Skwer Arki Gdynia i okolice molo w Orłowie – to miejsca, w których stanęły ładowarki dla aut elektrycznych. Wszystko dzięki współpracy Gdyni z przedsiębiorstwem innogy Polska. Firma rozpoczęła budowę własnej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w naszym mieście. Kolejny punkt zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach na skwerze Kościuszki. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Docelowo innogy Polska chce postawić w Gdyni w sumie 12 stacji ładowania.
Gdynia od lat stawia na elektromobilność i promuje ekologiczne rozwiązania. Teraz nasze miasto będzie jeszcze bardziej przyjazne kierowcom posiadającym auta elektryczne. Dzięki współpracy z przedsiębiorstwem innogy Polska pojawiły się kolejne miejsca, w których można naładować takie pojazdy. Firma, działająca dotąd na warszawskim rynku, rozpoczęła właśnie budowę własnej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w Gdyni. Pierwsze dwa punkty powstały w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko morza i plaży – na skwerze Arki Gdynia (obok bulwaru Nadmorskiego) oraz na parkingu w pobliżu molo w Orłowie (przy ul. Orłowskiej). Obie stacje już działają i można z nich korzystać. To świetna wiadomość zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy będą mogli spędzić czas nad morzem, a przy okazji doładować samochód.
– Mamy pierwsze w naszym mieście stacje innogy. Powstały kilka dni temu, ale właśnie w tej chwili trafiają do systemu i od teraz można z nich korzystać. To kolejny etap rozwijania elektromobilności i lokowania stacji ładowania samochodów elektrycznych w miejscach, które przyciągają turystów i mieszkańców ze względu na swoją atrakcyjność. Myślę, że to będą jedne z bardziej popularnych punktów. To doby pomysł, żeby przyjechać na spacer w pięknym miejscu i wykorzystać ten czas, aby podładować swój samochód. Warto dodać, że naładowanie baterii do poziomu około 80 procent zajmie mniej więcej trzy godziny – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W najbliższych tygodniach zostanie uruchomiona kolejna stacja. Tym razem pojawi się ona na skwerze Kościuszki, niedaleko miejsca, w którym cumuje ORP „Błyskawica”. Innogy Polska chce postawić w sumie 12 ogólnodostępnych stacji, czyli 24 punkty ładowania samochodów elektrycznych w Gdyni. Cała sieć ma być gotowa w 2022 roku.
– Innogy Polska już od wielu lat bierze udział w rozwoju elektromobilności w Polsce. Dotychczas byliśmy widoczni przede wszystkim w Warszawie, ze względu na publiczną sieć ładowania w stolicy, ale także elektryczny car-sharing innogy go! Teraz cieszymy się, że poszerzamy nasze działania o nowy rejon, czyli o Gdynię. Jest to dla nas bardzo ważny ruch. Urząd Miasta Gdyni wyznaczył 44 lokalizacje, gdzie miałaby powstać infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych. My zagospodarujemy 12 z tych miejsc. Być może będziemy rozwijać tę sieć jeszcze bardziej. To, na czym nam zależy, to przede wszystkim popularyzacja elektromobilności i taka dostępność punktów ładowania, aby użytkowanie samochodów elektrycznych było tak samo dobre i wygodne, jak samochodu spalinowego – mówi Andrzej Popławski, head of e-mobility w innogy Polska.
Współpraca z ING Bankiem Śląskim
Budowa sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w Gdyni jest realizowana we współpracy z ING Bankiem Śląskim.
– Troska o środowisko naturalne to jeden z priorytetów naszej działalności biznesowej, a rozwój elektromobilności niewątpliwie wpisuje się w ten obszar. Od samego początku byliśmy partnerem strategicznym usługi elektrycznego car-sharingu, dlatego nie mogło nas zabraknąć i przy tym projekcie. Głęboko wierzymy, że wspierając rozbudowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, przyczyniamy się do rozwoju, a jednocześnie upowszechniania elektromobilności w Polsce – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.
O innogy Polska
Innogy od lat konsekwentnie rozwija segment e-mobility w Polsce, tworząc sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz oferując usługi i produkty popularyzujące transport elektryczny. W 2019 roku firma uruchomiła w Warszawie usługę innogy go!, czyli największy w Polsce oraz jeden z największych w Europie w pełni elektryczny car-sharing. Innogy jest też właścicielem 48 ogólnodostępnych stacji ładowania w Warszawie, czyli 96 punktów ładowania AC (prądem zmiennym). Docelowo firma chciałaby rozszerzać zasięg swojej działalności na terenie całego kraju.
Magdalena Czernek
fot. Przemysław Kozłowski