Zima i związana z nią gruba pokrywa śnieżna jest prawdziwym wyzwaniem dla ptaków w mieście. Poszukiwanie pokarmu w takich warunkach jest bardzo utrudnione przez co ptaki są narażone na głód. Można im jednak pomóc poprzez umieszczenie karmnika w ogrodzie czy parapecie okiennym.
Nowe karmniki w gdańskich parkach
Drewniane z dwuspadowym daszkiem i specjalnym dozownikiem do pokarmu. Ptasie stołówki, czyli klasyczne karmniki – zamontowane zostaną do końca przyszłego tygodnia w dziesięciu lokalizacjach na terenie Gdańska. Staną w miejscach gdzie występują największe siedliska ptaków.
Rozmieszczenie karmników zaplanowane zostało w miejscach, gdzie znajdują się starsze często dziuplaste drzewostany oraz tam, gdzie w latach ubiegłych zawiesiliśmy budki lęgowe dla ptaków. Wyjątkiem jest park przy ul. Chirona w Osowie, który otoczony jest zabudową jednorodzinną wraz z przynależnymi do posesji ogrodami. Ogrody stanowią świetne miejsce dla bytowania oraz gniazdowania wielu gatunków ptaków, które z pewnością chętnie będą się stołowały w położonym po sąsiedzku parku.
Wykaz miejsc, gdzie zamontowane zostaną karmiki:
– Park Oliwski
– Park Oruński
– Park w Jasieniu
– Park Przymorze
– Park w Królewskiej Dolinie
– Park Jelitkowski
– Park Zielonym
– Park Chirona
– na zieleńcu przy ul. Michałowskiego
– w rejonie Jaśkowego Lasu
Naturalnym pokarmem zimujących u nas ptaków są jaja owadów, ukryte w załomkach kory drzew i krzewów, chrząszcze i poczwarki motyli śpiące wśród opadłych liści, a także nasiona – ulubione danie dzwońców, czyżyków i szczygłów. Przysmakiem wielu ptaków są także pąki drzew i krzewów. Gdy jednak spadnie śnieg, naturalny pokarm staje się trudno dostępny. Wówczas z pomocą przychodzą gotowe mieszanki ziaren, które zbliżone są do pokarmu wybieranego przez ptaki, gdy żywią się same. W karmnikach będziemy umieszczać mieszankę ziaren takich jak : mozga kanaryjska, proso żółte, proso czerwone, proso białe, rzepak czarny, owies obłuszczony, rzepik, słonecznik czarny, siemię lniane, dzikie nasiona, konopie drobne, murzynek, mieszanka traw – pokarm ten zapewni ptakom zróżnicowaną dietę. Ptasie stołówki zaopatrywane będą raz na jakiś czas w karmy tłuszczowe w postaci kul lub bloków.
Karmniki dedykowane są głównie dla gatunków takich jak: wróbel, mazurek, dzięcioł duży, bogatka, modraszka, sosnówka, sikora uboga, czarnogłówka, kowalik, dzwoniec, gil, grubodziób, czyż, jer, zięba, trznadel, szczygieł, kos, kwiczoł, rudzik, kawka, sroka, sójka, wrona, sierpówka, grzywacz, szpak.
W sezonie zimowym ziarno w karmnikach będzie uzupełniane na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości w parkach i zieleńcach. Taka kontrola w zależności od lokalizacji jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu.
Kaczkomaty
Poza nowymi karmnikami na terenie Gdańsk przy zbiornikach wodnych znajduje się łącznie 27 kaczkomatów. Zimą regularnie uzupełniane są w 100-gramowe torebki wypełnione specjalną mieszanką ziarna. Zawiera ona m.in. pszenicę, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak i jęczmień. Do tej pory w sezonie zimowym 2020/2021 do kaczkomatów trafiło 600 kg ziarna. Paczuszki z karmą dokładane są na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości wokół zbiorników wodnych. Taka kontrola w zależności od lokalizacji jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu. Karma jest bezpłatna i ogólnodostępna.
Każdy może dokarmiać ptaki
Każdy mieszkaniec Gdańska może zadbać o ptaki, np. poprzez umieszczenie karmnika w ogrodzie czy na parapecie okiennym.
Karmnik powinien spełniać kilka warunków. Najważniejszym z nich jest zabezpieczenie przed dostępem drapieżników, w przestrzeni miejskiej są to najczęściej koty. Karmnik należy umieścić na wysokości zapobiegającej dostaniu się nieproszonego gościa oraz w taki sposób, żeby jego lokalizacja i konstrukcja umożliwiała swobodną ucieczkę. Drugą równie istotną kwestią jest zabezpieczenie wysypanego w nim pokarmu przed zamoknięciem. Najlepiej wybierać karmniki, które posiadają spadzisty dach, o wymiarach większych od tacy na której zostawiane są nasiona.
Dobór pokarmu jest szczególnie istotny i mocno zależy od tego, jakie ptaki znajdują się w okolicy. Jeśli nie posiadamy takiej wiedzy najbezpieczniej będzie wybrać powszechnie dostępne mieszanki nasion dla ptaków. Ich skład zazwyczaj bazuje na pięciu podstawowych składnikach: grys pszeniczny i jęczmienny, proso, mozga oraz słonecznik.
Różne typy pokarmu będą przywabiały odmienne gatunki ptaków. Skutecznym sposobem na zachęcenie sikor będzie umieszczenie słonecznika i połamanych orzechów, kosy, rudziki i śpiewaki chętnie skorzystają z owoców np. rodzynek, jabłek, a wróble i mazurki nie pogardzą prosem.
Decydując się na rozpoczęcie dokarmiania ptaków należy pamiętać o tym, żeby robić to systematycznie, gdyż ptaki w łatwy sposób przyzwyczają się do miejsca, w którym znajdują pokarm.
Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku