Ostateczny skład rady został przedstawiony 22 kwietnia. W środę, 5 maja prezydent Gdańska po raz pierwszy spotkała się z nowo powołanymi osobami na II kadencję. Poza oficjalnym przywitaniem, przekazane zostały podstawowe zadania.
– Ciesze się, że mogę uczestniczyć w tym spotkaniu. Mam nadzieję, że przyjdzie taki moment, że już niedługo będziemy się mogli spotkać twarzą w twarz. Dla mnie Rada ds. Równego Traktowania jest tak naprawdę ciałem mi doradzającym i o to proszę i tego oczekuję. Obecnie w radzie mamy różne osoby, a skład jest inny w porównaniu do tego z I kadencji. Cieszę się, że są nowe twarze, że przyjęliście moje zaproszenie do wspólnej pracy na rzecz równości. Równości rozumianej w rożnych aspektach – mówiła prezydent Gdańska.
Gdańska Rada ds. Równego Traktowania jest ciałem doradczo-monitorującym, a osoby w niej zasiadające powoływane są przez prezydenta. Wśród 14 osób, które wchodzą w nowy skład, znajdują się zarówno reprezentanci uczelni wyższych, instytucji publicznych i eksperci zajmujący się tematami różnorodności oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających przeciw dyskryminacji i wykluczeniom.
– Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, swoimi uwagami. Chciałabym, aby wasza rola nie ograniczała się do recenzowania pracy mojej czy moich współpracowników. Abyśmy wspólnie wypracowywali rozwiązania. Jest duża otwartość z mojej strony czy ze strony mojej zastępczyni Moniki Chabior. Przed majówką spotkaliśmy się z przedstawicielami stowarzyszenia Tolerado. Rozmawialiśmy o Marszu Równości, który ma się odbyć w sierpniu. Jest to ważne wydarzenie dla Gdańska, ale musi zostać spełniony jeden warunek. Musi ono być legalne pod względem panujących obostrzeń i braku zastrzeżeń co do zgromadzeń – dodała Aleksandra Dulkiewicz.
Głównym jej celem jest przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne i narodowe, religię, wyznanie, bezwyznaniowość, światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową.
Doradza ona prezydentowi w zakresie spraw będących przedmiotem Modelu na rzecz Równego Traktowania. Uczestniczy we wdrażaniu jego rekomendacji, opiniuje i konsultuje projekty aktów prawnych, które wpływają na sytuacje grup wykluczonych w mieście. Współpracuje z innymi organizacjami, instytucjami i ekspertami, którzy zajmują się realizacją zasady równości szans.
Podczas ostataniego spotkania, obradowano nad zasadami naboru wniosków nominacyjnych do Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, który zostanie niebawem ogłoszony. W tym roku gala wręczenia Nagród odbędzie się 28 czerwca – w rocznicę uchwalenia przez Radę Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania.
Rozmawiano także o zbliżającym się Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Transfobii, Interfobii i Bifobii (IDAHOBIT), który przypada 17 maja i rekomendacjach dotyczących symbolicznego uczczenia w Gdańsku tego ważnego dla społeczności LGBT święta.
W skład II kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania wchodzą:
- Monika Chabior – Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania,
- Jakub Hamanowicz – przedstawiciel ruchu Gdańsk bez granic,
- Marcelina Hernik – przedstawicielka Fundacji I See You,
- Piotr Jankowski – przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado,
- dr Barbara Kijewska – przedstawicielka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
- Anna Kluczek-Kollár – przedstawicielka Okręgowej Izby Radców Prawnych,
- Hanna Kowalewicz – Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku,
- Zofia Lisiecka – przedstawicielka Fundacji Edukacyjnej ODiTK,
- Marcin Makowski – przedstawiciel Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska,
- Jarosław Marciszewski – przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
- Adam Nieroda – przedstawiciel Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego,
- ks. dr Krzysztof Niedałtowski – religioznawca,
- Bartosz Rynarzewski – przedstawiciel grupy Świeckie Rodzicielstwo – Trójmiasto,
- Alexandra Tillman – przedstawicielka Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.
Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku