W stanie surowym zamkniętym jest inwestycja, w efekcie której w dzielnicy Pustki Cisowskie – Demptowo już w 2022 roku rozpocznie działalność Przystań Chabrowa 43: z salą przeznaczoną na aktywności sąsiedzkie, filią Biblioteki Gdynia oraz biurem Rady Dzielnicy.
Przystań Chabrowa 43 to jedna z siedmiu Przystani, która na mapie Gdyni wysyca ofertę miejsc sąsiedzkich spotkań, integracji, aktywności, a także daje możliwość korzystana w dzielnicy, blisko miejsca zamieszkania, z oferty miejskich jednostek i instytucji. To także pierwsza Przystań, która będzie działać w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Na potrzeby Przystani powstaje bowiem nowy budynek na terenie Szkoły Podstawowej nr 16. Przebudowywana jest także obecna siedziba placówki. Szkoła zyska nową salę gimnastyczną z zapleczem oraz salę dydaktyczną. Powstaną również dodatkowe przestrzenie dla mieszkańców – Biblioteka Gdynia, Dom Sąsiedzki oraz biuro Rady Dzielnicy. Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: będzie wyposażona w dodatkowe toalety, windę, pochylnie zewnętrzne i platformy pionowe pozwalające dotrzeć na każdą kondygnację szkoły. W pomieszczeniach pojawią się informacje wizualne i dotykowe. Obiekt wyposażony zostanie w system pętli induktofonicznych – wspomagający słyszenie, przekazujący dźwięk bezpośrednio do uszu osób z problemami ze słuchem.
– Niezwykle cieszy mnie fakt, że dzielnica Pustki Cisowskie zyska nie tylko nową inwestycję, która służyć będzie uczniom Szkoły Podstawowej nr 16, ale także przestrzeń aktywności dostosowaną do różnorodnych potrzeb mieszkańców i projektowaną bezpośrednio w odpowiedzi na ich potrzeby. W dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo zyskamy kompleks placówek bez barier, dla każdego bez wyjątku – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Stawiamy na dostępność i włączanie mieszkanek i mieszkańców, ten wymiar społeczny inwestycji ma dla gdyńskiego samorządu ogromne znaczenie. Przykładamy też wagę do rozwiązań ekologicznych. Tu, przy Chabrowej 43, pokrycie niższej części budynku będzie stanowił zielony dach z roślinnością ekstensywną.
Zagospodarowany zostanie teren wokół szkoły. Nowy dziedziniec – miejsce do odpoczynku i rekreacji, zaprojektowali aktualni użytkownicy. O to, co jest w tym miejscu najważniejsze, zapytano uczniów i kadrę pedagogiczną. Dzieci i młodzież przedstawiali na rysunkach swoje pomysły, które stały się punktem wyjściowym dla projektantów. Znajdzie się tutaj przestrzeń na gry podwórkowe, ławki i stoły, w tym także do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu, ogrody deszczowe, przestrzenie zielone – trawniki, klomby i drzewa ozdobne, a nawet hotel dla owadów i karmniki dla ptaków. Oprócz tego wykonane zostanie utwardzenie dojść do boisk zewnętrznych i dodatkowy wjazd na teren szkoły.
– Przystanie to tygle aktywności w dzielnicach. Tworzone są zawsze w oparciu o lokalny kontekst, możliwości i potencjał danej dzielnicy. Idea jest wspólna, natomiast budynki Przystani i ich funkcje w poszczególnych miejscach wynikają wprost z dzielnicowego potencjału i potrzeb – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Na Pustkach Cisowskich nie tylko odmieni się wygląd szkoły, ale też zyska ona nową jakość i funkcję, jakiej do tej pory w dzielnicy nie było. Zintegrowana zostanie przestrzeń działania Biblioteki, Rady Dzielnicy, a także po raz pierwszy uruchomiona funkcja sąsiedzka. Sieć Przystani sukcesywnie oplata całe miasto, chcemy by łatwy dostęp do placówek zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania miała coraz większa liczba gdynianek i gdynian. Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek współtworzyło ofertę Przystani dzieląc się z innymi zainteresowaniami, pasjami, pomysłami. Przykład Domów Sąsiedzkich, które w Gdyni już działają świadczy o tym, że chętnych do takiego zaangażowania nie brakuje.
Aktualnie w nowym obiekcie zakończono stan surowy wraz z wykonaniem zadaszenia, zamontowano okna, drzwi zewnętrzne oraz windę. Ułożono część instalacji. Trwają prace na elewacji od strony łącznika oraz roboty wykończeniowe – układanie płytek, montaż podwieszanych sufitów, prace instalacyjne, montowana jest wentylacja i klimatyzacja, wykonywane są prace elektryczne i teletechniczne.
W istniejącym budynku szkoły natomiast trwają prace rozbiórkowe oraz odświeżenie wnętrz: montaż nowych drzwi wewnętrznych, nowych posadzek w świetlicy oraz trzech salach lekcyjnych, a także montaż pochylni zewnętrznej. Inwestycja planowo ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Autorami projektu koncepcyjnego rozbudowy szkoły o salę gimnastyczną, dom sąsiedzki, bibliotekę i biuro Rady Dzielnicy jest pracownia CKK Architekci z Gdyni.
Aleksandra Dylejko
fot. Laboratorium Innowacji Społecznych