Ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 odbędą się, ze względu na pandemię koronawirusa, w tym samym terminie dla wszystkich uczniów. Potrwają od 4 do 17 stycznia. Dzieci i młodzież zostaną w domach ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na zimowiska. Jednak #wGdyni czeka na nie moc wirtualnych aktywności oraz półkolonie w ramach „Akcji Zima”.
– Kochane dzieci. Nadchodzące ferie będą trochę inne niż zawsze. Troska o zdrowie Wasze i Waszych najbliższych jest bardzo ważna, dlatego część przygotowanych na ferie atrakcji odbędzie się online. Mam nadzieję, że liczne wirtualne warsztaty, zajęcia i spotkania umilą Wam ten czas, że nauczycie się wielu ciekawych i nowych rzeczy, poszerzycie swoje horyzonty i spędzicie czas kreatywnie w gronie najbliższych – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
Wirtualne Ferie
Gdynia Rodzinna zaprasza dzieci do wspólnej zabawy przed ekrany. Niecodzienne, wesołe i zaskakujące animacje poprowadzą dla Was Animatorki do wzięcia – Zosia i Zuzia. Spotkania będą transmitowane na żywo z Centrum Aktywności Rodziny – Gdynia Rodzinna o godz. 13.00 w terminach: 5, 7, 12 i 14 stycznia 2021 r.
Filmy będą dostępne na stronach:
www.facebook.com/GdyniaRodzinna
www.gdyniarodzinna.pl
Na tych stronach Gdynia Rodzinna przekazywać będzie aktualne informacje na temat feriowych ofert.
***
My się zimy nie boimy! Połączone siły Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na ferie zimowe, jakich jeszcze nie było!
Muzeum Emigracji przygotowało propozycje dwóch tras wiodących przez centrum Gdyni i jego okolice. Pozwolą one młodszym i trochę starszym pospacerować śladami emigrantów, którzy przyjeżdżali do Gdyni, aby stąd, na pokładzie wspaniałych transatlantyków, wypłynąć w wielki świat. Wydrukujcie je lub pobierzcie na swój telefon, a potem wyruszcie na spacer uliczkami naszego miasta!
Do tras spacerów zostały dołączone zadania, dzięki którym odkryjecie ciekawostki związane emigracją, kulturą oraz historią Gdyni! Na wędrówkę warto zabrać ze sobą rodzinę lub przyjaciół!
Jak projektować odbiorniki radiowe? Co to jest alfabet Morse’a? Jak wygląda dźwięk? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukamy (i znajdziemy!) podczas warsztatów Legenda RADMORU, które w formie online odbędą się w Muzeum Miasta Gdyni. Dodatkowo Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni przygotował niezwykłe mapy dla młodszych i starszych poświęcone gdyńskim szlakom kolejowym – tym znanym i tym od dawna zapomnianym, ukrytym w gąszczu drzew i chaszczy. Uzupełnione o ciekawy komentarz historyczny materiały od stycznia będą do pobrania na stronie muzeum!
W drugim tygodniu ferii, od 11 do 14 stycznia Kolej na Wyzwanie, czyli maraton dworcowy. Uczestnicy spędzą czas, odkrywając Dworzec Morski i Dworzec Gdynia Główna.
Odnajdźcie ślady stóp Witolda Gombrowicza, wdrapcie się na pomnik, policzcie schody na peron i sprawdźcie, który z królów Polski ma własną linię kolejową. Posłuchajcie dźwięków dworca, podziwiając dekoracje na suficie restauracji i poczujcie wiatr we włosach, oczekując na odpływający prom. Nie dajcie się zimowej nudzie i razem z rodziną przyjrzyjcie się gdyńskim dworcom.
W obu dworcach dostępna będzie mapa z zadaniami – wyczynami. Na bacznych obserwatorów czekają nagrody.
Szczegóły oraz zapisy na stronach:
www.polska1.pl
www.muzeumgdynia.pl
***
Mądre i kreatywne ferie w internecie? To możliwe z Centrum Nauki EXPERYMENT! Od 4 do 15 stycznia dla dzieci w wieku 9-12 lat przygotowano cykl warsztatów online poświęconych filmowi, ekologii, zwierzętom, Antarktyce i chemicznym doświadczeniom.
Gdzie spotkasz specjalistów z różnych dziedzin, poeksperymentujesz i pomajsterkujesz pod ich okiem, poznasz wiele ciekawostek o świecie i zmierzysz się z rówieśnikami w emocjonujących quizach? Tylko w Centrum Nauki EXPERYMENT! Podczas tegorocznych zdalnych ferii przeniesiemy nasze spotkania z ekspertami i warsztaty do Waszych domów! Nasz zespół zadba o to, żeby czas spędzony przed komputerami został wykorzystany nie tylko na rozrywkę, ale na mądre i ciekawe działania. Uczestnicy zajęć stworzą grupę zapalonych naukowców – to będzie świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i aktywnie spędzić czas ze swoimi rówieśnikami.
Ferie z EXPERYMENTEM: 5 DNI 5 TEMATÓW
5 dni i 5 spotkań online prowadzonych na platformie MS Teams
poniedziałek-piątek 4-8 stycznia lub poniedziałek-piątek 11-15 stycznia w godz. 10:00-14:00 (z krótkimi przerwami).
Cennik:
- cykl pięciu spotkań: 400 zł
- pojedyncze spotkanie: 100 zł
- Bilety można zakupić poprzez bilety.experyment.gdynia.pl (sprzedaż ruszy w dniu 22 grudnia).
- Liczba biletów jest ograniczona.
- Każdego dnia do wykonania zaplanowanych doświadczeń i eksperymentów naukowych dzieci będą potrzebowały kilku łatwo dostępnych i tanich produktów – ich lista zostanie wysłana do uczestników mailem w ciągu 24h od zakupy biletów.
Ferie z EXPERYMENTEM to specjalny, pięciodniowy cykl warsztatów online. Każdego dnia edukatorzy będą prowadzili wciągające zajęcia i zachęcali uczestników do eksperymentowania z rzeczami i produktami, które można znaleźć w każdym domu. Poruszane będą różne tematy – uczestnicy spotkają się z filmowcem, który pokaże, że fajne wideo można nakręcić bez wychodzenia z domu, odkryte zostaną tajniki ekologicznych kosmetyków i tego, jak je robić w domu. Uczestnicy poznają sekrety zwierząt domowych, zajrzą w głąb Antarktyki w towarzystwie oceanografa, a ostatniego dnia zamienią się w chemicznych detektywów! Każdy dzień podzielony będzie na części, podczas których nie zabraknie rozmów z ekspertami, efektownych pokazów naukowych, bezpiecznych eksperymentów i doświadczeń oraz quizów i zagadek.
PROGRAM FERII Z EXPERYMENTEM:
PONIEDZIAŁEK / Kamera akcja – kręcimy film poklatkowy
Pod czujnym okiem edukatora Borysa, uczestnicy stworzą prawdziwy film poklatkowy z maskotką EXPERYMENTU Panem Kulką w roli głównej. Wcześniej trochę majsterkowania – uczestnicy zmierzą się ze złudzeniem optycznym, zbudują najprawdziwszą camerę obscurę i sprawdzą, czym jest fotografia albuminowa.
WTOREK / Zielone DYI – robimy domowe kosmetyki
W jaki sposób można uratować świat przed katastrofą? Odpowiedź na to pytanie zna edukatorka EXPERYMENTU Paulina. Wspólnie z uczestnikami wykona bezpieczne, ekologiczne kosmetyki: myjącą ciastolinę, musującą kulę do kąpieli, peeling do skóry i pastę do czyszczenia kuchni i łazienki. Wykonując różne eksperymenty sprawdzimy też, jak powstają m.in. chmury i deszcz.
ŚRODA / Sekretne życie zwierząt – lepimy z masy solnej
Edukator EXPERYMENTU Robert opowie o tym, czego jeszcze nie wiecie o swoich zwierzakach! Przydadzą się też jajka – uczestnicy zrobią z nimi kilka ciekawych doświadczeń, może nawet dowiemy się, co było pierwsze: jajko czy kura? Masa solna posłuży nam z kolei do ulepienia skamielin. Może uda się oszukać paleontologów i odtworzyć odciski dinozaurów?
CZWARTEK / Wyprawa w Antarktykę – oglądamy filmy z bieguna południowego
Tego dnia uczestnicy spotkają się z edukatorem EXPERYMENTU Bartkiem, który spędził na stacji polarnej kilka długich, mroźnych tygodni! Bartek opowie i zaprezentuje antarktyczne zwierzęta: plankton, urocze foki i sprytne pingwiny. Dzieci sprawdzą, jak walenie radzą sobie z nurkowaniem i żeby to zrozumieć wykonamy doświadczenie zwane nurkiem Kartezjusza. Dzieci wykonają też błękitne jak ocean slajmy.
PIĄTEK / Pod lupą – wykonujemy doświadczenia chemiczne
Razem z edukatorem EXPERYMENTU Zbyszkiem uczestnicy warsztatów wezmą pod lupę produkty spożywcze w naszych kuchniach. Spróbują dowiedzieć się, jak pracuje laboratorium (detektywistyczne), ale też sami zamienią się w… kuchennych detektywów, by wykonać bezpieczne doświadczenia naukowe z wykorzystaniem choćby mleka, octu czy sody. Zbudują także najprawdziwszą balonową rakietę, a wszystko to dzięki nauce!
Informacje:www.experyment.gdynia.pl
Kontakt: bilety@experyment.gdynia.pl, tel. (58) 500 49 94
***
Blue Ferie w Akwarium Gdyńskim to apel o zmianę postaw i zachowań, budzenie ciekawości i wrażliwości w każdym człowieku, aby doprowadzić do zahamowania procesu zawłaszczania planety. Nadszedł decydujący czas dla ochrony wód. Zaśmiecenie plastikiem, zakwaszenie i utrata tlenu – zagrożeń dla mórz i oceanów jest aż nadto. Naukowcy ostrzegają, że te skutki działalności człowieka są już dla nich katastrofalne.
W programie edukacyjnym Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB na styczeń: pokazanie piękna i zagrożeń podwodnego świata przez pryzmat indywidualnego zwiedzania wystały stałej, informacje o stanie środowiska naturalnego w mediach społecznościowych, DIY w domu, czyli wiedza i zabawy plastyczne dla dzieci oraz działania z zakresu dokumentalistyki – konkurs fotograficzny „Ocean i ludzie są nierozłącznie związani”.
Informacje:
www.akwarium.gdynia.pl
mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
Akcja Zima #wGdyni
Gdynia co roku dofinansowuje program „Akcja Zima”, realizowany w gdyńskich placówkach oświatowych. Jest to oferta skierowana do dzieci i młodzieży pozostających w mieście w czasie ferii zimowych. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wytyczne dla organizatorów półkolonii.
– Do nadchodzącej „Akcji Zima” dołączyło 13 gdyńskich szkół. Organizowane przez nie zajęcia i warsztaty będą odbywały się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chcemy, aby uczniowie spędzili ten czas wesoło, kreatywnie i przede wszystkim bezpiecznie. Program zimowych półkolonii jest różnorodny, więc każdy z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednie zajęcia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Zgodnie z wytycznymi MEN, półkolonie będą realizowane dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Będą mogły być zorganizowane tylko na terenie szkoły lub placówki wyznaczonej przez dyrektora – stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki. Zasady te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników oraz minimalizację ryzyka związanego z zakażeniem koronawirusem.
W wytycznych zostały opisane m.in. obowiązki rodziców/opiekunów prawnych uczestników półkolonii, warunki pobytu (w tym maksymalna liczebność grupy do 12 osób), założenia organizacyjne półkolonii. W materiale znalazły się także kwestie związane z wyżywieniem, higieną, transportem uczestników, realizacją programu czy kadrą półkolonii, a także opis procedur zapobiegawczych związanych z infekcją dróg oddechowych uczestnika i kadry półkolonii oraz postępowaniem w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.
Zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych w 2021 r. zorganizuje 13 gdyńskich szkół, które przygotowały zróżnicowaną i ciekawą ofertę zajęć. W programie znalazły się warsztaty plastyczne, muzyczno-teatralne, filmowe i multimedialne. Dla aktywnych przygotowano treningi z piłki nożnej, piłki ręcznej i zabawy ruchowe. Znalazły się także zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu i trybowi życia.
Miasto w tym roku przeznaczyło na „Akcję Zima” 108 917 zł i planuje objąć nią 775 uczniów.
Szczegółowe wytyczne znajdziemy w załączonym pod artykułem dokumencie MEN, MZ i GIS.
Zajęcia w gdyńskich szkołach podczas ferii zimowych 2021 r.
Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Tatrzańska 40)
- zajęcia dla uczniów kl.1-4 – gry zespołowe, zabawy ruchowe, zajęcia świetlicowe: gry planszowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, warsztaty rękodzieła , projekcja filmów, wyjścia do pobliskiego lasu,
- zajęcia dla uczniów kl. 1-4 – gry zespołowe, turnieje, zawody, zabawy ruchowe, zajęcia świetlicowe, muzyczne, plastyczne, rękodzieło, spacery.
Szkoła Podstawowa nr 13 (ul. Halicka 8)
- zajęcia plastyczne, muzyczno- teatralne, gry i zabawy kształcące.
Szkoła Podstawowa nr 29 (ul. Piotra Ściegiennego 8)
- gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu i na sali gimnastycznej, zabawy z językiem angielskim, krótkie wycieczki (park, stok narciarski…- zgodnie z pogodą),
Szkoła Podstawowa nr 52 (ul. Okrzei 6)
- zajęcia sportowo- plastyczne połączone z grami terenowymi (posługiwanie się mapą w terenie) oraz ćwiczeniami ogólnorozwojowymi,
- zajęcia sportowo- plastyczne połączone z grami terenowymi (posługiwanie się mapą w terenie) oraz ćwiczeniami ogólnorozwojowymi,
- zajęcia twórcze w zakresie muzycznym i fabularnym z wykorzystaniem technik wizualnych,
- zajęcia w zakresie plastyki, kodowanie i twórcze wykorzystywanie różnorodnych materiałów.
Szkoła Podstawowa nr 40 (ul. Rozewska 33)
- zajęcia rekreacyjno-sportowe, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, gry planszowe, zajęcia artystyczne (plastyczne, muzyczne).
Szkoła Podstawowa nr 31 (ul. Chylońska 227)
- piłka ręczna – kl. IV,
- zajęcia rekreacyjno-plastyczne,
- piłka nożna – kl. I-III,
- zajęcia rekreacyjno- sportowe, artystyczne, plastyczne, taneczne- kl. I-II,
- zajęcia ogólnorozwojowe z elementami unihokeja,
- piłka nożna – kl. I-IV.
Szkoła Podstawowa nr 51 (ul. Juliusza Słowackiego 53)
- zajęcia manualne – origami, decoupage, podstawy szycia, wykonywanie kalendarza,
- zajęcia plastyczne, muzyczne, gary i zabawy ruchowe, słuchanie bajek, gry planszowe,
- warsztaty filmowe – historia powstania filmu, pokaz wybranych filmów, warsztaty plastyczne, zajęcia aktorskie, muzyczne, dziennikarskie,
- warsztaty multimedialne (film, fotografia, formy dziennikarskie, telewizja) ze szczególnym uwzględnieniem realizacji filmu animowanego oraz doskonalenia stosowania IT.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Nagietkowa 73)
- zajęcia sportowe i rekreacyjno-turystyczne, tenis ziemny, stołowy, gry zespołowe, zajęcia nordic-walking, biegi przełajowe,
- zajęcia praktyczne – majsterkowanie, prace z tektury, pudełek, materiałów ekologicznych, origami,
- zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych poszerzających wiedzę przedmiotową, wykorzystanie programów multimedialnych, zajęcia dot. bezpiecznego wykorzystania internetu,
- zajęcia plastyczne i manualne: wycinanki, wyklejanki, konkursy plastyczne, zajęcia muzyczne, układanie robotów – Lego.
Szkoła Podstawowa nr 16 (ul. Chabrowa 43)
- zajęcia plastyczno-muzyczno-informatyczno-sportowe.
Zespół Szkół Specjalnych nr 17 (ul. Witomińska 25/27)
- zajęcia terapeutyczno-edukacyjno-rekreacyjne.
Szkoła Podstawowa nr 48 (ul. Jowisza 60)
- „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu, zdrowemu trybowi życia.
Szkoła Podstawowa nr 17 (ul. Grabowo 12)
- półkolonie sportowo-artystyczne – biegi przełajowe, unihokej, tenis stołowy, piłka nożna, zabawy ruchowe, gry zespołowe,
- półkolonie sportowo-artystyczne – warsztaty muzyczne, filmowe, robótki ręczne, warsztaty plastyczne.
Szkoła Podstawowa nr 12 (ul. Stawna 4/6)
- warsztaty artystyczno- plastyczne, zajęcia sportowe, ruchowe i taneczne, basen, gry i zabawy świetlicowe, zabawy na świeżym powietrzu.
Do pobrania:
Weronika Rozbicka
UM Gdynia