W Gdyni trwa pozimowe sprzątanie dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Na brak zajęć nie narzekają też drogowcy, którzy prowadzą remonty nawierzchni. Nie próżnują również miejskie służby odpowiedzialne za utrzymanie gdyńskiej zieleni. Początek wiosny to dla nich bardzo pracowity czas. Na rondzie w Małym Kacku widać już pierwsze efekty wiosennej metamorfozy.
Nadzór nad zadaniami związanymi z utrzymaniem miejskiej zieleni sprawują inżynierowie z Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Warto podkreślić, że to ten zespół zajmuje się m.in. bieżącą pielęgnacją zieleni przy ulicach, w parkach, na skwerach, zieleńcach, placach zabaw i innych obiektach rekreacyjnych o łącznej powierzchni 180 hektarów! Teraz koordynuje wiosenne porządkami w mieście i dba o estetykę m.in. miejskich rond.
– Mieszkańcy Gdyni, a w szczególności właściciele ogródków działkowych czy dumni posiadacze doniczek balkonowych, rozpoczęli już wiosenne porządki i nasadzenia. My również realizujemy podobne działania, ale w o wiele większej, miejskiej skali. Podczas wiosennych porządków zlecamy m.in. prace zielone, usuwamy zimowe osłony zabezpieczające zieleń przed solą drogową. Dbamy też o estetykę miejskich rond i węzłów, gdzie zleciliśmy nasadzenia kilku tysięcy bratków. Jestem przekonany, że ta kwietna metamorfoza przyniesie wiele radości wszystkim mieszkańcom – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
W tym tygodniu 1800 sadzonek bratków posadzono na rondzie Brzeskiego w Małym Kacku. Zadbali o to pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Ogrodniczych „Malwa” Sp. z o.o., którzy obsadzili rabatę ronda.
Kolejne bratki będzie można już wkrótce podziwiać na:
- rabacie, przy skupinach iglaków, przy wejściu na al. Topolową od strony skweru Kościuszki ,
- skwerze Kościuszki przy obelisku „Pamięci pobytu Papieża Jana Pawła II w Gdyni”,
- rondzie przy Placu Konstytucji,
- węźle Żołnierzy Wyklętych przy ul. Morskiej/Chylońskiej,
- oraz przy pomniku „Krzyż” znajdującym się na al. Zwycięstwa na wysokości Kolibek.
W ramach kolejnych, wiosennych prac zaplanowano m.in.:
- grabienie oraz renowację trawników,
- uporządkowanie kwietników, rabat, skupin krzewów,
- oczyszczenie alejek glino-żwirowych i nawierzchni gruntowych,
- oczyszczenie cieków brukowych.
Istotnym elementem przygotowań wiosennych jest też bieżąca konserwacja i naprawa elementów małej architektury.
– Dbamy o to, aby przygotować małą architekturę miejską do potrzeb mieszkańców. To właśnie w tym czasie odbywa się mycie i malowanie ławek, przysiadaków, siedzisk oraz wymiana uszkodzonych desek w ławkach. To optymalny czas na mycie donic oraz czyszczenie obudów drzew, które po ciężkiej zimie wymagają tego typu konserwacji – tłumaczy inż. Karolina Knapik z Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta.
Hanna Wyszyńska