Pacjenci onkologiczni ze szpitala w Redłowie poszerzą swoją wiedzę o nowotworach. Dzięki gdyńskiej fundacji „Pokonaj raka” na oddziałach Szpitala Morskiego im. PCK powstały małe, ogólnodostępne biblioteczki z poradnikami dla osób walczących z rakiem. Można z nich korzystać m.in. na chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej czy radioterapii.
Nagła wiadomość o zdiagnozowaniu nowotworu to zawsze szok i mnóstwo trudnych pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Często wypieramy tę myśl i nie dopuszczamy jej do siebie, a jak podkreślają od lat lekarze i specjaliści – czas gra w tym wypadku główną rolę i nie każda walka z rakiem jest z góry skazana na porażkę. Aby gdyńscy pacjenci onkologiczni poznali swój problem bliżej i poszerzyli wiedzę na temat nowotworów, na oddziałach Szpitala Morskiego im. PCK w Redłowie powstały specjalne biblioteczki.
To zasługa gdyńskiej fundacji „Pokonaj raka”, która niedawno do kilku oddziałów szpitala dostarczyła około 2000 sztuk poradników onkologicznych. W ten sposób zaczęły działać małe biblioteki, z których mogą korzystać pacjenci m.in. z oddziałów Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Nowotworów Piersi, Skóry i Tkanek Miękkich, Ginekologii Onkologicznej, Hematologii, Onkologii Klinicznej czy Radioterapii. Wszystko po to, aby upowszechniać wiedzę o nowotworach i przełamywać stereotypy obecne wśród samych chorych.
– Nowotwór jest chorobą, która kojarzy się jednoznacznie, a wcale tak nie jest. Statysytyki pokazują, że rocznie w Polsce mamy około 160 tysięcy zachorowań na raka, można to porównać chociażby do większego miasta, ale wcale nie oznacza to, że 160 tysięcy osób umrze z tego powodu. To choroba, która w dużej mierze jest wyleczalna, ale przede wszystkim na początku diagnozy. Tu się liczy czas. Wypieramy chorobę tak mocno, że wydaje się nam, że nie będzie nas dotyczyć i nie reagujemy na pierwsze symptomy. Chcemy to zmienić – mówi Katarzyna Gulczyńska z fundacji „Pokonaj raka”.
Onkologiczne biblioteczki w Szpitalu Morskim im. PCK to tylko jedna z akcji, w które angażuje się pochodząca z Gdyni fundacja. Jej głównym celem jest pokazywanie osobom ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, że raka można pokonać i wrócić do normalnego życia, pełnego pasji i marzeń. Jeszcze przed pandemią „Pokonaj raka” organizowało m.in. górskie ekspedycje przełamujące bariery chorych na nowotwory. Obecnie fundacja przygotowuje się m.in. do wspólnej akcji z siecią Rossmann na 8 marca.
Fundacja „Pokonaj raka” ma status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można wesprzeć jej bieżącą działalność np. przez przekazanie 1% podczas rozliczenia podatku PIT.
Kamil Złoch