Statuetka imienia Ignacego Łukasiewicza, przedstawiająca polskiego innowatora, wynalazcy lampy naftowej, trafiła w ręce Gdyni. Nasze miasto stało się jej nowym domem.
To część nagrody, jaką otrzymała Gdynia za działania energetyczne, zajmując 4. miejsce w I edycji ogólnopolskiego konkursu dla jednostek samorządu terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs zorganizował Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewiczaw Rzeszowie we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Sponsorami konkursu są ML System S.A., PKN ORLEN S.A. oraz Polska Spółka Gazownictwa.
Głównym działaniem Gdyni zgłoszonym w tegorocznej edycji konkursu, w kategorii akcja społeczna roku, była „Rodzinna olimpiada energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni”.
– Jesteśmy niezwykle dumni z tej nagrody i wdzięczni kapitule konkursu oraz organizatorom za docenienie Gdyni. Ta nagroda to nie tylko dowód uznania dla działalności miasta, ale także dla właściwego podejścia wobec akcji skierowanych bezpośrednio do mieszkańców Gdyni – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk. – Jako samorząd staramy się, aby działania energetyczne miasta były nie tylko innowacyjne i trafiały w oczekiwania gdynian, ale także w sposób ciekawy i interaktywny zwracały uwagę na ważne obecnie kwestie – dodaje.
Olimpiada energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni to drużynowy konkurs wiedzy z zakresu efektywności energetycznej i ochrony powietrza dla mieszkańców Gdyni i całego województwa pomorskiego. Do tej pory odbyły się dwie edycje konkursu: w październiku 2020 i maju 2021. Akcja powstała z inicjatywy Gdyni i została skierowana do mieszkańców województwa pomorskiego. W organizację olimpiady włączyli się partnerzy: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni, PGE Energia Ciepła oraz Centrum Nauki Experyment.
– Olimpiada energetyczna odbyła się w formule online, jako pierwsze tego typu wydarzenie w Gdyni. Wybraliśmy takie rozwiązanie ponieważ dotychczasowe edycje konkursu odbywały się w czasie większych obostrzeń pandemii, kiedy obowiązywała jeszcze nauka zdalna. Dzięki temu mogliśmy nie tylko dotrzeć do szerszego grona mieszkańców Pomorza, ale także sprawić, aby ten trudny dla wszystkich czas był odrobinę łatwiejszy – podkreśla Marek Łucyk.
Olimpiada energetyczna to nie tylko konkurs. Oprócz zaciekłej rywalizacji drużyn, wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach prowadzonych przez znanych naukowców, wśród których znalazł się m.in. Marcin Popkiewicz – polski fizyk jądrowy, popularyzator nauki, klimatolog, autor książek o klimacie i energetyce. Obyły się również pokazy naukowe ekspertów z Centrum Nauki Experyment. Tego typu działania to nie tylko sposób na podniesienie świadomości ekologicznej i energetycznej mieszkańców, ale także zabawa i nowe podejście do niekiedy skomplikowanego zakresu wiedzy, ale jakże istotnego w obecnych czasach.
– Mam nadzieję, że kolejną edycję olimpiady uda nam się zorganizować już stacjonarnie z udziałem mieszkańców, tak abyśmy wszyscy razem mogli się spotkać i wspólnie przeżywać te emocje, które mogliśmy do tej pory obserwować tylko na ekranach – liczy Marek Łucyk.
Olimpiada energetyczna wpisuje się w realizowany na terenie Gdyni „Program edukacyjny Gminy Miasta Gdyni na rzecz ograniczenia zużycia energii oraz wsparcia gospodarki niskoemisyjnej a także gospodarki cyrkulacyjnej” realizowany od 2016 roku przez Samodzielny Referat ds. Energetyki.
Więcej informacji o działaniach Gdyni można znaleźć na stronie Gdyni Energetycznej.
Dawid Kowalski
UM Gdynia