Wystartowały zapisy do największej kampanii w Polsce mającej na celu promocję zdrowego trybu życia i zrównoważonej mobilności wśród uczniów szkół podstawowych, grona pedagogicznego oraz rodziców i opiekunów.
„Rowerowy Maj”, bo o tym projekcie mowa, popularyzuje rower jako ekologiczny środek transportu, którym można dotrzeć do szkoły. Uczy też dobrych i zdrowych nawyków. Kampania skutecznie zmienia okolice szkół na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, motywując samorządy do inwestycji prorowerowych. Dzięki niej mniej rodziców odwozi też swoje dzieci samochodem do szkoły.
– Akcja „Rowerowy Maj” znakomicie łączy elementy zabawy, rywalizacji i edukacji. Młodzi mieszkańcy Gdyni nabierają nawyków, dzięki którym w przyszłości zyskają nie tylko oni, ale i środowisko. Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę pasażerów komunikacji zbiorowej czy gdynian korzystających w codziennym życiu na przykład z rowerów. Jestem przekonany, że w przyszłości ta liczba będzie rosnąć w jeszcze szybszym tempie – również z uwagi na ten projekt – podsumowuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Zasady są bardzo proste i czytelne. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, przemierzając dystans z domu do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, dostanie naklejki do specjalnego rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najbardziej aktywni uczestnicy, klasy i placówki otrzymają atrakcyjne nagrody, w tym sprzęt sportowy, kamizelki odblaskowe, zestawy rowerowe czy plecaki. Najwięcej korzyści z akcji czerpać będą uczniowie. Dzięki codziennym dojazdom na lekcje rozpoczną dzień od pokaźnej dawki ruchu fizycznego. Doskonale wiadomo, że wpływa to na zwiększenie efektywności nauki i poprawia koncentrację. Uczniowie dzięki temu są bardziej aktywni i uśmiechnięci. Wzrasta również ich motywacja, aby nie opuścić ani jednego dnia nauki. Sportowe dzieciństwo to podstawa zdrowia – pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka, co jest ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy całe życie jest podporządkowane pandemicznym obostrzeniom.
– W przypadku, gdy szkoła lub przedszkole będzie funkcjonować w trybie zdalnego nauczania, za aktywne podróże będą uznawane przejazdy rowerem, hulajnogą, na rolkach czy wrotkach do dowolnego celu. Wystarczy, że będą trwać minimum 30 minut. Aktywności te muszą się odbyć między 4 a 24 maja i o tym należy pamiętać – dodaje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.
Dzięki akcji uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu. Historia „Rowerowego Maja” sięga 2014 roku. Gdynia do akcji dołączyła w 2016 roku, mobilizując do aktywnego dojazdu do szkoły 4127 uczniów z 187 klas i 18 szkół. W kolejnych latach coraz więcej placówek i uczniów przystępowało do projektu, zatrzymując się na chwilę w 2020 roku, kiedy z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 organizatorzy zmuszeni byli do przełożenia kampanii.
Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: d.barambas@gdyniasport.pl do 24 marca br. Po tym terminie nie będą już przyjmowane. Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie www.rowerowymaj.eu.
„Rowerowy Maj” w Gdyni w liczbach:
2016: 18 szkół, 187 klas, 4127 uczniów,
2017: 21 szkół, 231 klas, 5574 uczniów,
2018: 21 szkół, 255 klas, 5182 uczniów,
2019: 22 szkoły, 357 klas, 5231 uczniów,
2020: Z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 edycja 2020 nie odbyła się.
Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Rowerowy maj”!
Marek Urbaniak
UM Gdynia