Plac przy ulicy Zawiszy Czarnego, gdzie przez całe wakacje odbywały się wydarzenia kulturalne w ramach projektu „Kultura parkuje nad morzem”, zmienia kolor na jesień. Szarość betonu zastąpi zieleń roślin. Wszystko za sprawą programu „KLIMATyczne Centrum”.
Lato, lato i po lecie… a to oznacza koniec imprez kulturalnych, które każdego dnia wakacji gościły na placu przy ul. Zawiszy Czarnego. Oznacza to również kolejne zmiany na placu usytuowanym pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Teatrem Muzycznym, parkiem Rady Europy i plażą Gdynia Śródmieście. Otoczenie zacne, więc i miejsce powinno cieszyć oko przechodniów – gdynian i turystów. Niegdyś zabetonowany plac przeznaczony na parking oddano mieszkańcom, w końcu miasto jest przede wszystkim dla ludzi, a nie dymiących spalinami maszyn. A że ludzie wolą zieleń od betonu, miejsce to przechodzi właśnie metamorfozę.
Rozpoczęły się prace, które sprawią, że beton zniknie z tego miejsca. To kolejny teren, który zmieni się w ramach projektu KLIMATyczne Centrum. Miasto chce, by całe Śródmieście zyskało zielony charakter. Ma tu być mniej samochodów i miejskiego hałasu, a więcej miejsc, w których można usiąść i odpocząć pod drzewem, oddychając czystym powietrzem bez spalin i słuchając ptaków, a nie warkotu silników. W ten sposób zmienia się molo Południowe czy historyczne ulice centrum Gdyni, takie jak 3 Maja, Starowiejska, Świętojańska. W tym duchu powstają też parki kieszonkowe.
– Prace prowadzone na placu przy ul. Zawiszy Czarnego to kontynuacja rozpoczętego jesienią ubiegłego roku zagospodarowania zieleni. W ramach przedsięwzięcia rozszczelniono nawierzchnię betonową o łącznej powierzchni 400 m2, na której powstają nowe trawniki. Miejsca, w których w zeszłym roku posadzono 39 drzew, wzbogacono hortensjami, żurawką oraz trawami ozdobnymi. Całkowity koszt zagospodarowania zieleni wraz z rozszczelnieniem nawierzchni nieprzepuszczalnej wyniesie 110 tys. zł – mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
Zgodnie z miejską polityką przestrzenną określoną w studium teren objęty planem stanowi fragment obszaru szczególnych szans rozwoju usług metropolitalnych opartych na kulturze, nauce i wiedzy – Forum Kultury. Chodzi o rejon położony na południe od skweru Kościuszki do podnóża Kamiennej Góry, z istniejącymi instytucjami kultury, takimi jak Teatr Muzyczny, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej.
Planowane są tu funkcje kultury, obsługi turystyki i rozrywki, reprezentacyjne przestrzenie publiczne oraz zieleń i rekreacja jako funkcje uzupełniające. W zakresie struktury przestrzennej studium określa obszar objęty planem jako strefę centrum miasta, w której granicach wyróżnia tereny wielofunkcyjne oraz główne przestrzenie publiczne.
W zakresie struktury funkcjonalnej – kierunków zmian w przeznaczeniu terenów studium przewiduje:
- tereny usług (z dopuszczeniem obiektów handlowych do 2000 m2),
- tereny usług kultury.
Wprowadzając takie zmiany, jak na placu przy ul. Zawiszy Czarnego, Gdynia walczy z betonozą i staje się bardziej przyjazna ludziom.
Przemysław Kozłowski
Fot. Marcin Mielewski
UM Gdynia