiem, wspólne wyjścia do kina, teatru czy muzeum, współpraca z liderami i innymi wolontariuszami, kontakt z darczyńcami.
Natomiast liderzy to również wolontariusze, ale zajmujący się koordynacją pracy w danym rejonie. To oni współpracują z lokalnymi szkołami, pozwalają dotrzeć do dzieci z trudnymi historiami. Organizują również pracę wolontariuszy i dbają o to, aby dzieci z okolicy, w której działają, mogły uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach.
Wszyscy, którzy chcieliby zostać wolontariuszami lub liderami Akademii Przyszłości, mogą się zgłaszać na stronie internetowej programu. Wystarczy wypełnić ankietę.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl/superw.
Magdalena Czernek
UM Gdynia