564 lata temu do dwóch krzyży w gdańskim herbie dołączyła złota, królewska korona. Rocznica nadania przywilejów przez Kazimierza Jagiellończyka to od wielu lat wyjątkowa okazja do celebrowania. Od 2005 roku w ostatnie dni maja odbywa się umowne Święto Miasta, a ulice i budynki Gdańska ozdabiają flagi. Aż 1000 z nich trafi także do mieszkańców.
To już drugie Święto Miasta, które z powodu pandemii będzie miało symboliczny charakter. W dniach 28-30 maja Gdańsk będzie uroczyście przystrojony flagami Polski oraz flagami z herbem miasta. Świąteczny charakter najbliższych dni koncertowo uczci także gdańska duma – carillony. Dla gdańszczanek i gdańszczan życzenia przygotowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
– Tak jak kiedyś, tak i dziś Gdańsk to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych, politycznych i społecznych. To tutaj na naszych oczach działa się historia. Zarówno wielkie i trudne wydarzenia, jak początek II wojny światowej oraz wydarzenia sprzed 41 lat, które zmieniły bieg losu w historii Polski i Europy. To wszystko dzieje się dzięki wam kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie. To wy tworzycie nasze miasto, nasz Gdańsk. Swoją codzienną pracą, przedsiębiorczością, troskliwością i solidarnością. Pamiętajmy o sobie wzajemnie. Tego życzę sobie i wam w dniu święta naszego miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wspólnie ozdobimy Gdańsk
Ponad 1000 flag ozdobi główne arterie miasta. Pojawią się one także na budynkach. Drugie tyle, 500 flag Gdańska i 500 flag narodowych będzie czekało na mieszkańców. Otrzymać je można w piątek, 28 maja od godziny 10.30 w okolicy Bramy Wyżynnej na Głównym Mieście.
– Zachęcam do ozdabiania okien i domów symbolami naszego miasta. A przede wszystkim jednak bądźmy dla siebie uśmiechnięci, życzliwi i pamiętajmy o sobie wzajemnie. Dobrego świętowania – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Dla Gdańska zagrają carillony
W Święto Miasta nie może zabraknąć muzyki. Rozbrzmi ona z gdańskich wierz podczas koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej.
W piątek, 28 maja 2021 o godz. 11:00 zaplanowano koncert z wieży kościoła św. Katarzyny. W sobotę 28 maja o godzinie 12.05 muzyki będą mogli wysłuchać spacerujący w okolicach Ratusza Głównego Miasta. W repertuarze utwory Johanna Valentina Medera, Friedricha Christiana Mohrheima i Paula Sieferta. Nie zabraknie także muzyki nawiązującej do zbliżającego się Dnia Dziecka, m.in. wariacji na temat piosenki dziecięcej „Były sobie kurki trzy”, prawdopodobnie autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncerty będą do wysłuchania też podczas transmisji online na facebooku Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku