Co to znaczy być grzecznym i czy to może być niebezpieczne? Minispektakle na podstawie współczesnych książek dla dzieci, warsztaty dla dzieci i spotkanie z psychologiem pod hasłem „Emocje na warsztat” – to pomysł Teatru Miniatura na połączenie teatru, literatury i edukacji psychologicznej pomocnej w wychowaniu. Premiera drugiego odcinka cyklu, który ma wspomagać rodziców w procesie wychowania już w sobotę, 13 lutego na Facebooku i YouTube teatru.
Czy są dobre i złe emocje? Jak dbać o rozwój emocjonalny swoich dzieci? Pierwszy odcinek E-mocji miał premierę w 2020 roku i zajmował się konfliktem – nadal można go obejrzeć w mediach społecznościowych Miniatury. Tym razem artyści, psycholożka Joanna Trzaska i pedagożka teatru Monika Tomczyk wzięli na warsztat temat grzeczności. Premiera odbędzie się 13 lutego o 11.00 na Facebooku, a o 17.00 na YouTubie teatru.
Odcinek składa się z trzech części. Najpierw rodzice i dzieci obejrzą minispektakl na podstawie książki „Grzeczna” Gro Dahle i Sveina Nyhusa (wyd. EneDueRabe) w reżyserii i inscenizacji Edyty Janusz-Ehrlich. Bohaterka książki – Lusia – nigdy nie odzywa się nieproszona, jest tak grzeczna, pilna i cichutka, że aż pewnego dnia znika…
Po spektaklu pedagożka teatru Monika Tomczyk, wykorzystując kreatywne zadania, zaprosi dzieci do zastanowienia się, jak to jest być Lusią, jakie emocje przeżywa i jak sobie z nimi radzić. Na koniec przed ekrany zostaną zaproszeni rodzice – psycholog Joanna Trzaska odpowie na kilka pytań, m.in. co to znaczy być grzecznym, jak reagować, kiedy ktoś nam mówi, że nasze dziecko jest niegrzeczne, i kiedy grzeczność może być niebezpieczna. Czas trwania całego odcinka to około 40 minut.
E-mocje to wersja online cyklu spotkań Emocje od Z do A, który Teatr Miniatura realizował we współpracy z Wydawnictwem EneDueRabe od 2012 do 2014 roku. Wykorzystując wartościową literaturę dla dzieci i teatr, cykl miał na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci i pomoc rodzicom w wychowaniu. Wybrane książki poruszały zagadnienia związane z emocjami, a psycholog Joanna Trzaska i pedagog Anna Uzarczyk odnosiły się do nich podczas warsztatów dla dzieci i rodziców.
Cykl jest elementem szerszej obecności Teatru Miniatura w Internecie pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci, w ramach której powstają m.in. kolejne odcinki miniserialu „Papety: z ostatniej chwili” czy słuchowiska w ramach cyklu „Uchosfera”.
Produkcje mozna oglądać na Facebooku i YouTube teatru.
Miniatura dzieciom w sieci: E-mocje: o grzecznośc
- Produkcja: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
- Współpraca: Wydawnictwo EneDueRabe
- Premiera: 13 lutego 2021
Inscenizacja książki „Grzeczna” Gro Dahle (Wydawnictwo EneDueRabe)
- reżyseria, scenografia: Edyta Janusz-Ehrlich
- muzyka i udźwiękowienie: Piotr Pawlak
- wystąpili: Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Jakub Ehrlich
- w czołówce wystąpili: Ada, Dominika, Feliks, Franciszek, Jeremi, Juliusz, Matylda, Zuzanna
- realizacja zdjęć, montaż: Rafał Wojczal (wojczal.com)
- obsługa techniczna: Tomasz Okęcki
- produkcja: Emilia Orzechowska, Ula Zerek
Emocje na warsztat: Jak to jest być lusią?
- prowadzenie: Monika Tomczyk (pedagożka teatru)
Emocje na warsztat: O grzecznosci
prowadzenie: Joanna Trzaska (psycholożka, psychoterapeutka)
Agnieszka Kochanowska
Miejski Teatr Miniatura