Na początku maja narodowe barwy królują na ulicach. To czas, kiedy obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji Gdynię każdego roku zdobią tysiące flag i banerów. Nie inaczej będzie tym razem. Warto też wywiesić polską flagę na balkonie czy w oknie. Zadbajmy o to, żeby i tym razem nie zabrakło odpowiedniej oprawy i aby narodowe barwy dominowały na ulicach naszego miasta. Podpowiadamy, gdzie można kupić biało-czerwoną.
Pierwsze majowe dni to ważne rocznice i święta. 1 maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy. 2 maja to Dzień Flagi RP, ale również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja obchodzimy natomiast Święto Konstytucji 3 Maja. Aby uczcić te ważne daty, Gdynia tradycyjnie przywdzieje biało-czerwone barwy. Na ulicach pojawią się narodowe flagi, ale nie tylko.
1 maja świętujemy również 17. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego w tym dniu obok biało-czerwonych flag w przestrzeni miasta będą powiewać również te unijne.
2 i 3 maja na ulicach królować będzie już tylko biało-czerwona oprawa. Miasto udekoruje 2200 flag narodowych. Pojawią się one w reprezentacyjnych lokalizacjach oraz na głównych ulicach, placach i skwerach: ul. Morskiej, węźle Pokoju, ul. Śląskiej, Drodze Gdyńskiej – na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. Kieleckiej, ul. Władysława IV, 10 Lutego, skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Wójta Radtkego i Jana z Kolna, placu Grunwaldzkim, ul. Armii Krajowej, Borchardta, Janka Wiśniewskiego – od placu Konstytucji do Estakady Kwiatkowskiego, węźle Ofiar Grudnia 1970, ul. Dworcowej, placu Konstytucji, ul. Starowiejskiej, al. Marsz. Piłsudskiego, al. Zwycięstwa do granicy z Sopotem, ul. Wielkopolskiej, Chwaszczyńskiej, Nowowiczlińskiej (do ul. Miętowej) oraz Rdestowej.
W tych dniach warto zadbać też o biało-czerwoną oprawę w swoim najbliższym otoczeniu. Każdy może udekorować swój dom, mieszkanie czy balkon i wywiesić flagę.
– Gdynianie już nieraz pokazali, jak ważne są dla nich narodowe barwy. Co roku licznie uczestniczyli w akcji rozdawania flag. Chętnie też zdobili nimi swoje domy i balkony. To bardzo ważne, żeby każdy z nas czuł łączność z biało-czerwoną. Dlatego zachęcam, aby i tym razem wywiesić flagę przed swoim domem czy mieszkaniem. Wspólnie zadbajmy o to, aby w tych ważnych dniach Gdynia wypełniła się barwami narodowymi – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Flagi można kupić w kilku punktach miasta, m.in. w: sklepie papierniczym (box 11) oraz punkcie „Andreks” w Miejskich Halach Targowych (ul. Wójta Radtkego 36/38/40), sklepie harcerskim „Druhna” (ul. 10 Lutego 23), w księgarni św. Pawła (ul. Armii Krajowej 26), wytwórni świec (ul. Pucka 11), sklepie „Clipper” (al. Jana Pawła II 2, 11), pawilonie handlowym AH 2 (al. Jana Pawła II 2), hurtowni „Polus” (ul. Warszawska 28-30) oraz w „Katrin” (ul. Wójta Radtkego 29-35).
Gdynia uczci również majowe święta w inny, symboliczny sposób. 2 i 3 maja wieczorem biało-czerwone barwy zagoszczą na wybranych gdyńskich budynkach. Podświetlone zostaną: Urząd Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, Gdynia InfoBox oraz budynek dowództwa Marynarki Wojennej przy ul. Waszyngtona.
Spot „Niepodległa”
Do wywieszenia polskiej flagi podczas majowych świąt zachęca też specjalny spot przygotowany przez biuro programu „Niepodległa”.
– Na pewno masz ją gdzieś w domu. Jeśli nie – uszyj z materiału lub zrób z papieru. Nieważne, czy będzie duża, czy mała: najważniejsze, że Twoja. Wywieś flagę na majówkę! – zachęca „Niepodległa” na swoim facebookowym profilu.
Organizatorzy inicjatywy zapraszają też wszystkich do tego, żeby podzielić się zdjęciem swojej flagi z innymi. Zachęcają, żeby fotografie wrzucać na swój profil w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Szczegóły na Facebooku „Niepodległej”.
Przy okazji zbliżających się obchodów warto przypomnieć kilka zasad dotyczących prezentowania flagi w godny sposób:
- flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona,
- na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami,
- nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze,
- w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć,
- flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody,
- flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem,
- flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,
- na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków,
- powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8,
- godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.
Magdalena Czernek
UM Gdynia