88-latka z Gdyni straciła we wtorek oszczędności życia. Jak informują gdyńscy policjanci, oszuści pozbawili staruszkę ponad 30 tysięcy złotych w gotówce. Tym razem złodzieje to dwie kobiety, które podawały się za pracowniczki wodociągów i wspólnoty mieszkaniowej. Mundurowi ostrzegają przed kolejnymi próbami oszustw.
Policja ostrzega – oszuści nie odpuszczają. Pomimo coraz większej świadomości starszych osób i powszechniejszej wiedzy o oszustwach tzw. metodą na wnuczka, ciągle zdarzają się sytuacje, w których seniorzy w mgnieniu oka tracą swoje oszczędności. Złodzieje sięgają po coraz nowsze sposoby i przybierają różne tożsamości, które mają nie wzbudzać podejrzeń – np. wcielają się w rolę pracownika wodociągów czy przedstawiciela wspólnoty mieszkaniowej.
Zamiast wodomierza – kradzież
Tak było w przypadku oszustwa, do którego doszło w Gdyni we wtorek, 9 marca. Około godziny 10:00 do drzwi 88-latki zapukały dwie kobiety. Weszły do mieszkania pod pretekstem sprawdzenia odczytu wodomierza. Później odwracały uwagę domowników tak, aby nie zauważyli niczego podejrzanego. Dopiero po ich wizycie starsza kobieta wraz z mężem zorientowali się, że mieli do czynienia z oszustkami, które ukradły ponad 30 tysięcy złotych. Oszukani seniorzy zgłosili sprawę gdyńskiej policji.
– O zdarzeniu zostali poinformowani policjanci, którzy przyjęli zawiadomienie, ustalili dokładne okoliczności i obecnie pracują nad ustaleniem tożsamości i ukaraniem oszustek. Pamiętajmy, że oszuści zawsze wykorzystują łatwowierność seniorów i nie cofną się przed żadną okazją do zdobycia pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić policję – mówi asp. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.
Seniorzy muszą uważać
Przypomnijmy, że oprócz szeroko już znanej metody oszustwa na tzw. wnuczka czy funkcjonariusza policji, oszuści działający w całym kraju regularnie stosują nowe sposoby wyłudzania pieniędzy. Odnotowano m.in. złodziei podszywających się pod prokuratora, pracownika poczty czy pracownika banku, a nawet… pracownika gdyńskiego Centrum Aktywności Seniora. Ich celem zazwyczaj padają osoby starsze.
Do policyjnych statystyk niestety regularnie trafiają kolejne przypadki skutecznych wyłudzeń pieniędzy i innych kosztowności, choć coraz częściej zgłaszane są także sytuacje, w których potencjalne ofiary w porę rozpoznają zamiary oszustów. To zasługa m.in. prowadzonej w mieście od grudnia 2019 roku kampanii informacyjnej. Akcja „STOP!” to wspólna inicjatywa Komendy Miejskiej Policji i miasta. Gdyńscy seniorzy otrzymują informacje przestrzegające ich przed oszustami i listę przydatnych telefonów alarmowych. Wcześniej odbywały się także spotkania z policjantami podczas wydarzeń dedykowanych starszym mieszkańcom.
Kamil Złoch
UM Gdynia