Do jakiego pojemnika wyrzucić kopertę bąbelkową? Przecież składa się ona jednocześnie z papieru i tworzywa sztucznego. Te i inne problemy związane z segregacją pomaga rozwiązać gdyńska wyszukiwarka odpadów. Można ją znaleźć na stronie wyrzucam.to. Narzędzie stale się rozwija, a wszystko za sprawą mieszkańców, którzy w łatwy sposób mogą zgłaszać kolejne sugestie odpadów, których segregacja sprawia im trudności. W tej chwili w bazie wyszukiwarki jest aż 825 pozycji.
Papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady bio i pozostałości po segregacji – to pięć podstawowych pojemników na odpady. Każdy z nas znajdzie je w pergoli śmietnikowej przy swoim domu czy bloku. Czy aby jednak na pewno wiemy, co dokładnie powinno lądować w danym koszu? A co z odpadami wielkogabarytowymi, pozostałościami po drobnych domowych remontach czy elektroniką?
– Pozbywając się odpadów, czasem decyzje są oczywiste. Papier wyrzucamy do pojemnika z papierem, plastik do plastików. Ale czasem pojawiają się dylematy, np. co zrobić z kopertą bąbelkową, która składa się z papieru i plastiku? Właśnie w takich sytuacjach pomoże nam internetowa wyszukiwarka. Dzięki niej dowiecie się Państwo, jak we właściwy sposób pozbyć się odpadów – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Gdyńską wyszukiwarkę odpadów można znaleźć na stronie wyrzucam.to w zakładce Segreguję to lepiej. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania fragment lub cała nazwę odpadu.
Za przykład może posłużyć wspomniana już koperta bąbelkowa, która składa się zarówno z papieru, jak i foliowej, bąbelkowej wyściółki. Wpisując już samo słowo „koperta”, wyszukiwarka wyświetli nam kilka podpowiedzi, m.in. zwykłą kopertę, kopertę z foliowym okienkiem czy właśnie kopertę bąbelkową. Wybierając tę ostatnią opcję, przejdziemy do szczegółów na temat utylizacji danego odpadu. W przypadku naszej koperty bąbelkowej dowiemy się, że należy wyrzucać ją do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, ponieważ to opakowanie wielomateriałowe. Można jednak oddzielić papier od foliowej wyściółki i umieścić je osobno, odpowiednio w niebieskim i żółtym pojemniku.
– Segregacja odpadów nie zawsze jest intuicyjna. Niektóre z nich sprawiają problem, zwłaszcza że segregacja nie jest w 100% jednolita na terenie całego kraju. W papierowej broszurze czy ulotce nie ma możliwości zawarcia wszystkich możliwych odpadów, a rzeczy które trafiają do kosza na śmieci, są naprawdę bardzo różne i ważne jest to, żeby każdy odpad trafił w odpowiednie miejsce – mówi Agata Madejska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.
Co jednak, jeżeli w bazie nie znajdziemy problematycznego dla nas odpadu? Nie ma powodów do obaw. Wyszukiwarka pozwoli nam dodać sugestię.
– Raz, dwa razy w tygodniu baza sugestii jest przeglądana. Konsultujemy to EkoDoliną i Referatem Gospodarki Odpadami, aby dokładnie i precyzyjnie wpisać, co należy zrobić z danym odpadem. Jeżeli więc mieszkaniec doda swoją sugestię, to przypuszczalnie po tygodniu zgłaszany odpad znajdzie się w bazie danych – wyjaśnia Agata Madejska.
Aktualnie baza danych gdyńskiej wyszukiwarki liczy już 825 pozycji (stan na 8.07.2021 roku). Liczba odpadów jest jednak znacznie większa, ponieważ pod jednym hasłem często mieści się kilka różnych podpowiedzi.
– Korzyścią z funkcjonowania tej wyszukiwarki jest na pewno dokładniejsza i bardziej prawidłowa segregacja. Mieszkańcy naprawdę starają się myśleć o tym, gdzie wyrzucić dany odpad. Mają szansę sprawdzić to i wiele osób korzysta z tej możliwości – tłumaczy Agata Madejska.
Na stronie internetowej wyrzucam.to oprócz wyszukiwarki znajduje się również wiele praktycznych informacji dotyczących gospodarowania odpadami w Gdyni. Dzięki temu dowiemy się m.in. jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych czy ZSSE, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprawdzimy również harmonogram wywozu poszczególnych frakcji odpadów z naszej dzielnicy, a także umówimy odbiór odpadów niestandardowych z naszej posesji czy mieszkania. Wyrzucam.to jest również bazą cennych materiałów informacyjno-edukacyjnych. Do pobrania są też scenariusze lekcji poświęcone segregacji odpadów i kwestiom prośrodowiskowym.
Redakcja portalu Gdynia.pl
fot. Magdalena Czernek