Przez lata kultywował pamięć o losie gdynian przymusowo wysiedlonych z naszego miasta podczas II wojny światowej. Sam był jednym z nich. Głośno mówił również o prześladowaniach miejscowej ludności przez władze komunistyczne w okresie powojennym. Odszedł Benedykt Wietrzykowski – prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Miał 82 lata.
Benedykt Wietrzykowski urodził się na początku 1939 roku. Kilka miesięcy później wybuchła II wojna światowa. W październiku 1939 roku jego rodzina, tak jak i wiele tysięcy innych mieszkańców, została przymusowo wysiedlona z Gdyni. Wtedy wraz z mamą i starszą siostrą trafili do Krobi pod Poznaniem, gdzie dołączył do nich ojciec. Pod koniec wojny Wietrzykowscy wrócili do Gdyni, gdzie prowadzili sklep kolonialny. To jednak nie spodobało się władzom komunistycznym i w 1950 roku Benedykt i jego rodzina ponownie musieli opuścić nasze miasto. Wietrzykowski cały czas był jednak lokalnym patriotą, a w końcu aktywnie działał na rzecz Gdyni i osób przymusowo wysiedlonych stąd podczas wojny.
Przez ponad 20 lat Benedykt Wietrzykowski stał na czele Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Był jego prezesem od 2000 roku. Wraz z członkami stowarzyszenia organizował sesje naukowe dla młodzieży i nie tylko, podczas których opowiadał o historii wysiedleń. Organizacja wydała też wiele publikacji, a także wyprodukowała filmy dokumentalne na ten temat. Przez lata Wietrzykowski przypominał o losach gdynian prześladowanych najpierw przez niemieckiego okupanta, a potem władze komunistyczne. Podejmował również starania o zapewnienie poszkodowanym przez Trzecią Rzeszę należnych im praw i odszkodowań.
Dzięki staraniom jego i stowarzyszenia jeden z gdyńskich placów – u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dworcowej – nazwano placem Gdynian Wysiedlonych. Wietrzykowski był również pomysłodawcą i inicjatorem budowy w tym miejscu pomnika. Plan udało się zrealizować w 2014 roku. Wtedy pomnik Gdynian Wysiedlonych stanął na placu o tej samej nazwie – w tym samym miejscu, gdzie zmuszani do wyjazdu gdynianie oczekiwali na transport. To tam odbywają się co roku uroczystości upamiętniające przymusowe wysiedlenia.
W 2013 roku Benedykt Wietrzykowski został odznaczony medalem Pro Patria. Jest on przyznawany za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie przyznaje szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Redakcja portalu Gdynia.pl
fot. Justyna Bronk