Już od 19 kwietnia mieszkańcy Gdańska mają okazję zamówić za symboliczną złotówkę Czarne złoto ogrodników, czyli tzw. kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów BIO. Mieszkańcy jednorazowo mogą skorzystać z promocji i zamówić tonę lub pół tony kompostu, a produkt bezpłatnie dostarczy im w maju spółka Gdańskie Usługi Komunalne. Wszystko to w ramach kolejnej edycji akcji.
Czarne złoto ogrodników to oferta łączoną dwóch spółek miejskich: Zakładu Utylizacyjnego i Gdańskich Usług Komunalnych. Zakład oferuje w promocyjnej cenie produkt SK-8, czyli środek poprawiający właściwości gleby, a Gdańskie Usługi Komunalne uzupełniają ofertę o darmowy transport pod wskazany adres w obrębie Gdańska. W tym roku akcja przebiega w dwóch fazach: od 19 do 30 kwietnia zbierane są zamówienia poprzez stronę Czarne Złoto, a od 10 maja następuję dowóz zamówionego towaru.
W ramach inicjatywy, z wykorzystaniem bezpłatnego transportu, gdańszczanie mogą zamówić minimalnie 500 kg a maksymalnie 1 tonę środka zarejestrowanego pod nazwą SK-8, przeznaczonego do nasadzeń roślinnych i trawników. Kompost dostarczony zostanie w workach typu big-bag i wysypany w uzgodnionym miejscu.
– W tym roku do akcji chcemy zaprosić aż 300 gospodarstw domowych – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. – Obok wsparcia dla odradzającej się wiosną przyrody, akcja Czarne złoto ogrodników ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Jasno pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści. Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego. Na tym polega siła idei gospodarki obiegu zamkniętego, na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego.
Oferta dotyczy mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. Od 19 do 30 kwietnia Zakład Utylizacyjny na stronie Czarne Złoto przyjmuje zamówienia na tzw. kompost. Aby zabezpieczyć bezpłatny dowóz kompostu do 300 gospodarstw domowych, na stronie istnieje dzienny limit przyjmowania zgłoszeń. Produkt będzie dostarczany od 10 maja pod adresy wskazane w zamówieniach. Po kompost można również od 19 kwietnia przyjechać do Zakładu osobiście i korzystając z własnego transportu zakupić 1 tonę za symboliczną złotówkę.
– Przy okazji zeszłorocznych dostaw, które realizowaliśmy z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, mogliśmy zaobserwować reakcję mieszkańców na naszą akcję. Była ona pozytywna – mieszkańcy sami podkreślali, że teraz w praktyce widzą, dlaczego warto segregować odpady. Dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się na udział. Do wszystkich, którzy złożą zamówienie w kwietniu przez formularz na stronie, dostarczymy wskazaną ilość tzw. kompostu już w maju – mówi Bartosz Piotrusiewicz prezes Gdańskich Usług Komunalnych.
Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Kompost wyprodukowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kompost w Zakładzie Utylizacyjnym produkowany jest w hermetycznej kompostowni. Proces rozpoczyna się od przyjęcia odpadów w tzw. hali przyjęcia. To tu przygotowywany jest wsad, czyli odpowiednie skomponowanie materiałów do kompostowania. Drugim etapem jest dynamiczne kompostowanie, które trwa około 5 tygodni. Odbywa się ono w komorach intensywnego kompostowania, gdzie odpady biodegradowalne są wymieszane w odpowiednich proporcjach z materiałem strukturalnym (ścinki gałęzi, kora, itp.). Materiał po fazie kompostowania dynamicznego trafia do hali dojrzewania, gdzie dojrzewa przez 3 tygodnie. Po tym czasie produkt przesiewany jest na sicie gwiaździstym (średnica materiału poniżej 8 mm) i materiał jest gotowy do dystrybucji.
Uwaga! Produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.
Zamówienia można składać na stronie: Czarne Złoto. Złożenie zamówienia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu akcji i regulaminu transportu. Pełna treść regulaminu na stronie Czarne Złoto.
Iwona Bolt
Zakład Utylizacyjny