Zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz rozpoczęcie działalności II kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Tratowania – ogłosiła dzisiaj prezydent Aleksandra Dulkiewicz przed debatą z okazji Dnia Kobiet. Gdańska Rada pełni funkcję doradczo-monitorującą wspierając prezydenta Gdańska. Wszystkie osoby wchodzące w skład rady są zaangażowane w działalność na rzecz praw człowieka i przeciw wykluczeniu społecznemu. Pełna lista osób zostanie ogłoszona wkrótce.
– Rada jest jednym z owoców wielkiej społecznej pracy, którą wykonano przy przygotowaniu Modelu na rzecz Równego Traktowania. W składzie rady drugiej kadencji pojawią się pewne zmiany, ale pozostaną w niej też osoby, które będą kontynuować swoją misję. Cieszę się, że mamy tyle aktywnych obywatelek i obywateli, którzy chcą w społeczny sposób zajmować się kwestiami równego traktowania – mówiła w poniedziałek, 8 marca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Do Rady nie obowiązuje nabór kandydatów i kandydatek, wszystkie osoby wchodzące w jej skład zostały powołane przez prezydenta Gdańska. To zarówno reprezentanci uczelni wyższych, jak i organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających przeciw dyskryminacji i wykluczeniom, a także przedstawiciele i przedstawicielki innych ciał doradczych: m.in. Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.
W II kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania zasiądzie łącznie kilkanaście osób. Wśród nich znajdzie się Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, której nowy tytuł został zaprezentowany przy okazji debaty kobiet.
– Chciałabym zakończyć dyskusję, którą tak naprawdę rozpoczął i chciał rozstrzygnąć Paweł Adamowicz – dodaje Aleksandra Dulkiewicz – Kiedy w 2018 roku w Dworze Artusa świętowaliśmy 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, padło stwierdzenie, że w Gdańsku powstanie stanowisko zastępcy prezydenta, który będzie zajmował się sprawami związanymi z równym traktowaniem. Miałam to być ja, ale sprawy potoczyły się inaczej. Od grudnia Monika Chabior jest członkiem drużyny Miasta Gdańska, a od dzisiaj także zastępczynią ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
– Nowy tytuł odzwierciedla dwa nowe aspekty dotychczasowych obowiązków zastępcy prezydenta. Rozwój społeczny zakłada łączenie różnych dziedzin – edukacji, usług społecznych, wsparcia udzielanego gdańszczankom i gdańszczanom. Zakłada poszukiwanie innowacji we współpracy na różnych polach. O ile pierwszy człon mojego nowego tytułu dotyczy sposobu pracy, o tyle drugi podkreśla adresatów pracy. Podkreśla, że adresatami są wszyscy na rzecz których pracujemy. A naszym zadaniem jest uwzględnienie ich różnych potrzeb. Równe traktowanie w Gdańsku jest codziennym wyzwaniem i naszym zobowiązaniem – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Debata kobiet w ECSie
Debata „Dzień Kobiet. Świętujemy! Jak świętujemy? Co świętujemy? Czy jest co świętować?” odbyła się w poniedziałek, 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności. Prowadzącą była Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Przedstawicielki różnorodnych społeczności gdańskich rozmawawiały o obecnej sytuacji kobiet w Gdańsku, o charakterze ich święta w czasie pandemii, o tym jak chciałyby widzieć Dzień Kobiet w przyszłym roku i o zagrożeniach, jakie mogą je spotkać w życiu codziennym. W debacie udział wzięły:
- Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
- Anna Butrym, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów w Gdańsku
- Joanna Cwojdzińska, przedstawicielka Gdańskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
- Marcelina Hernik, przedstawicielka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
- Elizaveta Rubakha-Kowzan, współprzewodnicząca Rady Imigrantów i Imigrantek
- Zoe Scheffler-Skupny, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku