Silną gospodarkę charakteryzuje sprawnie działający sektor usług biznesowych. Wie o tym Gdynia, która od lat angażuje się we współpracę w ramach ABSL, czyli Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. Nasze miasto – wraz z Gdańskiem i Sopotem – jest gospodarzem prestiżowej konferencji ABSL Summit. Jej inauguracja odbyła się dziś w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Gdynia, Gdańsk i Sopot po raz kolejny goszczą prestiżowy szczyt ABSL Summit. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa dwa dni (14-15 września) i odbywa się pod hasłem „Beyond tomorrow. Building sustainable future” (ang. Dalej niż jutro. Budowa zrównoważonej przyszłości). Cały świat skupia się wokół pandemii COVID-19 i tego, jak świat będzie wyglądał po jej zakończeniu. Nie inaczej jest w sektorze usług biznesowych. Konferencja ABSL Summit koncentruje się właśnie na wspólnym omawianiu i opracowywaniu planów na przyszłość.
Oficjalna inauguracja konferencji odbyła się we wtorek, 14 września w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Spotkanie otworzyli: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska oraz prezes ABSL – Piotr Dziwok.
– Jestem szczęśliwa, że możemy spotkać się osobiście i mam nadzieję, że po tylu miesiącach dobrze czujecie się, będąc w grupie. Wszyscy przybyliśmy tu w konkretnym celu i razem tworzymy swego rodzaju społeczność. Jako Trójmiasto chcemy być jej częścią. Po tym, czego doświadczyliśmy w czasie pandemii, i mając na uwadze to, co jeszcze przed nami, tworzenie wspólnoty jest niezwykle ważne. „Odporność” i „zrównoważony rozwój” to jedne z najbardziej popularnych słów minionych miesięcy. Są one niezwykle istotne i stanowią najważniejsze zagadnienia naszego spotkania. Zawsze warto na te tematy rozmawiać i jestem pewna, że podczas tej konferencji znajdziemy szereg odpowiedzi i pomysłów na to, jak możemy je wspierać. Jednym z nich, co chciałabym szczególnie podkreślić, jest w mojej opinii bycie razem. To niezwykła radość być gospodarzem tego kongresu. Dziękuję, że jesteście tu z nami – mówiła podczas otwarcia konferencji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy gościć ABSL Summit 2021. Cieszę się, że wzrastacie, że tworzycie nowe miejsca pracy i stanowiska dla osób dobrze wykształconych. To również szansa na wzrost dla nas jako regionu – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W ramach konferencji odbędą się panele dyskusyjne w trzech kluczowych obszarach:
- ludzie,
- biznes,
- technologia.
Eksperci i praktycy z całego świata będą rozmawiać m.in. na temat kapitalizmu interesariuszy, zarządzania talentami, właściwego wykorzystywania środowiska pracy, nowych narzędzi cyfrowych, dobrostanu psychicznego ludzi biznesu czy też miejsc pracy przyszłości.
– W ostatnim czasie udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie rozwijać się nawet w tych trudnych, pandemicznych warunkach. W ciągu ostatniego roku nasz sektor zaliczył wzrost na poziomie 6%. A to jedynie wzrost liczbowy. Co jednak ważniejsze – udało nam się poprawić również naszą jakość i reputację – mówił podczas otwarcia Piotr Dziwok, prezes ABSL
Podczas szczytu ogłoszono, że województwo pomorskiego podjęło wspołpracę z Bankiem Światowym. Te dwa podmioty połączą siły przy opracowaniu raportu dotyczącego wpływu inwestycji zagranicznych na rozwój województwa pomorskiego oraz wpływu działalności inicjatywy Invest in Pomerania na przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do regionu.
W ramach tych działań zostanie przeprowadzone badanie, w którego efekcie będzie możliwa ocena wyników Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) zlokalizowanych na Pomorzu oraz ewaluacja wpływu działań prowadzonych przez inicjatywę Invest in Pomerania w ramach Strategii Inwestycyjnej na lata 2011-2020.
– Pierwsze tego typu badanie przeprowadzone w 2010 roku przez PwC i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową zatytułowane „Analiza atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego” stało się podstawą do opracowania strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz bodźcem do powołania Invest in Pomerania. Jestem przekonany, że nasze działania przyczyniły się w dużej mierze do rozwoju regionu w ciągu ostatniej dekady. Mimo ograniczeń związanych z pandemią w 2020 i 2021 roku z sukcesem wprowadziliśmy 30 nowych inwestorów i stworzyliśmy ponad 3600 miejsc pracy. Wiemy jednak, że aby nasze działania były skuteczne, musimy się doskonalić i odpowiadać na nowe wyzwania – mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza.
Rolą Banku Światowego będzie m.in. przeprowadzenie ilościowej oceny wpływu, wywiady na poziomie firm oraz analiza porównawcza Agencji Promocji Inwestycji. Całość zostanie uzupełniona o analizę trendów BIZ zarówno na poziomie globalnym, jak i regionalnym. Umożliwi to opracowanie strategii wraz z potencjalnymi zagrożeniami i szansami, które wynikają z kształtujących się trendów.
– Nasz nowy projekt z województwem pomorskim jest unikalnym zadaniem, ponieważ niewiele regionalnych agencji promocji inwestycji wykazało się taką odwagą, aby skrupulatnie ocenić wpływ ich działań na przyciąganie inwestycji. Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca pomoże regionowi osiągać ambitne cele w obszarze rozwoju z korzyścią dla mieszkańców, firm i lokalnej gospodarki. Jesteśmy przekonani, że podejście województwa pomorskiego do analizowania i ewaluowania strategii promocji inwestycji może być przykładem dobrej praktyki dla innych na całym świecie – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.
Raport przygotowywany przez województwo pomorskie i Bank Światowy ma powstać do końca 2022 roku.
Szczegóły na temat programu i zaproszonych gości znaleźć można na stronie www.abslsummit.com.
Paweł Kukla
UM Gdynia