Parafraza znanej gdańszczanom i gdańszczankom dewizy „Nec temere, nec timide… cum humor”, czyli „Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” to tytuł wykładu w formie wirtualnego spaceru, który 23 lutego o godz. 18.00 poprowadzi przewodniczka Ewa Czerwińska. Zwróci uwagę na ciekawostki związane z historią, sentencjami łacińskimi i humorem, jakie możemy znaleźć w Gdańsku. Wydarzenie online na YouTube IKM.
– Do sentencji widniejącej na złotej wstędze, u podstawy herbu Gdańska, dodałam jeszcze człon „cum humor”, czyli „z humorem”. Odbędziemy wirtualny spacer po Gdańsku, po miejscach oczywistych i bardzo dobrze znanych jego miłośnikom. Zwrócę uwagę na ciekawostki związane z historią, sentencjami łacińskimi i humorem. Gdańskim humorem, który czasem był bardzo specyficzny. Dzieje naszego miasta nie zawsze były łatwe i proste. Przeżywało ono różne zawirowania, ale jego mieszkańcy, kochający swoją małą ojczyznę, zawsze potrafili znaleźć powód do uśmiechu, choć czasami, niestety przez łzy. Nie obiecuję więc, że w mojej opowieści będzie tylko zabawnie – opowiada prelegentka, Ewa Czerwińska.
Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.
Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2021 „Rum omnium fundamenta” – o łacinie, dowcipach i zabytkach
- 23 lutego, Nec temere, nec timide…cum humor, Ewa Czerwińska, przewodniczka po Trójmieście
- 30 marca, Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku, Jagoda Załęska-Kaczko, historyczka sztuki
- 27 kwietnia, Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa Jaroszyńska z Ewa-Tours
- 25 maja, Okno: historia, funkcje, znaczenia, symbole…, dr Katarzyna Darecka, Muzeum Gdańska
- 29 czerwca, Jakie miasto, taka biblioteka, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska
- 28 września, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, dr Magdalena Mielnik, Muzeum Narodowe
- 26 października, Tajemnice bałtyckich wraków, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie
- 30 listopada, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe
Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej