Na plaży Babie Doły zainstalowano ekologiczną infrastrukturę fotowoltaiczną, która wspomoże w pracy gdyńskich ratowników.
Na specjalnych kontenerach, które stanowią zaplecze dla gdyńskich ratowników, pojawiła się nowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Zapewni ona tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do bezpiecznego działania kąpieliska. Dzięki instalacji ratownicy będą mogli ładować nocą krótkofalówki VHF, oświetlić kontener, korzystać z klimatyzacji oraz innych urządzeń umożliwiających im sprawną i efektywną pracę.
– Gdyńscy ratownicy są jednymi z najlepszych w Polsce. Chcemy stale zwiększać ich komfort pracy, szczególnie w tak istotnym aspekcie, jak ratowanie ludzkiego życia. Równocześnie zależy nam na wprowadzaniu w naszym mieście rozwiązań ekologicznych, a fotowoltaika doskonale się w to wpisuje – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.
– W poprzednich latach energię dostarczały agregaty prądotwórcze, które były nieekonomiczne, nieekologiczne, a także hałasowały. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie do tej pory niestosowane na żadnej znanej nam plaży – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Moc płynąca ze słońca
Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna została wykonana w systemie off-grid o mocy łącznej 2.96 kW. Składa się z 8 modułów wysokiej jakości paneli monokrystalicznych, na które producent dał 12 lat gwarancji. Generowana przez nią energia elektryczna w miesiącach maj–sierpień jest szacowana na ponad 300 kWh miesięcznie.
– Niskonapięciowa bateria posiada pojemność 2,40 kWh a nowoczesny, jednofazowy falownik hybrydowy pozwala obserwować pracę instalacji poprzez aplikację w telefonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zdalnie monitorować stan naładowania baterii oraz aktualnie generowanej energii elektrycznej przez zestaw paneli – opisuje Paweł Brutel, wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Nowa instalacja zapewnia energię zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Jest samowystarczalna i nie wymaga dostępu do innych, zewnętrznych źródeł energii elektrycznej. Jej modułowy charakter pozwala na rozbudowę, więc można zwiększyć ilość baterii oraz paneli, jeśli nastąpi taka potrzeba. Prosta budowa systemu falownika oraz baterii umożliwia bezpieczne oraz skuteczne użytkowanie instalacji.
Instalację dostosowano do ciężkich warunków morskich. Jest wodoodporna, a wszystkie połączenia przewodów zostały dodatkowo zabezpieczone odpowiednią izolacją w postaci rury karbowanej odpornej na wodę oraz promienie słoneczne.
Gdyńskie Centrum Sportu zarządza plażami w mieście od 1998 roku. W tym czasie na strzeżonych przez ratowników kąpieliskach nie zanotowano żadnych wypadków śmiertelnych.
Marek Urbaniak
UM Gdynia